صفحه اصلی ورود کاربران همکاری با هیراد درخواست نمایندگی تماس با ما وبلاگ گالری تصاویر سایت قدیمی هیراد دیکشنری آنلاین لینک های مفید

تکنیک شدوینگ

تکنیک shadowing به جهت تقویت speaking

Shadowing تکنیک یادگیری زبان است . این تکنیک توسط یک زبان شناس معروف شکل گرفته است . این تکنیک به این معنی است که هنگامی که فرد یاد گیرنده زبان به موضوعی گوش می کند همزمان آن جملات را تکرار کند این تکنیک روی repetitionتأکید زیادی دارد به عنوان مثال اگر یادگیرنده زبان به جمله و یا عبارتی گوش می کند باید بعد از 1 یا 2 ثانیه آن را تکرار کند .          البته انجام این دو عمل همزمان کمی سخت است و نیاز به تمرین دارد . این تکنیک توصیه می کند که یادگیرنده در حال راه رفتن این تکنیک را دنبال کند و جمله هارا دانه به دانه با صدای بلند و واضح تکرار کند تا در ذهنش بماند . بعضی از دانش پژوهان اعتقاد دارند که تکرار همزمان جمله با صدای بلند ، لذت گوش کردن به موضوعی را از بین می برد اما خیلی ها تکنیک shadowingرا دنبال کرده و به تأثیر آن باور دارند . افراد می توانند در حین پیاده روی و دویدن این تکنیک را دنبال کنند . هر فردی برای یادگیری باید تکنیکی را دنبال کند که از آن لذت ببرد .                         دنبال کردن تکنیک shadowing روی تلفظ تأثیر زیادی دارد . در حقیقت ، یادگیری زبان به این نکته که چه مدت یک فرد با آن زبان در تماس است بستگی دارد .

آموزش آیلتس هیراد

 شما با دنبال کردن تکنیک shadowing هم در حال تقویت مهارت  listening و هم در حال تقویت مهارت speaking هستید . مسلماٌ ، شما در تکرار جملات و عبارات اشتباه گرامری ، ساختاری و حتی تلفظی انجام می دهید اما مسئله مهمی نیست . توصیه می گردد حتی صدای خودتان را ضبط کنید و به آن دوباره گوش کنید . ممکن است دچار mumbling یعنی لکنت زبان شوید که اصلا مسئله مهمی نیست . مسلماٌ شما نمی توانید با سرعت speaker پیش بروید و عقب می مانید اما با تمرین مداوم این مشکل کم کم حل می شود و در تکنیک shadowingبهتر است 5 مرحله را دنبال کنید ، ابتدا  listening ( گوش کنید ) ، repeat (تکرار کنید ) ، record( صدای خود را ضبط    کنید ) ، compare  ( جمله خودتان را با جمله اصلی مقایسه کنید ) و در نهایت دوباره                      ( تکرار کنید ) repetition  .

 قبل از شروع تکنیک  shadowing در speaking  سعی کنید صداهای انگلیسی را تمرین و خوب یاد بگیرید تا بتوانید لغات را با صداهای درست تکرار کنید . اسم دیگر shadowing،       imitation technique می باشد . شما باید فردی را که به عنوان الگو و مدل انتخاب می کنید ، فردی قوی در تلفظ ، استرس و انیتونیشن باشد . افراد   native speaker  برای الگو برداری عالی هستند . پیروی از تکنیک shadowing کار خیلی ساده ای نیست اما باید ابتدا به اودیو ، فیلم و پادکستهایی گوش کنید که ساده تر و با صدای شفاف تری بیان می شوند و قدم به قدم شما باید به موضوعات سخت تری گوش کنید . هیچ مدرک و نشانه علمی وجود ندارد که تکنیک shadowing می تواند خیلی موثر باشد اما تعداد کثیری از افراد با پیروی از این تکنیک مهارت speaking را ارتقاء داده اند بنابراین اگر فردی این تکنیک را مداوم و با دقت دنبال کند ، نتیجه مطلوبی را کسب خواهد کرد .

( دپارتمان آیلتس مرکز زبان هیراد )