کالوکیشن چیست؟ اهمیت collocation در آیلتس و زبان انگلیسی
فهرست مطالب
Facebook
Twitter
LinkedIn

کالوکیشن چیست؟ اهمیت collocation در آیلتس و زبان انگلیسی

گفتار و نوشتار شبیه به مردمان بومی یک منطقه به زبان انگلیسی اهمیت زیادی دارد، چون ساکنین آن منطقه به‌خوبی معنی صحبت‌هایتان را درک می‌کنند. آزمون آیلتس نیز به این موضوع اهمیت می‌دهد و برای همین سعی می‌کند میزان مهارت آزمون‌دهندگان را با collocation های آیلتس ا بسنجد. 

کالوکیشن‌ها در واقع به شما کمک می‌کنند تا مفاهیم و منظورتان را درباره یک موضوع به‌طور کامل به طرف مقابل بفهمانید. با استفاده از این لغات شما می‌توانید در هر زبان و گویشی به‌خوبی صحبت کنید و بنویسید، به‌نحوی که هیچ مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد. 

در واقع کالوکیشن‌ها ترکیب طبیعی کلماتی هستند که با یکدیگر ارتباط معنایی خاص دارند؛ این لغات ارتباط نزدیک کلمه‌ها را به یکدیگر را نشان می‌دهند و در زبان انگلیسی از اهمیت زیادی برخوردارند؛ شما برای ورود به آزمون آیلتس نیز باید حتماً با collocation های آیلتس آشنا باشید. 

اما collocation های آیلتس چه هستند و به چه کاری می‌آیند؟ چرا یادگیری آنها اهمیت دارند و در چه مدل‌ها و انواعی استفاده می‌شوند؟ این‌ها سوالاتی هستند که ما هم‌اکنون قصد داریم به‌عنوان راهنما پاسخ تمام آنها را دهیم. 

collocation های آیلتس چه هستند؟ 

collocation های آیلتس چه هستند؟ 

همایند‌ها که در زبان انگلیسی به آنها collocation می‌گویند، از ترکیب 2 یا 3 کلمه خاص ایجاد می‌شوند که تمام این کلمات بیانگر یک مفهوم خاص بوده و معنایی مشابه را به مخاطب منتقل می‌کنند. البته باید در نظر داشته باشید که هر یک از این عبارات دارای معانی کاملاً مجزا هستند و به‌تنهایی نیز معنا می‌دهند. افراد در زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری نیز این کلمات را با یکدیگر و در کنار یکدیگر به‌کار می‌برند تا یک مفهوم خاص را به طرف مقابل انتقال دهند.

شما باید برای افزایش مهارت‌هایتان در آزمون آیلتس حتماً با collocation‌ها آشنا شوید و نحوه استفاده از آنها را بیاموزید. در واقع این مفاهیم کمکتان می‌کنند تا در بخش‌های اسپیکینگ و رایتینگ قدرتمندتر عمل کرده و دقیقاً شبیه به گفتار و نوشتار مردمان بومی صحبت کنید. 

اگر به هدف برگزاری آیلتس دقت کنید، متوجه می‌شوید که این آزمون برای زندگی راحتتر در خارج از کشور برگزار می‌شود و میزان مهارت‌تان در زبان انگلیسی را می‌سنجد. وقتی که بتوانید دقیقاً شبیه بومیان خارج از کشور صحبت کنید، قاعدتاً در این آزمون نیز نمره قابل‌قبولی به‌دست خواهید آورد و کالوکیشن‌ها در این زمینه کمکتان می‌کنند. 

شما باید نحوه استفاده درست و دقیق از collocation های آیلتس را بیاموزید و جلوی اشتباهات احتمالی‌تان را بگیرید تا درصد موفقیتتان در آیلتس تا چندین‌برابر افزایش پیدا کند. 

نحوه یادگیری کالوکیشن ها چگونه است؟ 

شما می‌توانید با شرکت در کلاس آیلتس و راهکار‌های مختلف، نحوه استفاده از این لغات را بیاموزید و از آنها برای موفقیتتان در امتحانات‌تان استفاده کنید. شما باید به‌محض یادگیری یک واژه جدید، واژه‌های مشابه و پیرامون آن را نیز بیاموزید تا به کالوکیشن‌ها مسلط شوید. در ادامه برخی از بهترین راهکار‌ها برای یادگیری collocation های آیلتس را می‌گوییم: 

شرکت در دوره های آموزشی

با شرکت در دوره آنلاین آیلتس و یادگیری مفاهیم به‌صورت غیرحضوری به‌خوبی می‌توانید به کالوکیشن‌ها نیز مسلط شوید و اطلاعات دقیقتر و کاملتری درباره آنها به‌دست بیاورید. در این دوره‌‌ها مثال‌های مختلفی نیز برایتان می‌آورند تا تسلطتان به این بخش از زبان انگلیسی نیز بیشتر شود. 

جمله سازی های مختلف

گوش‌دادن مداوم به فایل‌های صوتی، سخنرانی‌ها، فایل‌های انگلیسی و… باعث می‌شود تا کالوکیشن‌ها را به‌خوبی بیاموزید و با استفاده از آنها بتوانید جمله‌سازی‌های متنوعی داشته باشید. در واقع در روند جمله‌سازی‌تان باید یک دفترچه تهیه کرده و هر بار با شنیدن کالوکیشن‌های جدید آنها را داخل دفترچه بنویسید. توصیه می‌کنیم که در کنار جمله‌های نمونه را نیز بنویسید تا مهارت تان افزایش پیدا کند. 

برخی افراد فقط یک لیست واژگان تهیه کرده و با آنها برای ورود به آزمون آیلتس تمرین می‌کنند که فقط انجام این کار درست نیست، شما باید حتماً جمله‌سازی نیز داشته باشید. 

یادداشت برداری و جستجو

وقتی با یک کلمه جدید روبرو می‌شوید، به‌جای گذشتن از کنار آن سعی کنید کلمه را بنویسید و به‌دنبال کلمات مرتبط با آن بگردید. این کار باعث افزایش دایره لغات تان می‌شود و همچنین به شما در یادگیری collocation های آیلتس کمک می‌کند. 

شما با این کار می‌آموزید که هر کلمه را در جملاتی متفاوت قرار دهید و به‌روش‌های مختلف نیز از آن استفاده کنید؛ بنابراین به‌عنوان یک فرد غیربومی خیلی سریع می‌توانید با مردمان بومی یک منطقه ارتباط بگیرید و درباره مسائل مختلف با جزئیات کامل با آنها صحبت‌هایی داشته باشید. 

استفاده از کتاب های آموزشی

کتاب‌های مختلفی به شما در یادگیری و آموزش کالوکیشن‌ها کمک می‌کنند که در ادامه لیستی از آنها را می‌آوریم. پیشنهاد می‌دهیم که حتماً این کتاب را مطالعه کنید و از دل آن‌ها اطلاعات غنی و مناسبی بیرون بیاورید: 

  • English Collocations in Use; Advanced Book with Answers
  • Key Words for Fluency Upper Intermediate
  • Cambridge Vocabulary for IELTS Advanced with Answers

آشنایی با انواع کالوکیشن در زبان انگلیسی

آشنایی با انواع کالوکیشن در زبان انگلیسی

کالوکیشن‌ها به‌شیوه‌های مختلف به‌کارتان می‌آیند و انواع مختلفی دارند که در ادامه درباره آنها بیشتر صحبت می‌کنیم: 

فعل و اسم

اگر می‌خواهید ترکیب صحیح فعل‌ها و اسم‌ها را بیاموزید، این collocation‌ها کمکتان خواهند کرد. در صورتی که از این مفهوم به‌درستی استفاده نکنید، احتمال اینکه طرف مقابل متوجه صحبت‌هایتان نشود، بسیار است. 

مثال: 

. The student raised a question about the topic in class

. She was late for work so she made an excuse about the train being delayed

فعل و قید

با استفاده از این لغات می‌توانید یک قید و فعل را توصیف کنید و درباره آن توضیح دهید. 

مثال: 

.The customer complained bitterly about the terrible service

. He smiled proudly when he got his IELTS exam results

اسم و صفت

صفت‌ها با توصیف اسم‌ها به‌کار می‌آیند و شما باید از صفت‌های مناسب برای هر اسم استفاده کنید. 

مثال: 

. We had a brief chat about our travel plans for next week

. I was given invaluable advice from the teacher about doing the reading test

صفت و قید

اگر می‌خواهید به یک ویژگی تأکید داشته باشید، باید از صفت به‌همراه قید استفاده کنید. 

مثال: 

. It is incredibly stupid to drink and drive

. The new laws about internet privacy are pretty worrying

اسم و اسم

در صورتی که بخواهید معنای خاص و متفاوتی را بسازید، باید از ترکیبی از اسم‌ها استفاده کنید. در واقع شما باید شیوه به‌کارگیری اسم‌ها را بیاموزید. 

مثال: 

. I bought a loaf of bread and a can of coke

. You need a building permit to build a house

اسم و فعل

اگر قصد ربط‌دادن مشخصه‌های فعل به اسم را داشتید، باید از کالوکیشن اسم و فعل استفاده کنید. با این کار ترکیب اسم و فعل را در جمله نشان خواهید داد. 

ماثال: 

 The plane took off

The company has expanded and employs 50 more people than last year. 

فعل و حرف اضافه

در واقع در این کالوکیشن‌ها برخی از فعل‌ها را با عبارت‌های اضافه ترکیب می‌کنند. 

مثال: 

She is very interested in chemistry. (to be interested in)

Your jeans are nice. How much did you pay for them? (to pay for) 

اسم و حرف اضافه

کالوکیشن‌های اسم و حرف اضافه تعداد بسیار بالایی دارند و از ترکیب حرف و اسم اضافه تشکیل می‌شوند. 

مثال: 

My mom has a fondness for expensive clothes. 

They have every sympathy with our family. 

صفت و حرف اضافه

این کالوکیشن‌ها نیز از ترکیب صفت و حرف اضافه به‌وجود می‌آیند. 

مثال: 

Are you acquainted with your roommate?

He’s annoyed with his wife because she told his secret. 

قید و قید

زمانی که کالوکیشن‌ها از ترکیب 2 قید ایجاد شوند، به آنها کالوکیشن‌های قید و قید می‌گویند. 

مثال: 

I’m going to lecture to audiences all over the world. 

The hospital is dead ahead about three miles from here

کالوکیشن های پرکاربرد در آیلتس

کالوکیشن های پرکاربرد در آیلتس

شما به‌واسطه کالوکیشن‌ها می‌توانید یک متن را در مدت زمان کوتاهی خیلی راحت‌تر درک کنید و ارتباط کلامی خوبی نیز بگیرید. با یادگیری نحوه صحیح به‌کاربردن این لغات در انگلیسی بدون‌شک برگ برنده در اختیارتان خواهد بود. در آزمون آیلتس برخی کالوکیشن‌ها بسیاری پرکاربرد هستند که از جمله آنها می‌توان به کالوکیشن‌های get، کالوکیشن‌های do یا کالوکیشن‌های make اشاره کرد. 

کالوکیشن ها، لغاتی بسیار پرکاربرد و مهم در یادگیری زبان انگلیسی

کالوکیشن‌ها ابزاری بسیار مهم و کاربردی در زبان انگلیسی هستند که انواع مختلفی دارند و به‌شکل‌های متنوعی نیز به‌کار می‌آیند. شما می‌توانید با یادگیری این کلمات قدمی مثبت برای یادگیری زبان انگلیسی بردارید و در آزمون آیلتس نیز موفقیت‌های زیادی به‌دست‌آورید. اهمیت collocation های آیلتس به‌قدری زیاد است که برخی از اساتید بخشی از کلاسشان را فقط برای آموزش آنها در نظر گرفته‌اند تا به دانشجویان در درک هرچه بهتر مفاهیم و مطالب کمک کنند. 

اکنون که با collocation های آیلتس آشنا هستید و از میزان اهمیت آنها باخبرید، پیشنهاد می‌دهیم که به‌سراغ مراکز حرفه‌ای آموزشی بروید با شرکت در کلاس‌های آموزشی مهارت کامل و کافی به‌دست‌آورید. این کلاس‌ها کمکتان می‌کنند تا به‌مرور با یادگیری کالوکیشن‌های مختلف به‌خوبی منظور و مفهوم بومی‌های خارج از کشور را بفهمید و حتی به زبان آنها نیز صحبت کرده یا بنویسید. 

collocation های آیلتس هر چند تعداد بالایی دارند و در مدل‌های مختلفی به‌کار برده می‌شوند، اما حتماً باید با آنها و ساختار آن آشنا باشید تا به‌خوبی در بخش رایتینگ و اسپیکینگ عمل کنید و نمره قابل‌قبولی به‌دست بیاورید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کالوکیشن‌ها می‌توانید با اساتید حرفه‌ای در زمینه آموزش زبان انگلیسی صحبت کنید.

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما دراین زمینه می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

 

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30