آزمون TOLIMO چیست؟ همه چیز در مورد آزمون تولیمو
فهرست مطالب
Facebook
Twitter
LinkedIn

آزمون TOLIMO چیست؟ همه چیز در مورد آزمون تولیمو

تولیمو یکی از آزمون‌های مهم زبان انگلیسی برای بررسی سطح توانایی افراد است. این امتحان ساختار منحصر‌به‌فردی دارد و از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود. برای اینکه در تولیمو موفق شوید، ابتدا باید ساختار این آزمون را درک کرده و با استفاده از منابع درست خود را برای آن آماده کنید.

برای گرفتن بهترین نتیجه در این آزمون می‌توانید در دوره TOLIMO شرکت کنید. همچنین کتاب‌ها و منابع آموزشی دیگری هستند که به شما در این حوزه کمک می‌کنند. با استفاده از منابع درست و رشد در یادگیری طولی نمی‌کشد که تسلط کافی به زبان انگلیسی برای شرکت در TOLIMO به دست می‌آورید.

شما می‌توانید به‌روش‌های مختلفی در آزمون TOLIMO شرکت کنید. قبل از شرکت در این امتحان پیشنهاد می‌دهیم که درباره تمام پیچ‌و‌خم‌های مسیر اطلاعات کافی به دست‌آورید تا مبادا در زمان شرکت در آزمون به‌دلیل دانش ناکافی، عدم آشنایی با ویژگی‌های آزمون و … دچار مشکل شوید.

آزمون TOLIMO چیست؟

آزمون TOLIMO چیست؟

آزمون TOLIMO که به آن The Test Of Language by the Iranian Measurement Organizations نیز می‌گویند، یک امتحان زبان انگلیسی است که توسط سازمان سنجش کشور برگزار می‌شود. افرادی که متقاضی شرکت در آزمون دکتری هستند، با شرکت در تولیمو می‌توانید شانس موفقیتتان را افزایش دهید. این آزمون در واقع برای سنجش سطح دانش انگلیسی دانشجویان رشته‌های مختلف پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی و … برگزار شده و سالانه افراد زیادی در آن شرکت می‌کنند.

شرکت در تولیمو را به داوطلب‌های عضویت هیئت علمی دانشگاه‌ها، داوطلبان استخدامی در برخی از ارگان‌های دولتی و … نیز توصیه می‌کنیم. خوشبختانه منابع یادگیری این امتحان زیاد هستند، برای همین با استفاده از این منابع می‌توانید دانش خود را جهت پاسخ به سوالات آن بالا ببرید.

کسانی که قصد دارند از طریق بورسیه به خارج از کشور بروند، باید حتماً نمره قابل‌قبولی در آزمون تولیمو به دست آورند. نحوه برگزاری این امتحان به 2 صورت کاغذی و الکترونیکی است که داوطلب‌ها می‌توانند بر اساس شرایط خود در یکی از این آزمون‌ها شرکت کنند. شما می‌توانید برای ثبت‌نام در این امتحان از طریق وب‌سایت سازمان سنجش اقدام کنید.

در هنگام برگزاری آزمون تولیمو به‌هر یک از داوطلبین 2 دفترچه سؤال می‌دهند. در دفترچه اول یک سوال تشریحی قرار دارد که سطح دانش داوطلبان را در زمینه مهارت نوشتاری بررسی می‌کند. در دفترچه دوم 40 سوال تستی می‌بینید که باید به آنها پاسخ درست دهید تا نمره قابل‌قبولی بگیرید.

دلایل شرکت در آزمون تولیمو چیست؟

دلایل مختلفی برای شرکت در آزمون تولیمو وجود دارد که عبارت هستند از:

ادامه تحصیل

برای از مراکز تحصیلی و دانشگاه‌ها برای اجازه ادامه تحصیل به دانشجو‌ها از آنها مدرک تولیمو را می‌خواهند. برای همین همانطور که در کلاس آیلتس برای شرکت در این آزمون جهانی نام‌نویسی می‌کنید، باید در کلاس‌های تولیمو نیز نام‌نویسی داشته و دانش خود را ارتقاء دهید تا شرایط ادامه تحصیل برایتان ایجاد شود.

آمادگی برای آزمون‌های بین‌المللی

با شرکت در دوره مکالمه فشرده، آزمون تولیمو، استفاده از کتاب‌های آموزشی مختلفی و … می‌توانید خود را برای آزمون‌های بین‌المللی مثل تافل، آیلتس و … آماده کنید. در واقع تولیمو و سایر امتحانات یا منابع آموزشی را می‌توان به‌عنوان فرصتی برای یادگیری بیشتر جهت شرکت در آزمون‌های بین‌المللی دانست.

سنجش سطح زبان انگلیسی

با شرکت در تولیمو متوجه می‌شوید که سطح زبان انگلیسی شما چقدر است. شما با شرکت در این آزمون نقاط ضعف و قدرت خود را می‌شناسید، بنابراین می‌توانید روی نقاط ضعف وقت بگذارید و آنها را تقویت کنید.

افزایش رزومه کاری

اگر مدارک معتبری مثل تولیمو را در رزومه کاری خود داشته باشید، شرکت‌ها و مؤسسه‌های مختلف تمایل بیشتری برای همکاری با شما پیدا می‌کنند. مدرک تولیمو می‌تواند ارزش روزمه‌تان را افزایش دهد و به شما در پیدا کردن بهترین فرصت‌های شغلی کمک کند.

ساختار آزمون تولیمو چگونه است؟

در آزمون TOLIMO به داوطلب‌ها 70 دقیقه فرصت داده می‌شود. آنها باید در طی مدت به سؤال‌های مختلفی پاسخ دهند که نمره آنها از 500 محاسبه می‌شود. ساختار آزمون تولیمو از 2 بخش اصلی تشکیل‌شده است که عبارت هستند از:

Grammar & Vocabulary

در بخش Grammar & Vocabulary باید به 50 سوال تستی در زمینه گرامر و لغات پاسخ‌دهید. برای پاسخ به سوالات این بخش به 25 دقیقه زمان نیاز دارید.

Reading Comprehension & Listening

این بخش شامل 50 سوال تستی می‌شود. سوالات Reading Comprehension & Listening در زمینه درک مطلب و درک شنیداری هستند که برای پاسخ به آنها 45 دقیقه زمان نیاز دارید.

بررسی بخش های آزمون تولیمو

آزمون تولیمو شامل 2 بخش است که عبارت هستند از:

دفترچه سوالات تشریحی

وقتی که در جلسه آزمون تولیمو شرکت می‌کنید، 2 دفترچه در اختیارتان می‌گذارند که یکی مربوط به سوالات تشریحی و دیگری مربوط به سؤالات تستی است. در دفترچه سوالات تشریحی یک سوال وجود دارد که برای پاسخ به آن 30 دقیقه فرصت دارید. شما باید پاسخ را داخل دفترچه بنویسید، برای همین منتظر دریافت پاسخ نامه جداگانه از سمت ممتحنین نباشید. این بخش میزان مهارت شما در بخش نوشتاری زبان انگلیسی را نشان می‌دهد.

دفترچه سؤالات تستی

دفترچه سؤالات تستی

در دفترچه سؤالات تستی 140 سؤال مختلف را می‌بینید که شامل 3 بخش می‌شوند:

  • Structure and Written Expression: این بخش مربوط به ساختار و نوشتار زبان است که شامل 40 سوال می‌شود. شما برای پاسخ‌دادن به این سؤالات 30 دقیقه فرصت دارید.
  • Reading Comprehension: این بخش مربوط به درک مطلب است و شامل 50 سوال می‌شود که برای پاسخ‌دادن به آنها 55 دقیقه زمان نیاز دارید.
  • Listening Comprehension: این بخش شامل سوالات درک مطلب شنیداری و شفاهی می‌شود که شامل 50 سوال است. شما برای پاسخ به این سؤالات 35 دقیقه زمان نیاز دارید. سوالات بخش Listening Comprehension از طریق بلندگو پخش می‌شوند که شما باید به توضیحات ارائه‌شده گوش کنید و بر اساس آنها پاسخ صحیح را در پاسخنامه بنویسید.

نحوه محاسبه نمره آزمون TOLIMO

نمره آزمون TOLIMO از محدوده 310 تا 677 تعیین می‌شود. برای محاسبه نمره هر دانشجو ابتدا نمره‌های آنها در هر بخش را می‌سنجند و سپس 10 برابر میانگین نمره‌ها را برای نمره کل در نظر می‌گیرند. این یعنی اگر نمره شما بالاتر از 600 باشد، بهترین نمره را گرفته‌اید و مدرک تولیمو شما ارزش زیادی دارد. افرادی با نمره‌های بین 520 تا 599 دانش زبان انگلیسی خوبی دارند و می‌توانند آن را ارتقاء دهند. افرادی با نمرات بین 480 تا 519 در سطح متوسط قرار گرفته‌اند و افرادی با نمره کمتر از 479 ضعیف شناخته می‌شوند.

نمره بخش سوال تشریحی بین 1 تا 6 است. این نمره را می‌توانید در کارنامه تولیموی خود در کنار نمره کل دریافتی‌تان ببینید.

بررسی جدیدترین منابع آزمون TOLIMO

همانطور که برای آزمون gmat اقدام به برگزاری دوره gmat، انتشار کتاب‌های مختلف و … می‌کنند، برای آزمون TOLIMO نیز همین کار را انجام می‌دهند. خوشبختانه منابع آموزشی زیادی در رابطه با این آزمون وجود دارد که سطح دانش زبان انگلیسی شما را ارتقاء می‌دهند:

کتاب 504 واژه

کتاب 504 واژه به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین منابع یادگیری در آزمون‌های زبان انگلیسی شناخته می‌شود. نه‌تنها برای تولیمو بلکه برای آزمون‌های دیگر نیز می‌توانید این کتاب را بخرید و از آن برای ارتقاء دانش زبانی خود استفاده کنید. در این کتاب 504 واژه‌ای را می‌خوانید که در فیلم‌ها، سریال‌ها، کتاب‌ها، مجله‌ها، گفتگو‌های روزانه، مطبوعات و … به دفعات استفاده می‌شوند. با یادگیری این اصطلاحات می‌توانید به‌خوبی به زبان انگلیسی صحبت کنید و با دیگران ارتباط بگیرید.

کتاب واژگان ضروری تافل

همانطور که از نام این کتاب پیداست، برای آزمون تافل نوشته‌شده است، اما شرکت‌کنندگان آزمون TOLIMO نیز می‌توانند آن را تهیه کرده و از اطلاعات داخل این کتاب استفاده کنند. کتاب واژگان ضروری تافل نسخه‌های مختلفی در بازار دارد که در حین خرید باید توجه داشته باشید که آخرین نسخه آن را بخرید.

کتاب 1100 واژه بارونز

این کتاب را به تمامی داوطلبین آزمون‌های تافل، تولیمو، gre و … پیشنهاد می‌دهیم. در این کتاب برای هر هفته لغاتی را می‌خوانید که باید آنها را یاد بگیرید. اگر طبق ساختار و برنامه‌ریزی کتاب 110 واژه بارونز پیش بروید، در هر هفته 4 روز را به یادگیری اختصاص می‌دهید و 1 روز را به مرور کلمه‌ها می‌پردازید. با انجام این کار صرف 46 هفته می‌توانید به تمام کلمات داخل این کتاب مسلط شوید و از آنها در موقعیت‌های مختلف استفاده کنید.

کتاب 1100 واژه بارونز نیز نسخه‌های مختلفی دارد که شما به‌منظور استفاده از برنامه‌ریزی‌های کتاب باید اقدام به خرید نسخه اصلی آن کنید.

کتاب 5000 واژه آکادمیک

اگر منابعی را که تا به الان معرفی کردیم، تهیه کرده و لغات جدیدی یاد گرفتید، با خرید کتاب 5000 واژه آکادمیک می‌توانید آنها را مرور کنید. در واقع این کتاب شامل لغات کاربردی و مختلفی می‌شود که هر کدام از آنها در مکالمات روزمره و زمینه‌های مختلف کاربرد زیادی دارند. این کتاب نه‌تنها برای آزمون TOLIMO بلکه برای آزمون‌های زبان انگلیسی دیگر نیز پیشنهاد می‌شود.

کتاب تافل ریدینگ فلش

در کتاب تافل ریدینگ فلش نکته‌های مهمی برای درک مطلب زبان انگلیسی وجود دارد که دانش زبانی شما را ارتقاء می‌دهند. این کتاب در نسخه‌های زبان انگلیسی و ترجمه فارسی در بازار وجود دارد که می‌توانید متناسب با نیاز خود یکی از آنها را بخرید و استفاده کنید.

در کتاب تافل ریدینگ فلش 2 بخش وجود دارد که در بخش اول روی درک مطلب تمرکز می‌شود. در این بخش نویسنده سعی دارد که مهارت مطالعه زبان‌آموز را ارتقاء دهد. در بخش 2 سوالاتی هم‌سطح با آزمون تافل و تولیمو را می‌بینید که با استفاده از آنها می‌توانید میزان دانش زبان خود را محک بزنید.

وب سایت هیراد

وب‌سایت هیراد از جمله منابع آموزشی قدرتمندی است که به شما در زمینه شرکت در ازمون‌های زبان انگلیسی از جمله آیلتس، تافل، OET و تولیمو کمک می‌کند. در این وب‌سایت انواع دوره‌های اموزشی با کیفیت عالی برگزار می‌شوند، برای همین از طریق آنها می‌توانید در سریعترین زمان مهارت‌های زبانی خود را ارتقاء دهید و به سطح مناسبی از زبان انگلیسی جهت شرکت در آزمون مورد نظر برسید.

دوره تولیمو که در وب‌سایت هیراد برگزار می‌شود، بیشتر بخش‌های این امتحان را پوشش می‌دهد. شما می‌توانید با شرکت در این دوره اطلاعات کافی درباره هر بخش از آزمون تولیمو به دست آورید و با دیدی باز برای شرکت در این امتحان اقدام کنید.

پشتیبانی مناسب وب‌سایت هیراد از جمله ویژگی‌های مثبت آن به‌شمار می‌آید، برای همین اگر نیاز به دریافت راهنمایی یا پشتیبانی برای پاسخ به برخی سوالات تخصصی داشتید، کافیست با کارشناس‌های این مرکز تماس بگیرید تا به‌صورت کامل راهنمایی‌تان کنند. کارشناس‌های وب‌سایت هیراد با تکیه بر دانش تخصصی خود به سوالات شما پاسخ می‌دهند تا هر گونه شبهه‌ای را در مورد خرید دوره تولیمو برطرف کنند.

در وب‌سایت هیراد مقاله‌های آموزشی مختلفی نیز وجود دارد که از طریق آنها می‌توانید اطلاعات کاملتری درباره آزمون‌های زبان انگلیسی از جمله تولیمو به دست آورید. اگر می‌خواهید دانش زبان خود را به همراه اطلاعاتتان ارتقاء دهید، هیراد بهترین فرصت پیش‌روی شماست.

نکته های قبل از ثبت نام در آزمون تولیمو چه هستند؟

نکته های قبل از ثبت نام در آزمون تولیمو چه هستند؟

شما به راحتی می‌توانید از طریق اینترنت و وب‌سایت سنجش در آزمون تولیمو شرکت کنید. بعد از اینکه هزینه‌ها را به حساب مورد نظر در سایت سنجش واریز کردید، کد رهگیری، تاریخ و محل برگزاری آزمون برایتان مشخص می‌شود. البته سیستم محل دقیق برگزاری و شماره صندلی شما را از 48 ساعت قبل بنا به‌برخی ملاحظات در اختیارتان می‌گذارد.

شما فقط تا 15 روز قبل از برگزاری این آزمون می‌توانید در آن نام‌نویسی کنید، در غیر این صورت سیستم به شما دیگر اجازه ثبت‌نام نمی‌دهد.

نحوه انصراف از آزمون تولیمو

چنانچه تمایل به انصراف از آزمون تولیمو دارید، باید این کار را حتماً از 15 روز قبل انجام دهید. شما باید درخواست خود را به‌صورت کتبی برای سازمان سنجش بنویسید.

زمان اعلام نتایج آزمون TOLIMO چه وقتی است؟

بعد از گذشت 30 تا 40 روز از آزمون TOLIMO نتایج آن در سایت سازمان سنجش قابل‌رویت است. در زمان ثبت‌نام در فرم مشخصات از شما یک آدرس درخواست می‌شود که سیستم این آدرس را به‌منظور ارسال کارنامه دریافت می‌کند.

آزمون TOLIMO، آزمونی مهم برای سنجش مهارت زبان

آزمون TOLIMO امتحانی مهم برای سنجش مهارت زبان انگلیسی است که در داخل کشور ایران توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود. شما می‌تواند با ثبت‌نام در این آزمون و گرفتن نتیجه مناسب شانس خود را برای مهاجرت یا استخدام در فرصت‌های شغلی مناسب بیشتر کنید. تولیمو فرصتی است که به شما کمک می‌کند تا بدانید که در چه سطحی از زبان انگلیسی قرار دارید و برای کدام نقاط ضعف خود باید بیشتر وقت بگذارید.

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما دراین زمینه می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

 

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30