اِملاء آیلتس(چگونه برای آزمون‌ آیلتس، اِملاء خود را بهبود بخشیم)
فهرست مطالب
Facebook
Twitter
LinkedIn

اِملاء آیلتس(چگونه برای آزمون‌ آیلتس، اِملاء خود را بهبود بخشیم)

اِملاء آیلتس جزو مهم ترین بخش های آزمون می‌باشد. از آنجایی که املاء در آزمون آیلتس سنجیده می‌شود، پس از شما انتظار می‌رود تا در آزمون‌های شنیدن، خواندن و نگارش آن کلمات را به شکل صحیح بنویسید. به خواندن ادامۀ مطلب بپردازید تا به چند نکته و قانون در خصوص نوشتن املاء صحیح کلمات انگلیسی پی ببرید.

چرا اِملاء آزمون آیلتس مهم است؟

در این مقاله قصد داریم بر اهمیت استفاده از شکل صحیح کلمات در آزمون آیلتس تمرکز کنیم. نکاتی در این خصوص است که عبارتنداز:

  • کلماتی که در آزمون‌های خواندن و شنیدن به اشتباه نوشته شده باشند، «نادرست» تلقی خواهند شد.
  • اگر در آزمون نگارش کلمه‌ای را به اشتباه بنویسید، ممکن است باعث سوء تفاهم شده و کار مصحح را در درک پیام مورد نظر شما مشکل کند.

به عنوان مثال اگر کلمه‌ای که شما می‌شنوید «library» باشد ولی شما آن را به صورت «libary» بنویسید، پاسخ شما نادرست تلقی خواهد شد. شما کلمه را به‌طور صحیح شنیده‌اید، اما نتوانستید آن را به‌طور صحیح بنویسید. اگر شما بنویسید «Unclear power is uzed in most contraies in the golbal wirld» پیام این جمله واضح نیست و درک آن برای خواننده مشکل است. بکار بردن املاء صحیح کلمات از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند دلیل مهمی برای نرسیدن شما به امتیاز کلی مد نظرتان باشد. در ادامه نکات و ترفندهایی در خصوص تقویت املا می‌آموزید.

اِملاء آیلتس «آمریکایی» یا «بریتانیایی»؟ کدام را انتخاب کنیم ؟

داوطلبان اغلب می‌پرسند که آیا می‌توانند در اِملاء آیلتس از املاء «آمریکایی» یا «بریتانیایی» استفاده کنند یا خیر. مادامی که املاء درست کلمات را بکار برده و تا پایان آزمون از همان روش نگارش پیروی کنید، بله می‌توانید.

اِملاء آیلتس «آمریکایی» یا «بریتانیایی»؟ کدام را انتخاب کنیم ؟

به عنوان مثال این جدول کلمات مشابهی را نشان می‌دهد که به دو روش اِملاء آیلتس «آمریکایی» و «بریتانیایی» نوشته شده‌اند.

بریتانیایی آمریکایی
colour color
metre Meter
litre liter
favourite favorite
labour labor
theatre theater
travelled traveled
counsellor counselor
fibre fiber
organise organize
practice/practise practice

قانون اِملاء آیلتس(UK VS USA) به این صورت است که باید تا پایان آزمون از یکی از دو کشور تبعیت کنید. آنها را با هم مخلوط نکرده و منسجم باشید.

در این مثال انسجام استفاده از املاء آمریکایی نمایش داده شده است:

My favorite movie is on at the local theater.

اما در این مثال، این دو نوع روش نگارش باهم مخلوط شده است:

My favourite (بریتانیایی) movie is on at the local theater (آمریکایی).

پس برای انسجام، باید تنها از یک روش استفاده کنید. این مسئله به خودی خود «اشتباه املایی» تلقی نمی‌شود، اما با این حال از دیدگاه سبک شناسی «نا منسجم» است.

چند قانون مهم در اِملاء آیلتس

چند قانون مهم در اِملاء آیلتس

قوانین املایی اغلب در دبستان به کودکان آموزش داده می‌شود تا به آنها کمک کند طرز نوشتن کلمات را بیاموزند. این قوانین برای همیشه در ذهن ما باقی می‌مانند و آن‌ها را فراموش نمی‌کنیم. اگر این قوانین را قبلا نیاموخته‌اید، پس بهتر است حالا آنها را یاد بگیرید.

قوانین هوشمندانۀ زیادی را در اینترنت می‌توان پیدا کرد، پس برای جست و جوی آنها زمان بگذارید تا متوجه شوید کدامیک کمکتان می‌کند. قوانین ذیل برخی از مفیدترین آنهاست که باید به خاطر داشته باشید.

«I» قبل «E»، به جز بعد از «C» و تنها اگر با «BEE» هم‌ قافیه باشد.

این قانون به شما کمک می‌کند تا کلماتی مانند « receive, ceiling, science, ancient» را به‌طور صحیح بنویسید.

«i» قبل از «e»: در کلماتی مانند «believe, friend, parties, alien» ترتیب صحیح چینش حروف بدین گونه است.

به‌جز بعد از «c»: «e» قبل از «i» می‌تواند بعد از حرف «c» قرار بگیرد. مانند « receive, ceiling, deceive, receipt». تمام این صداها بعد از حرف «c» با «BEE» هم‌قافیه هستند. مانند «ceev/ceel»

«Q» همراه با «U» می‌آید.

هر زمان که حرف «Q» را مشاهده کردید، به یاد داشته باشید که همیشه همراه با حرف «U» می‌آید. کلمات «queen, quarter, earthquake, equal, quality, quiet» را در نظر داشته باشید.

در کلمات «Naughty» و «forty»، «U» تلفظ نمی‌شود.

همه می‌دانیم چگونه شمارۀ «4» را بنویسیم: «four». به یاد داشته باشید برای نوشتن عدد «40» باید «U» آن‌ را حذف کرد. مانند «Forty». از آنجایی که کلمات «Naughty» و «forty» هم قافیه هستند، پس به خاطر آوردن این قانون آسان است.

قانون «FLOSS»

در کلمات تک هجایی اگر کلمه با «F»، «L» یا «S» خاتمه یابد، باید آن را دوبار بنویسید. به این کلمات دقت کنید: «fluff, stiff, loss, call, toss, fall, floss».

زمانی که «ING» وجود دارد، باید «E» را حذف کنید.

«پسوند» در آخر کلمات و برای تشکیل نوع دیگری از کلمه بکار می‌رود(مثلا ing). اگر کلمه دارای «E» بود، باید آن را حذف کنید. به این کلمات توجه کنید: «come/coming | love/loving | sneeze/sneezing»

اگر «ALL» در نقش «پیشوند» بود، باید یکی از «L» های آن را حذف کنید.

«پیشوندها» در اول کلمات بکار می‌روند تا کلمۀ جدیدی تشکیل دهند. اگر در اول کلمه‌ای «ALL» بکار بردید، باید یکی از «L» های آن را حذف کنید. به این کلمات توجه کنید: «always | also | almost | altogether».

اگر «FULL» یا «TILL» پسوند بودند باید یکی از «L» ها را حذف کنید.

در آزمون اِملاء آیلتس فراموش نکنید زمانی که «FULL» در انتهای کلمه ظاهر شود، باید تنها با یک «L» باشند. به این کلمات توجه کنید: « till/until | beautiful | cheerful | useful | hopeful».

برای جمع بستن کلماتی که با «ch»، «sh»، «s»، «ss»، «x» یا «z» ختم می‌شوند، باید «es» را به آن ها اضافه کنید.

 زمانی که قصد دارید تا چنین کلماتی را به صورت جمع بنویسید (اضافه کردن s یاes ) باید از این قانون تبعیت کنید. به این کلمات توجه کنید: « box/boxes | church/churches | fox/foxes | wish/wishes | glass/glasses». نکته ای که بسیار در آزمون اِملاء آیلتس مهم است.

زمانی که مخفف‌ها استفاده می‌شوند، یک حرف حذف می‌شود

زمانی که شما کلمه‌ای را به صورت مخفف می‌نویسید، یک حرف از آن را حذف می‌کنید. اگر شما علامت «آپوستروف» را استفاده کنید به آن معنا است که یک حرف از آن را حذف کرده‌اید. به این کلمات توجه کنید:

«it’s/it is | can’t/cannot | doesn’t/does not | aren’t/are not»

پس اگر برای صحبت دربارۀ چیزی که متعلق به «it» است، از «it’s» استفاده می‌کنید، شکل صحیح املایی آن «its» است. این نکته را درآزمون اِملاء آیلتس فراموش نکنید.

«S» فعل و «C» اسم است

ما تفاوت معنای کلمات را در استفاده از «C» یا «S» می‌دانیم. مثلا در کلمۀ «advice» به معنای نصیحت(اسم) باید «C» استفاده کنید ولی در کلمۀ «advise» به معنای توصیه کردن(فعل) باید آن را با «S» بنویسید. به این کلمات توجه کنید: «advice/advise | practice/practise | licence/license»

با این حال در آمریکا کلماتی مانند «practice» و «license» همیشه بدین صورت نوشته می‌شوند، و شما متوجه خواهید شد زمانی که صفحه‌کلیدتان بر روی «آمریکایی» تنظیم شده باشد، ابزار بررسی اشکالات املایی، زیر این کلمات خط می‌کشد.

اگر شما از روش «بریتانیایی» برای نوشتن کلمۀ «practice» استفاده کنید، جملۀ شما چیزی شبیه به این خواهد بود:

I practised (verb) using practice (noun), as practice (noun) makes perfect!

در اِملاء آیلتس شما چه از روش املایی «بریتانیایی» یا «آمریکایی» استفاده کنید، کلمۀ «advice» همیشه اسم و «advise» همیشه فعل است، آن‌ها را اشتباه نگیرید. به عنوان مثال:

I would advise (verb) you to listen to this advice (noun).

پس حال می‌دانید چرا یکی از کلمات با «C» و دیگری با «S» نوشته شده است.

 

حتما بخوانید:اصطلاحات برای آیلتس

 

در اِملاء آیلتس اشتباهات تایپی هم خطا هستند!

در اِملاء آیلتس مراقب اشتباهات نوشتاری(تایپی) باشید. اگر شما داوطلب آزمون «آیلتس بر پایۀ رایانه» هستید، باید مراقب تایپ کردن خود باشید. همه می‌دانیم که شما هیچ وقت بجای کلمات «the» یا «and»، از «adn» و «teh» استفاده نمی‌کنید. اما با این حال زمانی که سریع تایپ می‌کنید، ممکن است به راحتی چنین اشباهاتی را انجام دهید. باید به یک «مصحح» تبدیل شوید و متن خود را بخوانید تا ببینید آیا چنین اشتباهاتی را مرتکب شده‌اید یا خیر. هر کدام از این اشتباهات، خطا‌های واقعی هستند و به عنوان «اشتباهات املایی» تلقی می‌شوند، پس مراقب آنها باشید و تایپ کردن دقیق را تمرین کنید.

برای اِملاء آیلتس از امتحان‌های کمک‌کننده غافل نشوید.

 تمرین املاء برای اِملاء آیلتس، کلمات جدیدی که آموختید یا آنهایی که ممکن است به‌ کارتان بیاید، شما را مطمئن می‌سازد که چگونگی نوشتن صحیح آن را بخاطر بسپارید.

در دنیایی زندگی می‌کنیم که «تصحیح کننده‌های املایی» بیشتر خطاهای ما را تصحیح می‌کنند، پس اگر می‌خواهید واقعا در نگارش املاء موفق باشید، این قابلیت را در نرم‌افزار «ورد» غیر فعال کنید. فهرستی از کلماتی بنویسید که املاء آنها مشکل است و بعد این قابلیت را فعال کنید، سپس خواهید دید که کدام یک را اشتباه نوشته‌اید.

صحبت از نرم‌افزار «ورد» شد، نوشتن، بررسی کردن و سپس تکرار این فرایند به شما کمک خواهد کرد که نحوۀ نگارش صحیح کلمات را بخاطر داشته باشید. اگر فکر می‌کنید که در املاء خوب هستید، سعی کنید این کلمات که عموماً اشتباه نوشته می‌شوند را بنویسید و ببینید که آیا نمرۀ کامل را کسب می‌کنید یا خیر.

Library environment restaurant customer believe modern
difficult controversy separate comparison until skiing
business disadvantage Wednesday foreign opportunity argument
professor avenue nuclear modern basically commitment
Conscious disappear exciting boring rhythm immediately
Necessary original realistic receive February tendency
obesity marriage solar neighbor fuel friendly
beautiful highway percentage hundred million thousand
fluctuate peak recover musician computer software
video because murder topic temporary unfortunately

سخن آخر

چطور پیش رفتید؟ اگر اشتباهاتی داشتید، بیاد داشته باشید که نوشتن این کلمات و دیگر کلماتی که به نظرتان مشکل است را مدام تکرار کنید.

این قوانین را دوباره بخوانید و سعی کنید آنهایی که کمکتان خواهد کرد را بیاد داشته باشید. امید است این نکات به شما اعتماد به نفس بیشتری در توانایی اِملاء آیلتس و نگارش صحیح کلمات بدهد.

اگر حس می‌کنید که آمادۀ تمرین کردن هستید، چرا در «امتحان تمرینی رسمی آیلتس» و «بررسی پیشرفت آیلتس» شرکت نمی‌کنید؟ این آزمون‌های تمرینی برای داوطلبان نوع «آکادمیک» و «جنرال» موجود هستند. همچنین شامل یک آزمون گفتاری می‌شوند. این آزمون به صورت رو در رو و مشابه آزمون واقعی نیست اما با این حال از نظر سوالات آزمون، زمان بندی و ارائۀ آن واقع‌گرایانه است. از آنجایی که این آزمون به‌طور برخط برگزار می‌شود، پس می‌توانید تایپ کردن بر روی صفحه کلید را درست مانند آزمون بر پایۀ رایانه تمرین کنید.

به زودی با چنین تمرین هدفمندی خواهید توانست تا به اهداف مورد نظرتان به خصوص (اِملاء آیلتس) برسید!

اینستاگرام مرکز زبان هیراد

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما دراین زمینه می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

 

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30