نحوه محاسبه نمره آیلتس + جدول نمرات آیلتس
فهرست مطالب
Facebook
Twitter
LinkedIn

نحوه محاسبه نمره آیلتس + جدول نمرات آیلتس

آیلتس یک آزمون بین المللی است که محاسبه نمره آن به شیوه خاص انجام می شود. در این آزمون مهارت های فرد در چهار بخش اصلی زبان ریدینگ، رایتینگ، اسپیکینگ و ‏لیسنینگ ارزیابی می شود و بر اساس سطح توانایی فرد در هر بخش محاسبه نمره آیلتس متقاضی صورت می گیرد. افراد شرکت کننده در آزمون آیلتس ابتدا باید با سیستم نمره دهی آن آشنا شوند و سپس با برنامه ریزی درست و شرکت در دوره آیلتس توانایی های خود را در چهار قسمت خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن تقویت کنند. اگر شما هم متقاضی شرکت در آزمون آیلتس هستید پیشنهاد می کنیم برای درک بهتر از نحوه نمره دهی امتحان آیلتس مطالعه این مقاله را از دست ندهید در این مطلب برای هر بخش این امتحات جدول نمرات آیلتس آورده شده است.

نحوه محاسبه نمرات آیلتس برای هر بخش آزمون

نحوه محاسبه نمرات آیلتس برای هر بخش آزمون

سیستم محاسبه نمره آیلتس بر حسب هر مهارت به صورت جداگانه است؛ به عنوان مثال در بخش لیسنینگ متقاضی با پاسخ دادن به 11 تا 12 سوال می تواند موفق به کسب نمره 4 در این قسمت شود. در حالی که برای دریافت بالاترین نمره یعنی نمره 9 باید بتواند به 39 تا 40 سوال مهارت لیسنینگ پاسخ درست بدهد.

این نمرات بخش لیسنینگ مخصوص دو آزمون آکادمیک و جنرال هستند؛ به طوری که اگر شرکت کننده بر اساس سیستم محاسبه نمره آیلتس آکادمیک بخش ریدینگ به 10 تا 12 سوال پاسخ صحیح دهد می تواند حداقل نمره 4 این آزمون را کسب نماید. البته حداکثر نمره این بخش همانند نمره مهارت لیسنینگ است و اگر متقاضی به 39 تا 40 سوال این بخش پاسخ درست بدهد می تواند در آزمون نمره 9 را کسب کند؛ ولی در قسمت مهارت ریدینگ جنرال پاسخ به سوالات کمی سخت است و در صورتی که داوطلب به 12 تا 14 سوال پاسخ درست بدهد می تواند 3.5 نمره دریافت کند و برای اینکه بتواند نمره کامل 9 را به دست آورد باید به 40 سوال مهارت ریدینگ پاسخ صحیح بدهد. زبان آموزان برای به کسب حداکثر نمره در چهار مهارت آزمون آیلتس می توانند در دوره فشرده آیلتس شرکت کنند یا در هر کدام از دوره های اسپیکینگ، لیسنینگ، رایتینگ و ریدینگ ثبت نام نمایند. در ادامه جدول نمرات آیلتس برای هر بخش را شرح می دهیم.

جدول نمرات آیلتس بخش لیسنینگ

نحوه محاسبه نمره آیلتس بخش لیسنینگ در هر دو نوع آکادمیک و جنرال مثل هم می باشد؛ این قسمت از آزمون از 40 سوال تشکیل شده است. برای محاسبه نمرات آیلتس باید تعداد جواب های صحیحی که در هر بخش آزمون به دست آمده را داشته باشیم. جدول نمرات آیلتس در بخش لیسنینگ به شرح زیر است:

 

نمره آیلتس لیسنینگ (IELTS Score) تعداد جواب صحیح از ۴۰ تست (‌Raw Score)
۲٫۵ ۴-۵
۳ ۶-۷
۳٫۵ ۸-۱۰
۴ ۱۰-۱۲
۴٫۵ ۱۳-۱۵
۵ ۱۶-۱۷
۵٫۵ ۱۸-۲۲
۶ ۲۳-۲۵
۶٫۵ ۲۶-۲۹
۷ ۳۰-۳۱
۷٫۵ ۳۲-۳۴
۸ ۳۵-۳۶
۸٫۵ ۳۷-۳۸
۹ ۳۹-۴۰

نحوه محاسبه نمره رایتینگ آیلتس

آزمون مهارت بخش رایتینگ نیز در دو بخش جنرال و آکادمیک برگزار می شود و با هم تفاوت هایی دارند. در این قسمت محاسبه نمره آیلتس را ممتحن انجام می دهد. آزمون آیلتس قسمت رایتینگ شامل Task 1 و Task 2 است. در آزمون جنرال رایتینگ معمولا Task 1 نوشتن یک نامه و در آیلتس آکادمیک تحلیل یک نمودار است. همچنین Task 2 که در هر دو آزمون جنرال و آکادمیک یکسان است یک Essay 250 کلمه ای می باشد. زمان آزمون بخش رایتینگ یک ساعت است و داوطلب باید در این مدت زمان به سوالات بخش نوشتن پاسخ بدهد.

نکات مهم آزمون آیلتس بخش رایتینگ

تعداد کلمات استفاده شده یکی از مهم ترین موضوعات در آزمون آیلتس بخش مهارت Writing و کسب نمره بالا است. داوطلب در Task 1 باید 150 کلمه و در Task 2 250 کلمه بنویسد. در صورتی که کمتر از تعداد مشخص شده بنویسد از نمره آزمون کم می شود؛ اما زیاد نوشتن تعداد کلمات نیز به آزمون نمره ای اضافه نمی کند. همچنین نوشتن در مورد موضوعی غیر از مسئله مورد بحث امتیاز منفی دارد و شرکت کننده باید درباره موضوع مدنظر در آزمون بنویسد.

موارد مهم در کسب نمره از  Task 1 رایتینگ

  • به کارگیری دقیق نکاتی که در سوال آزمون رایتینگ بیان شده است.
  • رعایت انسجام در نوشتن متن (Coherence & Cohesion)
  • استفاده از دامنه واژگان زیاد در رایتینگ
  • رعایت نکات گرامری و درست نوشتن کلمات

موارد مهم در کسب نمره از Task 2 رایتینگ

  • نوشتن پاسخ دقیق و صحیح به سوال پرسیده شده
  • داشتن انسجام معنایی و گرامری در رایتینگ
  • استفاده از واژگان درس و گرامر کامل در متن

محاسبه نمره آیلتس آکادمیک بخش ریدینگ

محاسبه نمره آیلتس آکادمیک بخش ریدینگ

آزمون آیلتس در بخش ریدینگ نیز دارای دو بخش آکادمیک و جنرال است که هر کدام جدول تبدیل نمره خاص خود را دارند. در بخش ریدینگ نیز 40 سوال از داوطلب پرسیده می شود که باید در یک ساعت به آن ها پاسخ دهد. جدول نمرات آیلتس قسمت مهارت خواندن به شرح زیر می باشد.

نمره آیلتس ریدینگ آکادمیک (IELTS score) تعداد جواب صحیح از ۴۰ تست (Raw Score)
۲٫۵ ۴-۵
۳ ۶-۷
۳٫۵ ۸-۹
۴ ۱۰-۱۲
۴٫۵ ۱۳-۱۴
۵ ۱۵-۱۸
۵٫۵ ۱۹-۲۲
۶ ۲۳-۲۶
۶٫۵ ۲۷-۲۹
۷ ۳۰-۳۲
۷٫۵ ۳۳-۳۴
۸ ۳۵-۳۶
۸٫۵ ۳۷-۳۸
۹ ۳۹-۴۰

 

جدول نمرات آیلتس جنرال بخش ریدینگ

آزمون بخش ریدنیگ آیلتس جنرال نیز دارای 40 سوال است و داوطلب برای پاسخ دادن به این سوالات 60 دقیقه زمان دارد. شرکت کنندگان برای کسب نمره دلخواه خود باید تعداد جواب های صحیح خود را از 40 پرسش در جدول نمرات آیلتس زیر در نظر بگیرند.

نمره آیلتس ریدینگ جنرال (IELT score) تعداد جواب صحیح از ۴۰ تست (Raw Score)
۲٫۵ ۶-۸
۳ ۹-۱۱
۳٫۵ ۱۲-۱۴
۴ ۱۵-۱۸
۴٫۵ ۱۹-۲۲
۵ ۲۳-۲۶
۵٫۵ ۲۷-۲۹
۶ ۳۰-۳۱
۶٫۵ ۳۲-۳۳
۷ ۳۴-۳۵
۷٫۵ ۳۶
۸ ۳۷-۳۸
۸٫۵ ۳۹
۹ ۴۰

 

محاسبه نمره آیلتس بخش اسپیکینگ

محاسبه نمره آیلتس بخش اسپیکینگ

در آزمون بخش مهارت اسپیکینگ محاسبه نمره آیتلس داوطلب توسط امتحان گیرنده انجام می شود. این بخش امتحان آیلتس 15 تا 1 6دقیقه زمان دارد و به شکل یک مصاحبه رو در رو صورت می گیرد. برای کسب نمره مدنظر در اسپیکینگ آیلتس باید شرت کننده روان و منسجم صحبت کند و از دایره واژگان مناسب استفاده نماید. همچنین کلمات را به درستی تلفظ کند و بتواند جملات را به درستی و با گرامر مناسب بیان نماید. برای مثال اگر نمره داوطلب در fluency، 7 باشد و در دایره واژگان  نمره ۷.۵،  تلفظ  نمره ۷ و گرامر  نمره ۶.۵ را کسب کند، میانگین نمرات او 7 می شود. بهترین روش برای تقویت مهارت های چهارگانه خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن و آمادگی برای آزمون آیلتس شرکت در دوره آنلاین آیلتس است.

 

نحوه محاسبه نمره نهایی یا (overall) آیلتس

در سیستم محاسبه نمره آیلتس نتایج از 1 تا 9 دسته بندی می شوند؛ به عبارتی داوطلب در هر صورت در یکی از این 9 سطح قرار خواهد گرفت. هر یک از چهار بخش رایتینگ، اسپیکینگ، ریدینگ و لیسنینگ آزمون آیلتس نمره جداگانه ای دارد؛ ولی در نهایت از تمام این نمرات میانگین گرفته می شود. در ابتدای مقاله جدول نمرات آیلتس هر بخش آورده شد. نکته جالب در سیستم نمره دهی آزمون آیلتس این است که چنانچه شرکت کننده موفق به کسب نمره کامل نشود، نمره نهایی به نزدیک ترین نمره کامل گرد می شود. برای مثال فقط نمره 8 یا 9 نمره کامل محسوب نمی شوند و نمره 8.5 نیز می تواند به عنوان نمره کامل در نظر گرفته شود. برای نمونه جدول نمرات آیلتس برای درک بهتر این موضوع آورده شده اند.

با توجه به این جداول مشخص می شود که در سیستم نمره دهی این آزمون چنانچه میانگین چهار نمره مهارت های زبانی داوطلب به 0.25 برسد، نمره نهایی او به 0.50 گرد می شود؛ برای مثال نمره 6.25 را می توان به نمره 6.5 تبدیل کرد که در نتیجه نمره نهایی همان 6.5 خواهد شد. این روش محاسبه نمره آیلتس برای نمرات بالاتر و پایین تر نیز استفاده می شود؛ به عنوان نمونه در جدول دوم نمره 7.75 به نمره 8 گرد شده است و نمره نهایی آیلتس 8 می شود. اما اگر نمره 7.25 باشد نمره گرد می شود و نمره نهایی به کمتر از این نمره یعنی به نمره 7 می رسد.

 

 

نمره کلی

(Overall Band)

میانگین

(Average)

گوش دادن

(Listening)

خواندن

(Reading)

صحبت کردن

(Speaking)

نوشتن

(Writing)

6.5 6.25 6.5 7 5.5 6

 

نمره کلی

(Overall Band)

میانگین

(Average)

گوش دادن

(Listening)

خواندن

(Reading)

صحبت کردن

(Speaking)

نوشتن

(Writing)

8 7.75 8 8.5 7 7.5

 

 آشنایی با سطوح جدول نمرات آیلتس

 آشنایی با سطوح جدول نمرات آیلتس

همان طور که گفتیم محاسبه نمرات آیلتس از سطح 1 تا 9 درجه بندی می شوند؛ ولی این سیستم نمره دهی دارای سطح صفر نیز می باشد. در صورتی که داوطلب به پرسش های آزمون پاسخ نداده باشد یا با زبان انگلیسی آشنا نباشد در سطح صفر قرار می گیرد. سطح زبان قابل قبول در جدول نمرات آیلتس از نمره 4.5 به بعد است و می تواند با توجه به مکانی که داوطلب می خواهد از این نمره استفاده کند متفاوت باشد. علت این امر این است که نمره قابل قبول آیلتس به منظور شرکت در دانشگاه برای دانشگاه های مختلف تفاوت دارد. همچنین این نمره برای وقتی که شرکت کننده قصد دارد در جایی مشغول به کار شود با زمانی که می خواهد در دانشگاه خارجی تحصیل کند متفاوت است.

سطح نمرات توضیحات
نمره ۱ تا ۳ آیلتس

 

نمره ۱ تا ۳ پایین ترین نمره ای است که داوطلب کسب می کند و نشان دهنده پایین ترین سطح مهارتی زبان داوطلب است. این نمره کارایی برای مهاجرت و ادامه تحصیل ندارد.

 

نمره ۴ آیلتس

 

نمرات ۴ و ۴.۵ نشان دهنده سطح پایه مهارت زبان انگلیسی داوطلب است. در این سطح شرکت کننده تقریبا حدود ۲۵٪ به زبان انگلیسی تسلط دارد و قادر به داشتن مکالمات بسیار معمولی است. مدرک آیلتس با نمره ۴ یا ۴.۵ برای کشورهای غیر انگلیسی زبان کاربرد دارد.

 

نمره ۵ آیلتس

 

کسب نمره ۵ یا ۵.۵ نشان دهنده سطح متوسط یا intermediate  زبان انگلیسی داوطلب است. در این سطح شرکت کننده می تواند اشتباهات زیادی داشته باشد. مدرک آیلتس با نمره ۵ برای تحصیل در کشورهای غیر انگلیسی زبان مثل هند، مالزی، ترکیه و ایران مورد استفاده قرار می گیرد.

 

نمره ۶ آیلتس

 

آزمون آیلتس با نمره ۶ یا ۶.۵ نشان دهنده سطح بالاتر از متوسط داوطلب در تسلط به زبان انگلیسی است. فردی که موفق به کسب نمره 6 در آیلتس شده است می تواند برای مهاجرت و تحصیل در بهترین دانشگاه های کشور های انگلیسی زبان مثل کانادا، انگلیس، استرالیا و آمریکا اقدام نماید.

 

نمره ۷ آیلتس

 

نمرات ۷ یا ۷.۵ بهترین نمره آزمون آیلتس هستند که با این مدرک می توان به هر کشور انگلیسی زبانی مهاجرت کرد و در 99 درصد دانشگاه های معتبر جهانی مثل آکسفورد، دانشگاه کمبریج یا هاروارد ادامه تحصیل داد.
نمره ۸ آیلتس

 

داوطلبی که نمره ۸ و ۸.۵ آیلتس را کسب کند در سطح بسیار عالی تسلط به زبان انگلیسی قرار دارد. با داشتن مدرک آیلتس با نمره 8 افراد می توانند در تمام دانشگاه های کشورهای خارجی ادامه تحصیل دهند یا بدون هیچ مشکلی مهاجرت کنند.
نمره ۹ آیلتس

 

کسب نمره 9 در آزمون آیلتس نشان دهنده آخرین و عالی ترین سطح تسلط به زبان انگلیسی است. فردی که موفق به دریافت نمره 9 شده است می تواند به عنوان امتحان گیرنده آیلتس نیز مشغول به کار شود.

 

استاندارد زبان بین‌المللی سطوح CEFR

در سیستم محاسبه نمره آیلتس مهارت های زبانی هر شرکت کننده بر اساس یک سیستم خاص به نام (CEFR) رتبه بندی می شوند. به عبارتی CEFR استانداردی بین المللی برای مشخص شدن توانایی های زبانی شرکت کنندگان مختلف می باشد. با استفاده از این استاندارد مهارت های زبان انگلیسی هر داوطلب بر حسب سطوح مخالف از مبتدی تا پیشرفته دسته بندی می شود.

امتحان گیرندگان آزمون آیلتس مهارت های زبانی هر شرکت کننده را در چهار بخش خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن ارزیابی می کنند و سپس با سیستم CEFR تطبیق می دهند تا بتوانند تسلط و سطح هر داوطلب به زبان انگلیسی را مشخص کنند. زمانی که داوطلب از سطح مهارت های زبانی خود در آزمون آیلتس آگاه شود می تواند با دید روشن تری برنامه های مورد نیاز برای آمادگی خود در این آزمون را انتخاب و اجرا کند. استادان نیز بر اساس سطح شرکت کنندگان می توانند برنامه های آموزشی مناسبی را در اختیار آن ها قرار دهند. آزمون ماک آیلتس یکی از روش هایی است که داوطلبان آزمون آیلتس برای تقویت سطح زبان خود می توانند قبل از برگزاری امتحان اصلی در آن شرکت کند.

آزمون ماک آیلتس (IELTS Mock Test)

آزمون ماک آیلتس (Mock) یک آزمون آزمایشی و شبیه سازی شده برای آمادگی در آزمون آیلتس است که کاملا شبیه آزمون اصلی آیلتس برگزار می شود.  این آزمون به صورت حضوری و مطابق با شرایط امتحان اصلی آیلتس است که سوالات استاندارد آن شامل چهار بخش Listening، Reading، Writing و Speaking  می باشد. شرکت در آزمون ماک آیلتس به داوطلب کمک می کند خود را در شرایط واقعی آزمون اصلی آیلتس تصور کند و توانایی ها و دانش خود را برای آزمون آیلتس ارزیابی نماید.

 

چگونگی اعتراض به محاسبه نمره آیلتس

بسیاری از شرکت کنندگان در آزمون آیلتس بعد از محاسبه نمره آیلتس نسبت به نحوه بررسی آزمون و نمره دهی اعتراض دارند. این افراد می توانند تا 6 هفته بعد از اتمام آزمون آیلتس اعتراض خود را در فرم گزارش مربوط به آزمون ثبت نمایند. داوطلبان می توانند برای نمره هر یک از بخش های آزمون یا به نتیجه کلی امتحان اعتراض کنند. نتایج بررسی اعتراض افراد بعد از گذشته 2 تا 21 روز به اطلاع معترضین خواهد رسید. البته باید دقت کرد که برای ثبت اعتراض به نمره آزمون آیلتس باید هزینه پرداخت شود و چنانچه بعد از بررسی مجدد نتایج، نمرات به نفع داوطلب تغییر کند هزینه پرداخت شده به فرد برگردانده می شود.

 

حداقل نمره در هر 4 بخش مهارتی آزمون آیلتس برای تأیید دانشگاه‌ها

حداقل نمره در هر 4 بخش مهارتی آزمون آیلتس برای تأیید دانشگاه‌ها

با توجه به جدول نمرت آیلتس در سطوح گوناگون بخش های این آزمون مشخص می شود که برای پذیرش در دانشگاه های مختلف حداقل نمره آیلتس متفاوت است. معمولا داوطلبان برای ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر جهانی و رشته های تخصصی باید سطح زبان بالاتری داشته باشند. همچنین دانشگاه ها و مراکز آموزشی با کیفیت پایین تر برای جذب دانشجو سطح نمره آیلتس کمتری را می خواهند. برای مثال کشور آلمان بالاترین نمره آزمون آیلتس آکادمیک با امتیاز 7.43 را به منظور پذیرش دانشجو در نظر گرفته است. همچنین بیشترین امتیاز آزمون آیلتس برای تحصیل در کشور یونان 6.97 و در کشور مالزی 6.88 می باشد.

 

 

جمع بندی

محاسبه نمره آیلتس از مهم ترین موضوعات در آزمون آیلتس است که برای شرکت کنندگان جلب توجه می کند. این نمرات در سطوح صفر تا 9 دسته بندی می شوند و بعد از ارزیابی داوطلب سطح مهارت های زبانی او مشخص می گردد. متقاضیان شرکت در آزمون آیلتس برای اینکه موفق به کسب نمره عالی شوند باید قبل از آزمون اصلی با ثبت نام در دوره آیلتس توانایی های خود را تقویت کنند و سپس در آزمون ماک آیلتس شرکت کنند تا با شرایط واقعی و نحوه سوالات استاندارد آزمون اصلی آیلتس آشنا شوند.

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما دراین زمینه می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

 

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30