آزمون OET ، آزمون جهت مهاجرت کادر درمان

آزمون OET | آزمون تخصصی جهت مهاجرت کادر درمان

5/5
  • آزمون OET که مخفف آزمون Occupational English Test می‌باشد، با هدف ارزیابی زبان انگلیسی کارکنان مراکز درمان و پزشکانی طراحی شده است که قصد مهاجرت، کار یا ادامه تحصیل در حوزه سلامت، بهداشت و درمان را در خارج از کشور دارند.

  • کسب مدرک oet به منزله اثبات توانایی و مهارت شما در برقراری ارتباط موثر جهت کار در محیط‌های درمانی، بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی و همچنین تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی می‌باشد.

  • کشورهای استرالیا، سنگاپور، نیوزلند، امارات، ایرلند، ایالات متحده و بریتانیا از جمله کشورهایی هستند که آزمون oet را به رسمیت شناخته اند. همچنین کشورهای استرالیا و نیوزلند مدرک oet را جهت ویزا و مهاجرت به رسمیت می‌شناسند.

مرکز تخصصی زبان هیراد به عنوان مرکز برگزار کننده دوره های آمادگی امتحان OET در ایران با هدف افزایش سطح دانش زبان انگلیسی پزشکان و پیراپزشکان، اقدام به برگزاری کلاس های آمادگی آزمون OET در سطوح مختلف با توجه به میزان آشنایی داوطلبان کرده است.

مشاوران هیراد آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند!

جهت دریافت مشاوره و ثبت نام در آزمون آزمایشی ماک آیلتس با کارشناسان موسسه هیراد تماس بگیرد. 

کارشناسان هیراد آماده پاسخگویی به کلیه سوالات شما می‌باشند 

هزینه ثبت نام دوره OET

هزینه دوره OET (کادر پزشکی و درمان) بر اساس تعداد جلسات مورد نیاز و همینطور سطح زبان شما می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی برای آمادگی آزمون OET به صورت میانگین به 15 الی 20 جلسهنیاز است تا داوطلب به نمره دلخواه خود دست‌یابد. در کنار تعداد جلسات، استادی که دوره را برگزار می‌کنئ میتواند روی قیمت دوره OET تاثیرگزار باشد. اگر سطح زبان داوطلب پایین تر از سطح مورد نیاز دوره OET باشد نیاز است قبل از شرکت در دوره اصلی، در دوره زبان عمومی جهت تقویت پایه زبان خود اقدام کند. عموما جلسات دوره OET به صورت خصوصی برگزار می‌شود.

آشنایی کامل با شرایط آزمون OET سال 2024

طبق آمار پزشکان ، دندانپزشکان و پرستاران، بیشترین تعداد متقاضیان گذراندن این آزمون در سراسر دنیا بوده اند.

چه کسانی می‌توانند در آزمون OET شرکت کنند؟

تمامی فارغ التحصیلان گروه پزشکی و پیراپزشکی از پزشکان متخصص و عمومی، دندانپزشکان و متخصصان دندانپزشکی تا پرستاران، ماماها، داروسازان و دامپزشکان می توانند پس از ثبت نام، در امتحان OET شرکت نمایند. آزمون OET با متد مرسوم کاغذی (Paper-Based) و اینترنتی (computer-based) انجام می‌شود.

آزمون OET در کجا برگزار می‌شود؟

یکی از سوالات مهم در زمینه آزمون OET این است که آیا امکان شرکت در این آزمون در ایران وجود دارد یا خیر؟ متاسفانه باید به شما بگوییم که در حال حاضر آزمون OET در ایران برگزار نمی‌شود و نزدیک‌ترین محل برگزاری آزمون OET کشورهای ترکیه و امارات می‌باشند.

چه مهارت‌هایی در این آزمون ارزیابی می‌شوند؟

 • لیسنینگ (Listening)
 • ریدینگ (Reading)
 • رایتینگ (Writing)
 • اسپیکینگ (Speaking)

هزینه شرکت در آزمون چقدر است؟

در سال ۲۰۲۲ هزینه آزمون OET برای داوطلبین تقریبا ۵۸۷ دلار استرالیا می باشد.

زمان اعلام نتایج آزمون OET

نتایج OET بعد از ۱۵ روز کاری پس از برگزاری به زبان آموزان به صورت آنلاین ارائه می شود.

نمونه تدریس دوره OET

نمونه کارنامه قبولی مرکز تخصصی زبان هیراد

چرا کلاس‌های OET موسسه هیراد؟

در مرکز تخصصی زبان هیراد اساتید به صورت حرفه ای دوره OET را تدریس می کنند. ما در این آموزشگاه برای اولین بار در ایران ماک آزمون OET را بصورت جامع و کامل برگزار می کنیم. به کمک این آزمون شما می توانید متوجه شوید برای آزمون اصلی چقدر آمادگی کافی و لازم را دارید. اساتید دوره OET هیراد به طور قابل توجهی روی تدریس OET تسلط دارند، چراکه هریک از اساتید آموزشگاه هیراد چندین سال است که این دوره را به طور حرفه ای تدریس می کنند. اساتید OET در مرکز تخصصی زبان هیراد هم دانش انگلیسی خیلی بالایی دارند و هم با مفاهیم و واژگان پزشکی و پرستاری به خوبی آشنا هستند. شایان ذکر است که علاوه بر اساتید OET هیراد اساتید حمید سیدیان و مجید سیدیان (مدیر عامل ، رییس هیئت مدیره و مدیران آموزشی هیراد) هم دوره OET را به طور حرفه ای و خاص تدریس می کنند.​

ویژگی‌های متمایز موسسه هیراد در برگزاری کلاس‌های OET

زمان بندی آزمون OET

آزمون OET همانند بسیاری از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی مانند آیلتس (IELTS) یا تافل (TOEFL) هر چهار مهارت اصلی متقاضیان شامل مهارت شنیداری (Listening)، مهارت درک مطلب (Reading)، مهارت نوشتاری(Writing) و مهارت گفتاری(Speaking) را می سنجد که البته بر پایه و اساس مباحث پزشکی و درمانی می باشد.

زمان این امتحان حدودا دو ساعت و 45 دقیقه می باشد.این امتحان شامل 42 سوال لیسنینگ، 42 سوال ریدینگ، دو speaking tasks و یک تسک رایتینگ می باشد. مدت زمان‌ برای چهار مهارت بدین شرح می‌باشد:

 • لیسنینگ (Listening): 40 دقیقه
 • ریدینگ (Reading): 60 دقیقه
 • رایتینگ (Writing) : 45 دقیقه
 • اسپیکینگ (Speaking): 20 دقیقه
 • نمره OET از صفر تا ماکسیموم 500 می باشد.

دوره آموزشی امتحان بین المللی OET

موسسه تخصصی آموزش زبان هیراد کلاس‌های OET را با به روزرترین سیلابس‌های آموزشی، اساتید مجرب OET و پیشرفته ترین امکانات آموزشی برای زبان آموزان مجموعه برگزار می‌نماید.نحوه برگزاری کلاس‌های OET در موسسه هیراد به شرح زیر می‌باشد:

برگزاری کلاس های OET به صورت حضوری و آنلاین

کلاس‌های OET  در مرکز تخصصی زبان هیراد عمدتا به صورت خصوصی، نیمه خصوصی به صورت حضوری و آنلاین برگزار می شوند. دوره آنلاین OET  هیراد به وسیله نرم افزار آموزش آنلاین ADOBE CONNECT برگزار می شود که کاملا مدرن و پیشرفته می باشد و در کلاس آنلاین ارتباط بین استاد و شاگرد صد در صد تعاملی و دوطرفه می باشد و کل کلاس آنلاین قابل ضبط برای استفاده دانشجو می باشد. در کلاس OET  هیراد دانشجو به شدت ، به طور پیوسته و مرتب توسط استاد مورد ارزیابی قرار می گیرد و اسپیکینگ ها و نامه ها ی دانشجو به دقت توسط استاد OET تصحیح می شوند.

تدریس جامع سرفصل‌های OET

 • در کلاس های OET   هیراد تمام گرامرها، جمله سازی ها، ساختار جملات،  واژگان، صفات، قیود ، افعال ، جملات، عبارات، کالوکیشن ها، فریزال ورب ها، مترادف ها، استراتژی ها، تکنیکها، چگونگی مدیریت زمان امتحان، تلفظ ها، استرس‌ها،  فرمت های نامه، نامه نگاری، واژگان و عبارات کلیدی نامه ، عبارات و جملات ابتدایی ، بدنه و انتهایی نامه، چگونگی برقراری ارتباط لغوی در ریدینگ و لیسنینگ  OET، تمپلیت ها، عبارات، جملات و فیلرها، جملات شروع کننده، بسط دهنده، و پایان دهنده اسپیکینگ OET، واژگان، عبارات و اصطلاحات پزشکی، روشهای تست زنی، scanning/skimming و عبارات مشابه ای که  کاملا برای امتحان OET ضروری هستند توسط اساتید دوره تدریس می شوند.
 • در پایان تدریس هر جلسه دوره OET ، استاد مربوطه تکالیف لازمه را به دانشجو محول می کند و جلسه بعد آن‌ها بررسی و در صورت لزوم تصحیح می کند. در دوره  OET هیراد روند پیشرفت دانشجو توسط مجموعه و استاد مربوطه به دقت مورد ارزیابی قرار می گیرد. در کلاس‌های OET هیراد روی حل تست های به روز و متعدد تاکید می شود به طوریکه دانشجو روی OET  تسلط کافی پیدا کند تا بتواند نمره بالایی کسب کند و به اهداف بزرگی در راستای حرفه خود در کشور های دیگر دست یابد. 
 • هم چنین در کلاس OET هیراد علاوه بر تدریس مهارت‌ها، تکنیک‌ها، تم پلیت ها ، تیپس ها،  انگلیسی عمومی که برای OET در سطح NATIVE لازم می باشد تدریس می شوند. در دوره OET هیراد تمام مواد آموزشی، جزوات، کتاب ها، فایل ها، پی دی اف ها و غیره از طریق ایمیل و یا شبکه های اجتماعی در اختیار دانش پژوهان قرار می گیرند.
 • در دوره OET هیراد در طول آموزش و در انتهای دوره از دانشجو تست گرفته می شود تا نکات ضعف وی آشکار و سپس توسط استاد مربوطه برطرف شود تا دانشجو به نتیجه ایده آلی دست یابد و بتواند به راحتی به استرس ترس از امتحان غلبه کند.
 • در این مرکز به دانشجو به جهت ثبت نام امتحان OET در کشورهای دیگر کمک شایانی می شود و هر گونه مشاوره آموزشی در این راستا ارائه می گردد. در دوره آنلاین OET هیراد تدریس مهارت لیسنینگ به راحتی از طریق نرم افزار آموزشی ADOBE CONNECT صورت می گیرد و فایل‌های صوتی به راحتی SHARE  می شوند.
 • لازم به ذکر است که در امتحان OET به هیچ وجه لازم نیست فردی که می خواهد در این امتحان شرکت کند با تمام واژگان و اصطلاحات پزشکی آشنا باشد. اکثر کلمات تخصصی پزشکی در لیسنینگ ها و ریدینگ های OET کاملا توضیح داده می شوند. ضمنا امتحان OET صرفا دانش انگلیسی را چک میکند نه دانش حرفه پزشکی را.
 • لازم به ذکر است که در صورتیکه سطح زبان دانشجو در حد INTERMEDIATE و UPPER-INTERMEDIATE باشد حداکثر در 20 جلسه خصوصی برای امتحان OET  آماده می شود. البته گاهی اوقات برای برخی از دانشجویان تعداد جلسات  آموزشی به دلایل گوناگونی افزایش می یابد.
 • لازم به ذکر است که بعد از اتمام دوره OET  مرکز تخصصی زبان هیراد دانشجو علاوه بر اینکه سطح زبانش به طور چشمگیری ارتقا می یابد و NATIVE  می شود نمره بسیار بالایی در این امتحان بین المللی کسب می کند. لازم به ذکر است که مرکز تخصصی زبان هیراد 7 سال است که به طور حرفه ای این دوره را با استفاده از چندین  اساتید برجسته و به نام برگزار می کند.
 • شایان ذکر است که هزینه هر جلسه خصوصی دوره OET  در مرکز تخصصی زبان هیراد بین 800 تا 1 میلیون تومان متناسب با اساتید برگزیده می باشد. طبق قوانین مالی موسسه و پرداختی به اساتید فوق حرفه ای ثبت نام اولیه باید برای 10 جلسه صورت گیرد تا کلاس OET سریعا برنامه ریزی و توسط استاد حرفه ای برگزار شود.
آزمون آزمایشی OET

آزمون OET در تهران

آزمون OET در کشور ایران برگزار نمی شود زیرا سازمان سنجش هنوز اقدامی برای برگزاری این آزمون نکرده است.

انتخاب بهترین استاد oet

انتخاب بهترین استاد برای آمادگی آزمون OET بستگی به نیاز و سطح زبانی شما دارد. با این حال، برای انتخاب بهترین استاد می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:

1. تجربه و تخصص: استادی که تجربه و تخصص کافی در آموزش زبان انگلیسی و آمادگی برای آزمون OET داشته باشد، می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

2. بازخورد و نظرات دیگران: می‌توانید با خواندن نظرات و بازخوردهای دیگران در مورد استادان مختلف، بهترین استاد OET را برای خود پیدا کنید.

3. تدریس مبتنی بر نیاز شما: استادی که برنامه تدریسی را بر اساس نیازهای شما و سطح زبانی شما طراحی کند، می‌تواند بهترین گزینه باشد.

4. قیمت و هزینه: هزینه و قیمت تدریس نیز یکی از عواملی است که باید در انتخاب بهترین استاد برای آمادگی OET مد نظر داشته باشید.

5. روش آموزشی: استادی که از روش‌های آموزشی مختلفی استفاده کند و برنامه تدریسی خود را با توجه به نیازهای شما تنظیم کند، می‌تواند بهترین استاد OET باشد.

در کل، برای انتخاب بهترین استاد OET باید به نیازها و سطح زبانی خود توجه کنید و با استفاده از معیارهای مختلف، استادی را انتخاب کنید که بتواند بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان بیاورد.

پیشنهاد ویژه هیراد

این مرکز برای کادر درمانی که امکان شرکت در کلاس های حضوری و آنلاین را ندارند ، ویدیو آموزشی OET چهارمهارت را تدوین و گرد آوری کرده است.که میتوانید از لینک زیر خریداری کنید.

شرکت در آزمون ماک OET موسسه هیراد

 

جهت بررسی میزان آمادگی خود برای شرکت در امتحان OET می‌توانید در آزمون ماک OET هیراد شرکت نمایید.

چهار مهارت اصلی در آزمون OET

 

اسپیکینگ آزمون OET

در ابتدای مهارت اسپیکینگ فرد امتحان گیرنده (interlocutor) از شما در رابطه با خودتان و حرفه تان چند سوال به عنوان warm-up می پرسد و سپس شروع به اجرای قسمت اصلی امتحان اسپیکینگ می کند. ابتدا به شما اجازه می دهد در عرض سه دقیقه آماده شوید و سپس 5 دقیقه در کل صحبت کنید. در امتحان اسپیکینگ فرد امتحان گیرنده نقش بیمار را بازی می کند و شما نقش دکتر را به عهده می گیرد.

در امتحان اسپیکینگ می توانید وقتی کارت role-play اول به شما داده شده آن را پیش خودتان نگه دارید و حتی در زمان آماده سازی می توانید روی آن کارت notes بنویسید. برای کارت role-play دوم هم روند به همین شکل می باشد. در صورتیکه در مورد محتویات کارت role-play سوالی داشتید می توانید در طول زمان آماده سازی بپرسید. شایان ذکر است که محتویات دو تا کارت role-plays بر اساس رشته و حرفه شما می باشد. لازم به ذکر است که کل امتحان اسپیکینگ ضبط می شود و فایل ضبط شده مورد ارزیابی قرار می گیرد.

فایل اسپیکینگ توسط دو OET Assessors به طور مستقل ارزیابی می شوند و هیچکدام از assessor ها از نمره دیگری اطلاع ندارند. شایان ذکر است که فردی که در روز امتحان اسپیکینگ با شما صحبت می کند در نمره اسپیکینگ شما هیچ دخالتی ندارد در حقیقت دو نفر دیگر فایل اسپیکینگ شما رو ارزیابی می کنند.

حائز اهمیت است که بدانید در امتحان OET هدف چک کردن مهارتهای انگلیسی شما می باشد نه بررسی دانش حرفه ای شما. اسپیکینگ OET براساس 9 معیار نمره داده می شود.

رایتینگ آزمون OET

در رابطه با رایتینگ OET باید خاطر نشان کرد که تسک رایتینگ هر فردی بر اساس حرفه او به عنوان مثال پرستاری یا دندانپزشکی طراحی می شود. در تسک رایتینگ OET باید یک نامه که معمولا نامه referral می باشد نوشته شود البته گاهی اوقات باید نامه های Transfer & discharge نوشته شوند. گاهی اوقات هم نامه، پاسخ به یک شکایت یا نارضایتی می باشد.

علاوه بر صورت رایتینگ یک سری case notes و documentations در اختیار فردی که قرار است نامه را بنویسد قرار داده می شود. باید از این اطلاعات در بدنه نامه حتما استفاده شود. تسک رایتینگ توسط دو تا OET Assessors به طور مستقل ارزیابی می شوند و هیچ کدام از assessor ها از نمره دیگری اطلاع ندارند. شایان ذکر است که تسک رایتینگ OET بر اساس 6 معیار ذیل ارزیابی می شود.

ریدینگ آزمون OET

در بخش ریدینگ OET در مجموع 42 سوال وجود دارد که باید در زمان 60 دقیقه پاسخ داده شوند. بخش ریدینگ OET شامل سه بخش به قرار ذیل می باشد.

Part A – expeditious reading task (15 minutes)
Part B and Part C – careful reading tasks (45 minutes)

لیسنینگ آزمون OET

در آزمون لیسنینگ OET سه بخش وجود دارد که در ابتدای هر بحش به شما فرصت داده می شود تا خودتان را با دنیای سوال آشنا کنید. مدت زمان 40 دقیقه می باشد و لازم به ذکر است که فایل صوتی فقط یکبار پخش خواهد شد. در پایان فایل صوتی به شما 10 دقیقه فرصت داده می شود از BOOKLED به ANSWER SHEET انتقال دهید. بنابراین در لیسنینگ باید همان لحظه در BOOKLED  جواب دهید.

دوره تخصصی برای کادر درمان OET

مدرک OET در کدام مراکز در دنیا مورد پذیرش است ؟

مدرک OET به عنوان مدرکی بر مهارت های زبان انگلیسی در سراسر جهان، از جمله در بریتانیا، ایالات متحده آمریکا، کانادا، ایرلند، استرالیا و نیوزلند پذیرفته می شود. در زیر فهرستی از سازمان‌هایی است که مدرک OET را به‌عنوان مدرکی دال بر مهارت زبان انگلیسی می‌شناسند. اما هر کدام همانند سایر آزمون ها نمره پذیرش خاص خود را دارند .

 • استرالیا
 • کانادا
 • ایرلند
 • مالدیو
 • مالت
 • نامیبیا
 • نیوزلند
 • فیلیپین
 • قطر
 • سنگاپور
 • اسپانیا
 • اوکراین
 • امارات متحده عربی
 • انگلستان
 • آمریکا

سوالات متداول زبان آموزان درباره آزمون OET

آزمون OET چهار مهارت را مورد سنجش قرار می دهد و به صورت paper-based برگزار می‌شود. هزینه آزمون OET برای داوطلبین تقریبا 587 دلار استرالیا یا دلار آمریکا می‌باشد. در حال حاضر نزدیک ترین کشورها برای برگزاری آزمون OET به ایران کشورهای ترکیه و امارات می‌آزمون OET آسان تر است یا آزمون IELTS؟باشند.

آزمون OET عمدتا برای افرادی که قصد مهاجرت دارند و در حوزه علوم پزشکی مشغول به فعالیت هستند در مقایسه با IELTS آزمون ساده تری است زیرا همه کادر درمان در هر رشته‌ای با این آزمون ارتباط بهتری برقرار می‌کنند .در ضمن علاوه بر قبولی در این آزمون می‌توانند در بخش های متفاوت بیمارستانی به راحتی مکالمه کنند.

نمره بالای 350 یعنی grade B که معادل 7.5 آیلتس آکادمیک است. این آزمون مورد قبول اکثریت دانشگاه های دنیا است اما شاید در دانشگاه هایی که rank بسیار خوبی دارند نمره 400 به بالا مرتبط با رشته تحصیلی مورد قبول باشد.

جهت پرداخت هزینه آزمون OET در ایران چندین شرکت خصوصی هستند که در این زمینه به متاقضیان خدمات خوبی را ارائه می‌دهند و با سرچ در گوگل و تحقیق کامل آماده به ارائه خدمات در این زمینه هستند.

 خیر. سازمان سنجش یا وزارت علوم هنوز نسبت به وارد کردن این آزمون هیچ اقدامی نکرده اند و هیچ مرکزی مجوز برگزاری این آزمون را ندارد.​

از آنجایی که این آزمون بعد از شروع بیماری کرونا متقاضیان زیادی را در بر گرفته؛ بنابراین مرکز تخصصی زبان هیراد به عنوان اولین برگزار مرکز برگزار کننده دوره های آمادگی آزمون OET منابع آموزشی بسیار غنی را بر اساس سیلابس آموزشی در اختیار زبان آموزان قرار می‌دهد و هیچ جای نگرانی نیست. فقط دانش پژوهان می‌توانند روی آمادگی برای این آزمون تمرکز کنند.

نمره بندی آزمون OET از امتیاز 0 تا 500 می باشد که نمره 350 الی 440 نمره عالی بوده و معادل نمره 7 تا 7.5 آیلتس می‌باشد و grade B در آزمون OET را تشکیل می‌دهد و نمره 450 الی 500 معادل نمره 8 تا 9 آزمون آیلتس می‌باشد و grade A آزمون OET را که بهترین grade هست را دربر می‌گیرد.

 
دندان پزشکی – داروسازی – پزشکی – متخصصین تغذیه – فیزیوتراپیست ها – متخصص ارتوپد – متخصص دست و پا – پرستاری – رادیوگرافی – کادرمانی – گفتار درمانی – اپتومتری (بینایی سنجی) – دامپزشکی – مامایی. پیش بینی میگردد براساس روند تکامل این آزمون در سراسر دنیا رشته های دیگر هم تدریجا به این آزمون اضافه شوند.