آزمون دولینگو

آزمون دولینگو DUOLINGO

آزمون دولنیگو English Test (DET)

توضیحات جامع آزمون دولینگو

یک آزمون تطبیقی می باشد که عمدتا”مبتنی بر تکنولوژی و کامپیوتر است که به راحتی میتواند میزان مهارت هر فرد را در زبان انگلیسی مورد سنجش قرار دهد تقریبا” دو سال است که دانشگاه ها و کالج های متعددی در سراسر دنیا این ازمون را به عنوان یکی از شرایط پذیرش داوطلبان مدنظر قرار می دهد این ازمون میتواند جایگزین ازمون های بین المللی آیلتس و تافل شود این آزمون در زمان شیوع ویروس کرونا ( crona ) به صورت آنلاین برگزار می گردد. 

بنابراین افرادی که داوطلب اخذ پذیرش از دانشگاه های بین المللی یا اخذ مهاجرت را دارند میتواند به راحتی در این ازمون شرکت کرده و مدرک زبان را دریافت کرده و به دانشگاه ها ارائه دهند این ازمون را حتی در شرایط قرنطینه و شیوع ویروس کرونا فرد متقاضی میتواند به راحتی از منزل اجرا کند.

افراد متقاضی شرکت در این آزمون ابتدا باید این ازمون را بشناسد و سپس اقدام به شرکت در این ازمون کنند برگزاری این آزمون ساده ، سریع و به صرفه هست.

هزینه آزمون دولینگو

 

هزینه ازمون دولینگو از هزینه ازمون های آیلتس و تافل خیلی کمتر می باشد این ازمون دولینگو در هر زمان از شبانه روز ودر کل سال قابل اجراء می باشد نکته قابل توجه این است از ابتدا تا انتها کمتر از یک ساعت طول میکشد و بعد از دو روز نتیجه ازمون اعلام می گردد و هزینه این آزمون 40 دلار می باشد.

در حالی که نتایج آزمون تافل و آیلتس بین 10تا20 روز طول میکشد نکته جذاب امتحان دولینگو این است بدون پرداخت هیچگونه هزینه ای میتوانید کارنامه ای اعلامی خود را از صفحه نتایج برداشته و به هردانشگاه یا موسسه ای که تمایل دارید ارسال کنید اما در ازمون های آیلتس و تافل متقاضیان میتوانند به چهار یا پنج دانشگاه نمره خود را اعلام کنند و در صورت بیش از این تعداد باید هزینه اضافه 20 دلاری برای هر گزارش نمره پرداخت کنند این آزمون هم مانند ازمون های آیلتس و تافل هر چهار مهارت را مورد سنجش قرار می دهد.

اما در این آزمون سوالات به شکل متفاوتی ارائه می گردد و از متن های طولانی برای خواندن ،نوشتن و گوش دادن استفاده نمی شود این آزمون دولینگو مرکز و زمان مشخصی برای برگزاری ندارد و متقاضیان بدون مراجعه حضوری وتنها از طریق اینترنت به صورت آنلاین در منزل خود در هر زمانی که بخواهند در این ازمون شرکت کنند

بنابراین این ازمون خوبی برای افراد می باشد که مدرک زبان انگلیسی نیاز دارند لازم بذکر است که قبل تصمیم گیری برای شرکت دراین آزمون اطمینان حاصل کنید که ایا دانشگاه یا موسسه مد نظرتان جهت پذیرش تحصیلی این مدرک را می پذیرد بالغ بر 500موسسه و دانشگاه در سراسر دنیا امتحان دولینگو می پذیرند.

آزمون تطبیقی دولینگو به این معناست که اگر شما به سوالات اولی پاسخ صحیح دهید سوالات بعدی شما سخت تر خواهد شد و برعکس اگر به سوالات اشتباه جواب دهید سوالات بعدی شما آسون تر می شود تا دوباره بتوانید به انها جواب صحیح دهید هدف از ازمون تطبیقی این است که منطبق با میزان دانش متقاضیان این ازمون سوالات سطح اسان تر یا دشوارتری پیدا می نماید و در مقایسه با آزمون های دیگر خیلی دقیق تر و کامل تر چهارمهارت را مورد سنجش قرار می دهد.

آمادگی برای این امتحان دولینگو خیلی دشوار نیست و متقاضیان ابتدا باید زبان عمومی خود را در چهار مهارت تقویت کرده و سپس در دوره های امادگی این ازمون شرکت کنند.

بنابراین از روش های استاندارد زبان انگلیسی که در دنیا امروزه کاربرد شایانی دارند میتواند استفاده و زبان عمومی خود را تقویت کند به شما توصیه می گردد قبل از شرکت در امتحان دولینگو به سایت دولینگو مراجعه کرده و در آزموان های ازمایشی شرکت کنید تا بتوانید با اشنایی کامل با این ازمون بهترین عملکرد در ازمون اصلی را داشته باشید.

این آزمون های ازمایشی رایگان هستند و در پایان هر ازمون رنج نمره شما را به خوبی تخمین می زند به شما دانش پژوهان محترم توصیه می گردد که از طریق منابع زیر زبان عمومی خود را برای موفقیت در این ازمون ارتقاع دهد.

1- گوش دادن به داستان های کوتاه انگلیسی و پادکست های مناسب تقویت سطح گرامر با تمرین روی کتاب ها Grammar in use توصیه می گردد که از کتاب های ielts speaking جهت تقویت مکالمه استفاده کنید مخصوصا پارت دو آزمون ielts که مهارت توصیف را در شما به طور قابل توجهی بالا می برد.

مرکز زبان هیراد منابع و جزوات انحصاری برای این آزمون را تدوین و گرد اوری کرده است که طبق طرح درس ارائه شده در کلاس می تواند شما را به نتیجه مطبوع برساند.

 

مدارک و شرایط مورد نیاز برای شرکت در آزمون دولینگو

 

قبل از شروع آزمون باید همه مدارک و شرایط لازم را فراهم کنید تا در حین برگزاری ازمون با مشکل خواستی مواجه نشوید مدارک مورد نیاز در این ازمون پاسپورت ، شناسنامه ، یک محیط ارام با نورپردازی ، یک لپ تاپ یا یک کامپیوتر خوب ، یک ساعت وقت ازاد کامل و دسترسی به اینترنت قابل اطمینان که در طول مدت زمان ازمون قطع و وصل نشود.

 

ساختار آزمون دولینگو(DET)

آزمون دولینگو به سه بخش تقسیم می گردد

بخش اول: مقدمه

بخش اول: این بخش در این آزمون به عنوان Quick setup  شناخته می شود در حقیقت مقدمه ای بر آزمون DET است که به قوانین و مقرراتی که در طول زمان باید رعایت شوند می پردازد مدت زمان این بخش 10 دقیقه می باشد ونمره ای به آن تعلق نمی گیرد.

بخش دوم: سوالات تطبیقی (Adaptive questions)

این بخش به عنوان بخش اصلی آزمون دولینگو مد نظر قرارداده می شود در این بخش زبان انگلیسی داوطلبین در هر چهار مهارت مورد سنجش قرار می گیرد.زمان اختصاص داده شده به این بخش 25 دقیقه می باشد و زمان تخصیص داده شده به هر سوال متفاوت بوده و در ابتدا هر سوال به داوطلبین نمایش داده می شود.

دراین بخش آزمون، نوع سوالات عبارتنداز:سوال پاسخ کوتاه، سوال شنیداری، جای خالی،خواندن و مکالمه و …) و نوع سوال در کادری تحت عنوان Question Type به شرکت کنندگان این آزمون نشان داده می شود.

بخش سوم آزمون دولینگو : نمونه نوشتاری و مصاحبه ویدیوئی

بخش سوم آزمون دولینگو شامل  دو تسک می باشد.انجام یک مصاحبه ویدئوی ونوشتن یک نمونه رایتینگ،که هر دو انها همراه با نمره آزمون شما برای موسسات و دانشگاهایی که تمایل  دارید،ارسال می شوند.این بخش در حقیقت به تیم پذیرش این فرصت را می دهد تا در مورد شما اطلاعات بیشتری کسب کنند و حتی خود شما می توانید از این فرصت استفاده کرده ومهارت زبان انگلیسی تان را نشان دهید.

در تسک اول دو موضوع به شما توصیه می گردد که باید یکی از آنها را انتخاب کرده و در حالیکه ویدئو شما ضبط می شود باید به صورت شفاهی به مدت 1تا3 دقیقه در مورد آن صحبت کنید.

درتسک دوم، مانند تسک اول ، می باید از میان دو موضوع پیشنهادی،یکی را انتخاب کنید ودر مدت زمان 3 تا 5 دقیقه پاسخ را درقالب یک متن بنویسید.یک زمان سنج وجود دارد که زمان را دقیق به شما نشان می دهد بنابراین دراین بخش زمان را ازدست نمی دهید.

مدت زمان اختصاص یافته به بخش سوم آزمون دولینگو 10دقیقه می باشد.

برای هرتسک  30 ثانیه زمان دارید تا موضوع رابخوانید و سپس انتخاب کنید و در مورد پاسخ خود با دقت فکر کنید.درحقیقت،عملکرد شما دربخش سئوالات تطبیقی، تعیین کننده سوالات مربوط به بخش مصاحبه ویدئویی نمونه رایتینگ Writing است.

 

قوانین آزمون انگلیسی دولینگو

 

این آزمون را در منزل انجام می دهید بنابراین سازمان دولینگو باید از عدم تقلب شما در این آزمون مطمئن باشد. شما موظف هستید همه قوانین این آزمون را دنبال کنید. شما باید در یک اتاق پرنور تنها حضور پیدا کنید. گوشهایتان باید کاملاً مشخص باشد و مو نباید روی آنها را پوشانده باشد.

نباید از عینک آفتابی یا هدفون استفاده کنید و حتی نمی توانید از قلم و کاغذ استفاده کنید. همه این قوانین وضع شده اند که نسبت به عدم تقلب شما اطمینان حاصل شود. اگر شما از تلفن همراه استفاده کنید یا نوت برداری کنید دولینگو شما را از شرکت مجدد در آزمون منع می کند. به راحتی دولینگو از تقلب شما مطلع می شود به محض اینکه آزمون شروع شد، نرم افزار آزمون صفحه نمایش شما را ضبط می کند. همچنین این نرم افزار دارای پروتکل هایی است که خروج از مرورگر و باز کردن تب جدید را شناسایی می کند و دولینگو این حق را دارد که در صورت صلاحدید، آزمون شما را تایید نکند بدون اینکه پول شما مسترد گردد. اگر شدت تخلف بالا باشد، از شرکت مجدد در این آزمون کاملاً محروم می شوید.

 

نحوه نمره دهی در آزمون دولینگو(Scoring System)

 

توانایی هاسطح CEFRنمره
توانایی درک واژگان و عبارات ابتدایی انگلیسیA1/A210 تا 55
توانایی درک اطلاعات ساده و رساندن مفهوم خود در موقعیت های آشنا
توانایی درک نکات اصلی سخن یا متن ملموس در مورد مطالب روزمره زندگی و کارB160 تا 85
توانایی توضیح در مورد اهداف، تجربیات، نظرات و آرزوها که اغلب با مکث و دست پاچگی همراه است
توانایی بیان اهداف خود حتی در موضوعات ناآشناB290 تا 115
توانایی درک نکات اصلی سخن و متن انتزاعی و ملموس
توانایی تعامل نسبتا آسان با افرادی که سطح زبان بالا دارند
توانایی درک انواع متون و سخنان گفتاری که شامل اصطلاحات تخصصی هم می شودC1/C2120 تا 160
توانایی درک زبان استعاری، کنایه ای و اصطلاحات عامیانه
توانایی به کار بردن زبان به طور موثر در اکثر موقعیت های اجتماعی، دانشگاهی و حرفه ای
   

 

کالج هایی که آزمون دولینگو را می پذیرند عبارتند از:

در ایالات متحده دانشگاه های Yale، Columbia، Duke، UVA،  NYU

در اتریش دانشگاه Module

در کشور فرانسه دانشگاههای مدیریت و بازرگانی

Grenoble Ecole de Management) , Audencia

و دانشگاه مدیریت IESEG

در کشور کانادا دانشگاهی معتبری که آزمون دولینگو را می پذیرند عبارتند از:

 • Canada College
 • Acsenda University of Art
 • Alberta University of the Arts،
 • Concordia University
 • Bishop’s University
 • Brandon University
 • Brock University
 • Dalhousie University

در ایتالیا کالج آمریکا رم  Universita cattolica de saeco cuore

لازم به ذکر است که هر روز مراکز و دانشگاههای آموزشی بیشتری به این لیست اضافه می شوند که در سایت دولینگو قابل مشاهده می باشند.

مقایسه نمره آزمون زبان انگلیسی دولینگو با آزمون های تافل و آیلتس

DuolingoIELTS  DuolingoTOEFL
101.5  7544-49
152  8050-55
20-252.5  8556-61
30-403  9062-67
45-503.5  9568-73
55-604  10074-79
65-704.5  10580-85
75-805  11086-91
85-905.5  11592-96
95-1006  12097-102
105-1106.5  125103-107
115-1207  130108-112
125-1307.5  135118-115
135-1408  140116-118
145-1508.5  145119
155-1609  150-160120

 

برگزاری دوره برای آمادگی آزمون دولینگو

 

مرکز تخصصی زبان هیراد با توجه به شیوع ویروس کرونا و موانع زیاد برای انجام فرایند های مهاجرت از قبیل تحصیلی و کاری این دوره را به راحتی برگزار می کند. این دوره در مرکز زبان هیراد برای تمامی سطوح به صورت آنلاین و حضوری برگزار می گردد. موسسه تمامی مراحل ثبت نام و آمادگی را در سریعترین زمان ممکن انجام می دهد و شما می توانید به فکر انجام امور مهاجرتتان باشید.

ریز نمرات در آزمون دولینگو به صورت زیر می باشد:

نمره دهی در آزمون دولینگو با بقیه آزمون های بین المللی اندکی متفاوت است و شامل چهار موارد زیر می باشد.

Literacy

 • این بخش در آزمون دو لینگو شامل سه نوع از سوالات می باشد.

Yes/no (text)- writing-c-test

 • Comprehension

این بخش در آزمون دولینگو بستگی به موفقیت شما در قسمت های yes/no  ,yes/no (text)

Audio c-test ,  Dictation  ,  Elicited speech

 • Conversation

این بخش شامل بخش هایی مانند YES/NO Audio , Elicited Speech,dication  وSpeaking  می باشد.

 

معرفی و آشنایی با دولینگو Duolingo : رقیب جدید آزمون های آیلتس و تافل

 

در دنیای امروز باپیشرفت تکنولوژی و ارائه نرم افزارهای گوناگون آموزش زبانی کمتر کسی پیدا می شود که با دولینگو Duolingo آشنایی نداشته باشد.نام این نرم افزار آموزشی زبان برای هر زبان آموزی کاملا آشنا می باشد و در سرتاسر جهان افراد زیادی از این نرم افزار استفاده میکنند.

اکنون شایان ذکر است که این نرم افزار در میان کاربرانش از چنان اهمیت و آوازه ای برخوردار است که زبان آموزان از این نرم افزار به عنوان یکی از بهترین و پیشرفته ترین راه های یادگیری زبان یاد میکنند.همچنین محبوبیت این نرم افزار تاجایی پیش می رود که امروزه آزمون دولینگو Duolingo را جزو رقیب هایی اصلی آزمون های بین المللی تافل و آیلتس می دانند.

آزمون Duolingo امروزه با وضعیت فعلی سراسر جهان که با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند می تواند جایگزین خوبی برای آزمون های آیلتس و تافل تلقی شود.به همین دلیل بسیاری از زبان آموزانی که داوطلب اخذ پذیرش در دانشگاه های بین الملللی هستند یا به دنبال مهاجرت هستند می توانند در زمان قرنطینه با صرف هزینه کمتری این آزمون را انجام بدهند. بنابرین آزمون دولینگو این فرصت را به شما می دهد تا بتوانید به راحتی و حتی در خانه طی مدت زمان کوتاهی این آزمون را انجام بدهید.همچنین جالب است بدانید آزمون دولینگو Duolingo  در بیست وچهار است از شبانه روز قابل انجام می باشد و باصرف هزینه کمتری در مقایسه با آزمون های آیلتس و تافل می توانید این آزمون را انجام بدهید.اکنون کادر آموزشی مرکز تخصصی زبان هیراد که همواره تنها دغدغه اصلی کارکنان این مجموعه ارائه خدمات آموزشی زبان به زبان آموزان برای افزایش آگاهی آن ها می باشد قصد دارد تا در این بخش به شما زبان آموزان عزیز اطلاعات مفیدی در زمینه آزمون Duolingo  ارائه بدهد.اکنون به مزیت های آزمون

دولینگو در مقایسه با آزمون های بین المللی دیگر نظیر آیلتس و تافل دقت کنید:

مزیت آزمون Duolingo در مقایسه با آزمون های بین المللی آیلتس و تافل:

_اولین و برجسته ترین مزیت این آزمون در مقایسه با آزمون های بین المللی دیگر هزینه آن است که بسیار مقرون به صرفه می باشد..
_علاوه بر هزینه مقرون به صرفه این آزمون ،ویژگی دیگری که باعث اهمیت این آزمون می شود،زمان این آزمون می باشد.مدت زمان برگزاری آزمون آیلتس دو ساعت و چهل وپنج دقیقه می باشد ،مدت زمان برگزاری آزمون تافل چهار ساعت می باشد در حالیکه این زمان برای آزمون Duolingo تنها کمتر از یک ساعت می باشد.
_علاوه بر مدت زمان اجرای آزمون و یا هزینه مقرون به صرفه آن نکته دیگری که این آزمون را نسبت به آزمون های دیگر برجسته می سازد زمان ارائه نتایج آزمون می باشد.تنها بعد از دو روز از انجام آزمون دولینگو Duolingo می توانید نتیجه آن را مشاهده کنید در حالیکه نتایج آزمون های آیلتس و تافل بین ده تا سیزده روز زمان می برد تا به دست شما برسد.
_مزیت دیگری که آزمون دولینگو را متفاوت از آزمون های دیگرمی سازد

این است که بدون پرداخت هیچگونه هزینه ای می توانید کارنامه را از صفحه نتیجه خود به هر تعداد دانشگاه ارسال کنید.
_همچنین همانطور که گفته شد آزمون دولینگو نسبت به آزمون های بین المللی دیگر محدود به زمان و مکان نمی باشد پس با خیال راحت می توانید درهرمکان و زمانی شروع به انجام این آزمون کنید.
_یکی دبگر از ویژگی های بسیار خاص و اساسی آزمون دولینگو این است که  به این آزمون،آزمون تطبیقی یا Adaptive گفته می شود.حال منظور از تطبیقی یا Adaptive بودن چیست؟
در این آزمون سوالات بعدی براساس نحو عملکرد شما در سوالات پیشین طراحی می گردد به این صورت که اگر سوالات قبلی شما صحیح باشد شما در مراحل بعدی با سوالات سخت تری روبه رو خواهید شد در غیر این صورت سوالات آسان تری طرح میشود تا بتوانید با پاسخ درست دادن به آن ها سراغ مراحل بعدی روید.بنابراین این آزمون مهارت های زبانی شما را نسبت به آزمون های دیگر بسیار دقیق تر می سنجد.
بعد از بررسی مزیت های آزمون دولینگو اکنون زمان آن است تا به بررسی ساختار آزمونDuolingo  بپردازیم.
این آزمون همانند آزمون های زبانی دیگر هرچهار مهارت اصلی زبانی را که شامل موارد زیر می شود مورد ارزیابی قرار می دهد:

Reading  مهارت خواندن
Listening  مهارت شنیداری
Writing  مهارت نوشتاری
Speaking مهارت صحبت کردن یا گفتاری

آزمون دولینگو شامل سه بخش اصلی که در ذیل مورد بررسی قرار خواهد گرفت،می شود که تمامی این سه بخش در مدت زمان تقریبا کمتر از یک ساعت صورت می پذیرد:
بخش اول که در مدت زمان ده دقیقه طول می کشد قوانین و مقررات وضع شده در آزمون دولینگو را مورد بررسی قرار می دهد بنابرین این بخش تاثیری در نمره نتیجه آزمون شما نخواهد داشت.آزمون دولینگو که شامل اکثر سوالات این آزمون می باشد مهارت های خواندن،نوشتن و گوش دادن شما را مورد بررسی قرار داده همچنین تلفظ واژگان و همچنین بیان درست واژگان با استرس را مورد ارزیابی قرار می دهد .همچنین سوالات تطبیقی که در قسمت  پیشین به آن پرداخته شد که سوالات را براساس عملکردتان می بایستی پاسخ دهید را مورد بررسی قرار میدهد.مدت زمان این بخش 25دقیقه می باشد.
بخش پایانی امتحان دولینگو شامل انجام دادن دو تمرین است که شمال انجام یک مصاحبه ویدیویی به همراه نوشتن یک writing می باشد.در تمرین اول می بایست از بین دو تمرین یکی را انتخاب کرده و در حالیکه ویدئو شما ضبط می شود به مدت یک الی سه دقیقه در مورد آن موضوع صحبت کنید.حواستان باشد تا هنگام انجام این بخش از هدفن یا ایرپاد به هیچ وجه استفاده نکنید چرا که به منزله تقلب محسوب می شود.بنابراین کامپیوتری که با آن این آزمون را انجام میدهید می بایست دارای دوربین جلو،یک میکروفن و بلندگو باشد.
تمرین دوم شما در این بخش که به مدت سه الی پنج دقیقه می باشد بایستی از میان دو موضوعی که ارائه می شود یکی را انتخاب کرده و شروع به نوشتن کنید.
حواستان باشد تا این بخش را با دقت هرچه بیشتر ازقسمت های قبلی انجام دهید چرا که نمره این بخش نمره اصلی شما را تشکیل می دهد.
در پایان شایان ذکر است که مرکز تخصصی زبان هیراد با برگزاری دوره های تخصصی آمادگی آزمون دولینگو Duolingo به شما زبان آموزان برای کسب آمادگی هر چه بیشتر در این آزمون تاحد زیادی می تواند کمک کند.بنابراین چنانچه قصد شرکت در این آزمون را دارید می توانید با مشاوران آموزشی مرکز تخصصی زبان هیراد تماس گرفته و اطلاعات بیشتری کسب کنید.شک نداشته باشید که با شرکت در دوره های تخصصی این مرکز آموزشی قبولی شما در این آزمون حتمی است.

 

کلاس پیش نیاز برای شرکت در کلاس آزمون دولینگو

 

اگر دانش پژوهانی که به این مرکز مراجعه  میکنند سطح زبان ضعیفی داشته باشند ابتدا به آن ها توصیه می شود که دوره های مکالمه فشرده 1 و فشرده 2 (Intensive 1-2) شرکت کرده کرده و بعد از تقویت زبان عمومی به راحتی می توانند در کلاس آمادگش آزمون دولینگو شرکت کنند در حال حاظر مرکز زبان هیراد این کلاس ها را به صورت خصوصی به صورت آنلاین و حضوری برگزار میکند.

برای کسب نمره قابل توجه در این آزمون 15 تا 20 جلسه بر اساس دانش فرد مورد نیاز است.

شهریه هر جلسه کلاس خصوصی آمادگی برای آزمون دولینگو با استاد حرفه ای 600 هزار تومان و با استاد فوق حرفه ای 800 هزار تومان می باشد.

متقاضیان ابتدا باید در آزمون تعیین سطح شرکت کرده و بعد از تعیین سطح شان تعداد جلسات مورد نیاز توسط مدیران آموزشی این مرکز برنامه ریزی شود.