10 کلمه انگلیسی که همیشه اشتباه مینویسیم.
فهرست مطالب
Facebook
Twitter
LinkedIn

نگارش اشتباه لغات انگلیسی(10 کلمه انگلیسی که همیشه اشتباه مینویسیم)

نگارش اشتباه لغات زبان انگلیسی همیشه بین زبان آموزان بوده است. بسیاری از زبان آموزان حداقل یک بار این جمله را گفته اند:”یاد گرفتن انگلیسی بسیار گیج کننده است، قواعد املایی بسیاری وجود دارد. املای برخی کلمات بسیار سخت است. یاد گرفتن آنها کاملا غیر ممکن است!” آیا شما هم قبلا به این موضوع فکر کرده اید؟ نگران نباشید تنها نیستید. در این مقاله نکاتی را یاد می‌گیرید تا بتوانید از نگارش اشتباه لغات خود جلوگیری کنید و املای درست لغات را به خاطر بسپارید.

زبان انگلیسی پر از لغاتی است که حتی خود انگلیسی زبان ها هم گاهی آن‌ها را اشتباه می‌نویسند. مثلا برخی از انگلیسی زبان ها کلمه misspell (با املای اشتباه نوشتن) را به شکل  mispell می‌نویسند. عجیب است نه؟ آماده اید که یک روش جالب و خلاقانه برای به ذهن سپردن لغاتی با املای سخت یاد بگیرید؟ پس خودکار و کاغذتان را آماده کنید.

دلیل نگارش اشتباه بعضی از لغات چیست؟

هم آوا بودن لغات منجربه نگارش اشتباه می‌شود.

بیاید درباره هم آواها حرف بزنیم. زبان انگلیسی پر از لغاتی با صدای مشابه و با معنی و املای متفاوت است. به چنین لغاتی هم آوا گفته می‌شود. مثلا بسیاری از زبان آموزان(و حتی بسیاری از انگلیسی زبان ها) این سه لغت را با هم اشتباه می‌گیرند: their(برای آنها)، they’re(آنها هستند) و there(آنجا).

برخی از لغات، املا و تلفظ مشابه دارند.

علاوه بر هم آواها، لغاتی در زبان انگلیسی وجود دارند که با وجود تلفظ تقریبا یکسان، معنی آنها کاملا با هم متفاوت است مثل desert (بیابان) و dessert(دسر). تفاوت این لغات با تاکید بر حروف خاصی از آنها مشخص می‌شود.گاها نگارش اشتباه در این مدل از لغات دیده می‌شود.

مثلا وقتیکه لغت desert (یعنی یک زمین خشک و خالی)، را تلفظ می‌کنید تاکید شما بر بخش اول است. یعنی به این صورت DEZ-urt در حالیکه وقتی لغت dessert را تلفظ می‌کنید تاکید شما بر بخش دوم آن است. اینگونه شنیده می‌شود dez-URT. تلفظ یکسان موجب گیج شدن افراد و در نهایت منجر به  اشتباهات املایی می‌شود.

فهرست اشتباهات املایی پرتکرار

زبان آموزان و انگلیسی زبانان معمولا در لغاتی که تعداد زیادی حرف صدا دار یا بی صدا دارند دچار نگارش اشتباه می‌شوند.

مثلا لغت embarrassing (خجالت آور) دو حرف S و دو حرف R دارد و مردم معمولا آن را با یک R یا یک S مینویسند که خیلی خجالت آوره.

پس چرا یک سری از لغات را اشتباه تلفظ میکنیم؟

به زبان ساده بخواهیم بگوییم به خاطر اینکه زبان انگلیسی گیج کننده است! و به همین خاطر من نکاتی را جمع آوری کرده ام که می‌تواند به شما در حفظ این لغات دشوار کمک کند.

قبل از اینکه وارد بحث غلط‌های املایی پرتکرار شویم بیایید ببینیم روش های کدگذاری چگونه در یادآوری این لغات به شما کمک می‌کنند.

روش‌های کدگذاری برای حفظ کردن اشتباهات املایی پرتکرار.

یک حرف صدادار یا دوتا؟ مسئله این است! البته این میتونه مسئله سختی باشه. خوشبختانه روش های کدگذاری اینجا به داد شما می‌رسند. حالا روش های کدگذاری چه هستند؟

این روش ها به شما کمک می‌کنند چیزهای مختلف را به خاطر بیاورید و به طور ویژه به درد اصلاح اشتباهات املایی لغات می‌خورند. ریتم ها، تصاویر، شعرهای رمزی و سر واژه ها همگی از روش های کدگذاری هستند. احتمالا قبلا این یکی رو شنیدید: I قبل از E، به جز بعد از C یا وقتی صدای آ کشیده شنیدی در همسایه و وزن(when sounding long A

In neighbor and weigh

یا مثلا برای به خاطر سپردن لغت (ضروری) necessary میتوانید از این شعر استفاده کنید:

همه گربه ها ماهی ساردین نمیخورن. بعضی از آنها خیلی خوشمزه اند. Not Every Cat Eats Sardines. Some Are Really Yummy

یا برای تشخیص تفاوت املایی بین دسر و بیابان میتوانید بگویید:

دسر بسیار شیرینه. Dessert is super sweet

میبینید خیلی ساده است. شما می‌توانید برای به خاطر آوردن دو حرف S موجود در کلمه دسر از این حقه استفاده کنید. دقت کنید که بیایان اصلا شیرین نیست مگر اینکه از عرق کردن و آفتاب سوخته شدن و تشنه شدن لذت ببرید. خب دیگه حرف های اضافی بسه. وقتشه که بریم سراغ اشتباهات املایی پر تکرار.

لیست کوتاهی از نگارش اشتباه پر تکرار

نگارش اشتباه در لغت Accommodate (جادادن)

نگارش اشتباه آن به چه صورت است؟ Acommodate یا accommodate. بی شک یادآوری املای درست بسیار سخت است.

چگونه می‌توانید املای صحیح را به یاد بیاورید؟ اینکه به خاطر داشته باشید این لغت دو تا حرف C و دو تا M دارد بسیار مهم است. اما چگونه؟ خب یه داستان کوچولو ببینیم:

شما و دوستتان به دنبال یک هتل خوب و جادار هستید که حداقل دو صندلی (chairs) و دو تشک (mattresses) داشته باشد. بدون دو صندلی و دو تشک نمیتوانید اقامت خوبی داشته باشید کاملا مسخره اس!

نگارش اشتباه در لغت Embarrassing(خجالت‌آور)

نگارش اشتباه آن به چه صورت است؟ Embarassing یا embarrassing دو حرف بی صدا کنار هم کمی پیچیده به نظر میایند.

چگونه می‌توانید املای صحیح را به یاد بیاورید؟ مردم معمولا در خصوص دو جفت حرف بی صدای موجود در این کلمه گیج میشوند پس لازم است که راهی بیابیم تا نشان دهیم این کلمه دو تا R و دو تا S دارد.

چگونه میتوانید این اطلاعات را به ذهن بسپارید؟ یکی از منابع پیشنهاد میکند از این تکنیک کدگذاری استفاده کنید: زمانی که خجالت زده اید چه اتفاقی می افتد؟ صورتتان واقعا قرمز میشود و با خجالت لبخند میزنید. You go really red and smile shyly.

زمانی که کلمه خجالت embarrass را اشتباه مینویسید چه اتفاقی می افتد؟ گونه هایتان خیلی قرمرمیشوند و با خجالت لبخند میزنید your cheeks going really red, so you smile shyly و اشتباهتان را تصحیح میکنید.

نگارش اشتباه در لغت Rhythm(ریتم)

نگارش اشتباه آن به چه صورت است؟ Rthym, rhthym یا اینکه مردم کلا بیخیال درست نوشتن آن میشوند به همین دلیل است که باید برای به خاطر سپاری این لغت به ظاهر آسان اما چالشی، راهی پیدا کنیم.

چگونه میتوانید املای صحیح را به یاد بیاورید؟ برای اینکه متوجه شوید کلمه ریتم دو تا H دارد باید بدانیم که حرف Y را کجا بگذاریم. واقعا چطور میشه این لغت سخت رو حفظ کرد؟ این شعر معروف رو امتحان کنید:

ریتم ها به دو پهلوی شما اجازه حرکت میدهند. Rhythm Helps Your Two Hips Move

رقصیدن بدون آهنگ و فقط با یک پهلو مشکله نه؟ اگر یادتون میره که ریتم دو تا H داره، به ذهنتون بسپارید که برای رقصیدن با آهنگ به دو تا پهلو(two hips) نیاز دارید.

نگارش اشتباه در لغت Definitely (قطعا)

نگارش اشتباه آن به چه صورت است؟ Definately. برخی از مردم این لغت را طوری تلفظ میکنند که انگار جای i یک a قرار گرفته است و نهایتا اینطور به نظر میاید: defin-AT-ely. تلفظ ممکن است باعث شود افراد این کلمه را به جای i با a بنویسند.

چگونه میتوانید املای صحیح را به یاد بیاورید؟ با خودتان فکر کنید که من قطعا در این کار هستم تا برنده شوم‌ : I’m definitely in it to win it! نمیشود که برای بردن در روی(in at ) چیزی باشید میشه؟ اصلا منطقی نیست.

نگارش اشتباه در لغت Separate (جداگانه)

نگارش اشتباه آن به چه صورت است؟ Seperate. نحوه تلفظ این لغت همچون لغت قطعا، میتواند بر روی املای آن تاثیرگذار باشد.

چگونه میتوانید املای صحیح را به یاد بیاورید؟ شاید این نکته اصلا منطقی به نظر نیاید اما شاید همین عجیب و غریب بودنش باعث شود در ذهنتان بماند.

فقط یک موش را به خاطر بیاورید که جداگانه زندگی میکند(Just imagine a rat living in separate). نمیتواند فرار کند. نمیتواند بیرون بیاید. گیر کرده اونجا و نمیخواد جدا بشه.

نگارش اشتباه در لغت Receive(دریافت کردن)

نگارش اشتباه آن به چه صورت است؟ Recieve. قانون i قبل از c اینجا به کار می‌اید.

چگونه میتوانید املای صحیح را به یاد بیاورید؟ میتوانید این شعر را حفظ کنید:

I قبل از E، به جز بعد از C یا وقتی صدای آ کشیده شنیدی در همسایه و وزن(when sounding long A

In neighbor and weigh

البته یک سری استثناهایی هم در مورد این قانون وجود دارد. مثلا اگر لغات بعد از c صدای ای بدهند میتوانید از قانون گفته شده استفاده کنید. هر چند اگر لغات بعد از c صدای ای ندهند مثل لغت glacier، نمیتوانید از این قانون استفاده کنید.

نگارش اشتباه در لغت Necessary (ضروری)

نگارش اشتباه آن به چه صورت است؟ Neccessary, یا necessary. بزرگترین سوال افراد این است که این لغت آیا به دو تا s نیاز دارد یا دو تا c؟

چگونه می‌توانید املای صحیح را به یاد بیاورید؟ این حقه خیلی راحته:

یک یقه دو تا جوراب نیاز داره. One collar needs two socks. شما نمیتوانید با پوشیدن یک جوراب سرکار بروید. لازم است که با دو جوراب منزل را ترک کنید. It’s necessary to leave the house with two socks..

یا میتوانید از شعر زیر استفاده کنید: هیچوقت چیپس نخورید، سالاد ساندویچ بخورید و ماست رزبری. Never Eat Chips, Eat Salad Sandwiches And Raspberry Yogurt

به نبرد رایج ترین اشتباهات املایی خوش آمدید

Witch vs Which(کدام و جادوگر)

چرا این دو کلمه با هم اشتباه گرفته میشوند؟ شما هم این دو کلمه ی هم آوا را با هم اشتباه میگیرید؟ چگونه متوجه تفاوت بین این دو میشوید؟ یک جادوگر Witch کسی است که میتواند وردهای جادویی بخواند و معجون های عجیب درست کند. یاد هرمیون گرنجر در فیلم هری پاتر بیوفتید.

و از کلمه Which به عنوان ضمیر یا معرف اسم استفاده میشود، از این کلمه میتوانید برای مطرح کردن سوال(مثال دومی که پایین نوشته ایم) یا وقتی یک نفر در مورد گزینه های مختلف صحبت میکند(مثال سوم) یا برای نشان دادن یک شبه جمله ربطی(مثلا در یک جمله).

بیایید نگاهی به مثال ها بیندازیم:

هرمیون گرنجر جادوگر بسیار باهوشی است. Hermione Granger is a very bright, intelligent witch.
امروز میخواهی کدام خانه را ببینی؟ Which house do you want to visit today?
نمیدانم امروز میخواهم به کدام رستوران بروم. I don’t know which restaurant I want to go to today.
او میخواهد برای هالووین لباس جادوگر بپوشد. She’s going to dress up as a witch for Halloween!

کدام کلمه مناسب این جمله است؟ نوبت شماست که تصمیم بگیرید از کدام کلمه استفاده کنید.

او نمیداند که کدام/جادوگر لباس را میخواهد امروز بپوشد. She doesn’t know which/witch outfit she wants to wear today.

پاسخ صحیح which است.

چگونه می‌توانید کلمه درست را تشخیص دهید؟ جادوگر نیاز به خاراندن دارد. The witch needs to itch. کلمه ی ساده ای مثل which نمیتواند احتیاج به خاراندن داشته باشد. درحالیکه یک انسان جادوگر گاهی خارش پیدا میکند.

Women vs Woman (زن و زنان)

چرا این دو کلمه با هم اشتباه گرفته میشوند؟ مردم معمولا این دو کلمه را یک جور تلفظ میکنند. در حالیکه women جمع است و woman مفرد. بیایید نگاهی به این مثال ها بیندازیم:

او زن زیبایی است. She is a beautiful woman.
آنها زنان زیبایی هستند. They are beautiful women.
کدام کلمه مناسب این جمله است؟ حالا نوبت شماست که تصمیم بگیرید کلمه درست کدام است.

آنها گروه فوق العاده ای از زن/زنان هستند. They are a fantastic group of woman/women

جواب صحیح Women است.

چگونه میتوانید کلمه درست را تشخیص دهید؟ شاید تشخیص تفاوت میان women و

Womanکمی دشوار باشد اما به راحتی میتوانید تفاوت بین man و menرا تشخیص دهید. اگر یک وقتی گیرکردید به تفاوت بین men(جمع) و man (مفرد) فکر کنید و جلوی men، wo بگذارید.

نگارش اشتباه در لغات Principal vs Principle(مدیر و اصل)

چرا این دو کلمه با هم اشتباه گرفته میشوند؟ زمانی که این کلمات را در یک مکالمه میشنوید تشخیص معنای آن راحت است اما وقتی نوبت به املای صحیح میرسد کار کمی سخت میشود. چرا؟ چون این دو کلمه هم آوا هستند! بیایید نگاهی به این مثال ها بیندازیم:

مدیر مدرسه ما بسیار مهربان است. Our school principal is so kind.
من برای شغل جدیدم باید اصول زیادی را حفظ کنم، از قوانین متنفرم!. I have to memorize so many principles for my new job. I hate rules!
او زنی است که اصول بسیاری دارد. She is a woman of many principles.
مدیران Principals ، مدرسه را اداره میکنند در حالیکه اصولprinciplesیک سری قواعد یا قانون هستند. یا مثلا میتوانیم بگوییم کسی که قواعد رفتاری زیادی دارد، اصول خاصی high principlesرا اجرا میکند.

کدام کلمه مناسب این جمله است؟ حالا نوبت شماست که تصمیم بگیرید کلمه درست کدام است.

من مدیرمان/ اصولمان را خیلی دوست دارم. او بسیار آرام است و قواعد زیادی را بر ما تحمیل نکرده است. I love my principal/principle! She’s pretty relaxed and hasn’t enforced too many rules.

جواب صحیح Principal است.

چگونه میتوانید کلمه درست را تشخیص دهید؟

یک مدیر، رفیق شماست (A principal is your pal). ممکن است دوستی با مدیر را کمی مشکل بدانید. البته این لغت گاهی یک معنی دیگر هم پیدا میکند: We have one principal goal: to win! ما یک قانون کلی/اصلی داریم و آن هم برنده شدن است.

یکی از منابع principal را به این صورت تعریف میکند: principal صفتی است که معنی اصلی یا مهمترین را میدهد. این کلمه یک معنی دیگر هم دارد و آن مسئول مدرسه است.

چگونه میتوانید principal را درست استفاده کنید؟ به این فکر کنید که رفیقتان همیشه نفر اول است چون برای شما از همه مهمتر است. دنبال تفاوت های بین affect vs. effect و further vs farther هستید؟ مقاله مربوط به 14 تا از گیج کننده ترین لغات انگلیسی را بخوانید.

سخن آخر

با اینکه یادآوری املای صحیح برخی کلمات بسیار سخت است. اما روش های کدگذاری می‌توانند کمک بسیاری به شما بکنند. علاوه بر آنها می‌توانید از این تکنیک هم استفاده کنید:

  • کلمات را بنویسید.
  • همه لغاتی که املای سخت دارند را یک باره تمرین نکنید.
  • با هر کلمه یک جمله بسازید.

شاید این روش ها به حل مشکل نگارش اشتباه لغات کمک کنند.

گام اول: همه کلمه را بنویسید.
گام دوم: بخش دوم را پاک کنید.
گام سوم: بخش آخر را یک بار دیگر بنویسید.
گام چهارم: کل کلمه را پاک کنید.
گام پنجم: بدون نگاه کردن به دیکشنری کل کلمه را بنویسید.
امیدوارم این نکات برای نوشتن اشتباهات املایی پرتکرار به درد شما بخورد. اگر یادگیری لغتی برای شما سخت بود پیشنهاد میکنم کدگذاری کنید.

مرکز تخصصی آموزش زبان هیراد

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما دراین زمینه می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

 

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30