تقویت دیکته آیلتس
Facebook
Twitter
LinkedIn

4 راهکار تقویت دیکته کلمات برای مهارت های لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ آیلتس

بسیاری از زبان‌آموزان به علت اشتباهات املایی، نمرات پایینی در بخش شنیداری (لیسنینگ) آزمون آیلتس دریافت ‌می‌کنند. در ادامه نکاتی برای بهبود املا را بررسی می‌کنیم:

  1. لیستی از اشتباهات متداول خود تهیه کنید

هر وقت که اشتباه املایی داشتید، املای صحیحش را در یک لیست بنویسید. اینگونه لیست کلماتی که می‌توانید درست بنویسد، رشد می‌کند.

  1. املای کلمات سخت را حفظ کنید.

بهترین روشی که مطمئن شوید املای کلمه‌ای را یاد گرفتید، به خاطر سپردن آنها است. کلمات لیست را یاد بگیرید و هر روز از خود آزمون بگیرید.

  1. درگیر قوانین نشوید

شما می‌توانید به راحتی در هزارتوی قوانین املایی زبان انگلیسی گم شوید. به خاطر سپردن املای تک تک کلمات آسان‌تر از به خاطر سپردن همه قوانین است.

  1. در آخر، از تلفن‌ همراهتان استفاده کنید

آیا هر روز حداقل معنی یک کلمه را چک می‌کنید؟ با تایپ کردن «define» بعد از کلمه مورد نظر معنی کلمه را در گوگل پیدا کنید. علاوه بر این، شما می‌توانید تلفظ کلمه را بشنوید.

امروز، ما بر اهمیت املای کلمات در آزمون آیلتس تمرکز می‌کنیم، چرا املا اینقدر مهم است؟

  • کلمات با غلط املایی در بخش شنیداری و درک مفاهیم (ریدینگ) اشتباه در نظر گرفته می‌شوند
  • کلمات با غلط املایی در بخش نوشتاری (رایتینگ) آزمون ممکن است باعث سوءتفاهم شود و تصحیح‌کننده منظور شما را سخت متوجه شود.
تقویت دیکته آیلتس
تقویت دیکته آیلتس

برای مثال اگر شما کلمه «library» را بشنوید و بنویسید «libary» جوابتان غلط در نظر گرفته می‌شود. شما درست شنیدید اما نتوانستید درست بنویسید.

اگر شما بنویسید: « Unclear power is uzed in most contraies in the golbal wirld »مفهوم و منظور شما نامشخص است و فهمیدن آن برای خواننده سخت است.

درست نویسی بسیار مهم است و می‌تواند دلیل نرسیدن شما به نمره دلخواهتان باشد.

برای یادگرفتن چند نکته و ترفند برای بهبود املاء بیشتر بخوانید.

می‌توانم از املای بریتانیایی یا آمریکایی استفاده کنم؟

شرکت کننده‌ها در آزمون معمولا این سوال را می‌پرسند. بله، شما می‌توانید به شرط درست بودن املا از هر یک که می‌خواهید، استفاده کنید.

قانون املا این است که تنها از املای یک کشور استفاده کنید و این دو را باهم ترکیب نکنید و املای یکپارچه داشته باشید.

این یک مثال از املای یکپارچه امریکایی است: « My favorite movie is on at the local theater »

این یک مثال از ترکیب املای بریتانیایی و امریکایی است:

My favourite (UK) movie is on at the local theater (US).

پس، تنها یکی را انتخاب کنید و از هردو استفاده نکنید. یکپارچگی را حفظ کنید. با اینکه غلط املایی محسوب نمی‌شود، اما سبک نوشتاری آن یکپارچه نیست.

تقویت دیکته آیلتس
تقویت دیکته آیلتس

چند قانون املاء یاد بگیرید و آنها را فراموش نکنید.

قوانین املاء معمولا در مقطع ابتدایی تدریس می‌شود تا به دانش‌آموزان کمک کند املای بهتری داشته باشند. این قوانین در ذهن ما باقی می‌ماند و آنها را تا ابد به خاطر داریم. اگر این قوانین را پیش‌تر یاد نگرفتید، فکر خوبی است که الان آنها را یاد بگیرید.

ده‌ها قانون هوشمندانه در سراسر اینترنت پیدا می‌شود، پس مدتی را صرف جستجوی موارد مفید کنید. در ادامه چند قانون مفید برای به خاطر سپردن را آورده‌ایم.

 قبل از E، به غیر از C و فقط در صورتی که با BEE هم‌قافیه باشد

این قانون برای املای کلماتی مانند: « receive, ceiling, science, ancient » کمک می‌کند.

i قبل از e در کلماتی مانند: « believe, friend, parties, alien » وجود دارد.

به غیر از c:  e قبل از i بعد از حرف c درست است؛ مانند: « receive, ceiling, deceive, receipt » تمام این آواهایی که بعد از c می‌آید با bee هم قافیه است (ceev/ceel).

تصحیح آنلاین رایتینگ توسط اساتید با تجربه و حرفه ای

U بعد از Q می‌آید

وقتی از حرف q استفاده می‌کنید، یادتان باشد که بعدش u می‌آید. به کلماتی مانند: « queen, quarter earthquake, equal, quality, quiet » فکر کنید.

40 بازیگوش (naughty) u را از دست می‌دهد

ما همگی املای عدد 4 « four » را می‌دانیم. یادتان باشد در املای 40 حرف u از دست می‌رود. « naughty » و «forty» هم‌قافیه هستند و به خاطر سپردن آن آسان است.

قانون FLOSS

در کلمات یک بخشی، اگر کلمه با حروف؛ F, L, S تمام شود باید حرف آخر تکرار شود. به کلماتی مانند: « fluff, stiff, loss, call, toss, fall, floss » فکر کنید.

E را بعد از اضافه کردن ing حذف کنید

پسوندها بعد از کلمات می‌آید تا کلمه جدید بسازد، e آخر کلمات را حذف کنید، مانند: « come/coming | love/loving | sneeze/sneezing »

اگر all پیشوند است، یک L را حذف کنید.

پیشوندها قبل از کلمات می‌آید تا معانی جدید درست کند. اگر با پسوند all مواجه شدید یک L را حذف کنید، مانند: « always | also | almost | altogether »

اگر full و till یک پسوند است، یک L را حذف کنید

اگر full در آخر یک کلمه بیاید یک L را حذف کنید و فقط از یکی از آنها استفاده کنید. مانند: « till/until | beautiful | cheerful | useful | hopeful »

به کلماتی که با chshsssx or z تمام می‌شود «es» اضافه کنید

اگر از جمع این کلمات استفاده می‌کنید، s یا es  اضافه کنید. مانند: « box/boxes | church/churches | fox/foxes | wish/wishes | glass/glasses »

در خلاصه‌نویسی ها از علامت اختصار استفاده کنید

وقتی با اختصار می‌نویسید یک حرف را حذف می‌کنید، از « ‘ » استفاده کنید که به معنای حرف حذف شده است. مانند: « it’s/it is | can’t/cannot | doesn’t/does not | aren’t/are not».

S فعل است و C یک اسم

ما میتوانیم با استفاده از این دو حرف تفاوت معنای کلمات را پیدا کنیم. برای مثال در جمله « If I want to give you a piece of advice » کلمه « advice » یک اسم است و باید با c نوشته شود. اما در جمله « If I want to advise you about something » این کلمه یک فعل است و با s نوشته می‌شود.

مانند: «  advice/advise | practice/practise | licence/license»

اگرچه در امریکا کلمات « practice and license » اینگونه نوشته می‌شوند، متوجه می‌شوید که بررسی کننده غلط املایی اگر کیبورد روی امریکا تنظیم شده باشد و بنویسید: « practise/licence » زیر آن خط کشیده می‌شود.

‘I practised (verb) using practice (noun), as practice (noun) makes perfect!’

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما دراین زمینه می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

 

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

تماس با آکادمی هیراد