مکالمه آیلتس
فهرست مطالب
Facebook
Twitter
LinkedIn

11 روش که مکالمه شما رو تو آیلتس به شدت متحول می کنه!!

1- الفبای IPA را بیاموزید.

اگر می­خواهید شعر «The Chaos» را به درستی تلفظ کنید، یکی از ابزارهای فوق­العاده­ برای استفاده، الفبای فونتیک بین المللی (IPA) و یا چارت IPA است.

الفبای API چارتی است که تمام صداها در همۀ زبان­های جهان در آن وجود دارد.

البته فقط باید صداهای مربوط به زبان انگلیسی را یاد بگیرید، ولی وقتی این کار را انجام بدهید می­توانید هر نوشتۀ آوایی را بدون مکث و تردید بخوانید.

ممکن است یادگیری الفبای IPA خیلی مشکل به نظر برسد، اما کلا ارزشش را دارد. دفعۀ بعدی که این نوشته [trænˈskrɪpʃən] را ببینید می­دانید که آن کلمه را چطور به درستی تلفظ نمایید.

2- دوره­های مکالمۀ آنلاین را بگذرانید

ممکن است پارتنر یا همراهی برای مکالمه نداشته باشید، اما حدس بزنید به چه چیزی دسترسی دارید؟ به دوره­های رایگان مکالمۀ آنلاین.

یادگیری آنلاین رفته رفته رواج بیشتری پیدا می­کند. همچنین این پیشنهادها آنقدر گسترده­اند که در بسیاری از موارد هزینۀ آنها رایگان است.

هزاران دورۀ آنلاین وجود دارد که می­تواند به شما برای بهبود مهارت مکالمه­تان کمک کند. من سه تای آنها را انتخاب کرده­ام که مطمئنم به شما کمک خواهد کرد:

مکالمه و نوشتن انگلیسی به شیوه­ای موثر (Speaking and Writing English Effectively): مهارت مکالمه و نوشتن به انگلیسی را به لطف روش­های مطرح شده در این دورۀ فوق­العاده تقویت کنید.

حرفه­ای انگلیسی را صحبت کنید (Speak English Professionally): اگر برای شغلی نیاز به تقویت مهارت مکالمه دارید این دورۀ کاملی برای شما خواهد بود.

انگلیسی برای تجارت در آسیا-مکالمه (English for Doing Business in Asia—Speaking): بسیاری از ما به انجام تجارتی در آسیا نیاز نداریم، اما آسیا فقط یک مکان است. این دوره روی مکالمه و تجارت به انگلیسی  تمرکز دارد و هدف اصلی آن آموزش ارائۀ سخنرانی کاملی به انگلیسی است.

3- خلاق باشید

اگر کمی خلاقیت داشته باشید، تقویت مهارت مکالمه به زبان انگلیسی بسیار لذت بخش و فان خواهد بود.

فان هر معنی که برایتان دارد از آن به نفع خود استفاده کرده و آن را در یادگیری انگلیسی بگنجانید.

مثلا روی صندلی بنشینید و به اطرافتان نگاه کنید.

چیز جالبی پیدا کنید و سعی کنید آن را به انگلیسی توصیف نمایید.

اگر مبتدی هستید ممکن است از لغات ساده و جملات کوتاه استفاده نمایید. اما هر چه بیشتر تلاش کنید، در این تمرین کوچک چیزهای بیشتری یاد خواهید گرفت.

چیز دیگری که می­توانید استفاده کنید تهیۀ ژورنال یا مجلات خلاقانه به زبان انگلیسی است. بسیاری از مردم فکر می­کننند که تهیۀ مجله مثل خاطره نویسی است، اما خیلی بیشتر از اینهاست. اگر انگلیسی را آسمان فرض کنید، وسعت آن به اندازۀ آسمان است.

نهایتا اینکه سعی کنید زندگی را به خود سخت بگیرید. البته نه من دیوانه نیستم.

تا به حال موقعیتی پیش آمده که بخواهید چیزی به انگلیسی بگویید ولی گیر کنید، چون نتوانسته­ اید کلمۀ درست را به خاطر بیاورید؟ این کار را عمدا انجام دهید.

سعی کنید بدون استفاده از کلمۀ خاص درمورد چیزی صحبت کنید. مثل بازی واقعی Taboo می­ماند، اما شما قوانین را مشخص می­کنید.

به عبارت دیگر، تا جایی که می­خواهید خلاقیت به خرج دهید و در تمام مدت از انگلیسی استفاده کنید.

4- جهان خود را توصیف کنید.

چیزی مثل توصیف اشیاست، آنچه را در هنگام بیرون بودن از خانه می­بینید توصیف نمایید.

اگر به سمت خاروبار فروشی حرکت می­کنید، سعی کنید آنچه را میبینید توصیف کنید. مثل این می­ماند که راهنمای یک تور مسافرتی باشید.

اگر نمی­خواهید یا نمی­توانید مجبور نیستید بلند صحبت کنید. به جای آن، این کار را در ذهنتان انجام دهید و به صدای درونی خود گوش دهید.

هر چه بیشتر این کار را تمرین کنید داشتن مکالمۀ واقعی با افراد دیگر آسان­تر خواهد بود. همچنین به شما کمک می­کند عادت کنید که به انگلیسی فکر کنید.

انگلیسی خواندن
انگلیسی خواندن

5- مطالب انگلیسی بخوانید

آیا می­خواهید مهارت مکالمه ­تان را تقویت کنید؟ پس باید شروع به خواندن نیز کنید.

غیر ممکن است یک حوزۀ زبانی را تقویت کنید (مثل مکالمه) ولی در دیگر حوزه­ها تمرین نداشته و آنها را نیز بهتر نکنید.

خواندن به شما کمک می­کند که مهارت مکالمۀ خود را بهتر کنید، زیرا کمک می­کند که مغزتان کار کند. وقتی چیزی می­خوانید احتمالا به صدای خود یا صدای درونی­تان در هنگام تلفظ کلمات گوش می­دهید.

همچنین می­توانید کلمات جدید را در متن یاد بگیرید و آنها را بعدا در مکالمۀ خود استفاده کنید.

آخرین نکته اینکه وقتی چیزی می­خوانید (مثل روزنامه، کتاب، کتاب­های سطح بندی شده، شعر و غیره)، احتمالا شکل و ساختار درست زبان انگلیسی در دسترس شما خواهد بود.

هر چه بیشتر می­خوانید ذهنتان سریع­تر شروع می­کند به شناسایی الگوها و گروه­هایی از کلماتی که معمولا با هم استفاده می­شوند. وقتی این الگوها در ذهنتان آماده باشند می­توانید بدون مکث از آنها در مکالمه­ تان استفاده کنید.

وقتی سعی می­کنید روان صحبت کنید، می­توانید بهترین کمک را به خودتان بکنید و یا بدترین دشمن خودتان باشید. می­دانم سخت است، اما باید نگران نباشید که وقتی صحبت می­کنید چطور به نظر می­رسید. فقط راحت باشید.

اگر گیر افتادید یا گیج شدید فقط نفس عمیقی بکشید و از نو شروع کنید. اگر لازم است آرامتر حرف بزنید. کمی مکث کنید و در مورد جملۀ بعدی­تان فکر کنید.

هر کاری لازم است انجام دهید تا در حین مکالمه به انگلیسی احساس راحتی بیشتری کنید.

6- داستانی را از زبان خودتان به انگلیسی تعریف کنید.

این راه لذت بخشی برای آزمایش کردن این است که چقدر مکالمه­تان پیشرفت کرده است: داستانی را که به خوبی بلدید انتخاب کرده و به انگلیسی تعریف کنید.

وقتی در حال تعریف کردن داستان هستید به یاد داشته باشید که به انگلیسی فکر کنید. به جای درست صحبت کردن روی روان صحبت کردن تمرکز کنید. هر جمله را بلند برای خودتان بگویید.

7- لهجه­ های انگلیسی را کشف کنید.

انگلیسی به شکل­ها و در ابعاد مختلفی استفاده می­شود. لهجه­ ها شیوه­های مختلف صحبت کردن یک زبان هستند و مشخص می­کنند که گوینده چه کسی است و از کجا می­آید.

در آمریکا به تنهایی بیش از 20 لهجۀ انگلیسی وجود دارد، شامل انگلیسی جنوبی، انگلیسی نیو اینگلند، و انگلیسی غربی. بسیاری از بومیان می­توانند بر اساس لهجۀ فرد حدس بزنند که اهل کجاست.

لهجه­های انگلیسی هم هست که از دیگر کشورها می­آیند، مثل کانادا و انگلستان. یکی از معروف­ترین آنها لهجۀ بریتیش انگلیش هست که از نظر مردم بسیاری جالب و جذاب است.

وقتی با انگلیسی رسمی احساس راحتی می­کنید می­توانید به شاخۀ دیگری رفته و لهجه­های مختلف را کشف نمایید.

وقتی متوجه می­شوید که کلمات مختلف در مکان­های متفاوت چگونه تلفظ می­شوند، تمرین مکالمه فان می­شود. همچنین یاد گرفتن لهجه­ها می­تواند عبارات جدیدی به شما بیاموزد که همان معنی را دارند.

اگر می­خواهید چیزهای بیشتری در مورد لهجه­های مختلف بدانید، می­توانید دنبال ویدیو­های آنلاین (به خصوص در یوتیوب) بگردید تا نحوۀ صحبت کردن بومیان انگلیسی زبان را با لهجه ­های منحصر به فردشان بشنوید. همچنین می­توانید ویدیو­های اطلاعاتی را ببینید که توسط مربیانی تهیه شده است که می­توانند به شما کمک کنند مکالمۀ انگلیسی را به لهجۀ خاصی بیاموزید.

فیلم­ها نیز راه عالی برای گوش دادن به لهجه ­های مختلف هستند. فیلم­های به زبان انگلیسی از کشورهای مختلف می­توانند به شما نشان دهند که لهجه ­ها چگونه هستند و چطور به کار می­روند. همچنین ممکن است به  لیست فیلم­های مورد علاقه­تان اضافه شود.

با موبایل صحبت کردن
با موبایل صحبت کردن

8- با دستگاه هوشمندتان گفتگو کنید

بیشتر تلفن­ها و ابزارهای هوشمند به شما اماکن صحبت درون میکروفون­هایشان را می­دهند، پس می­توانید به جای استفاده از انگشتانتان، فقط با صدای خودتان کارهای زیادی انجام دهید. ممکنن است این کار را با سیری یا کورتانا برای انجام کاری کرده باشید و یا به جای نوشتن یک پیغام با صفحه کلید آن را گفته باشید.

این توانایی­ها می­توانند برای تمرین مکالمه فوق­العاده باشند.

بعد از اینکه زبان تنظیمات گوشی خود را به انگلیسی تغییر دادید، می­توانید بسنجید که جملۀ انگلیسی گفته شدۀ شما چقدر توسط ابزار درک شده است.

این ابزار­ها بسیار صادق بوده و به شما می­گویند که فکر می­کنند چه کلمه­ای گفته­اید.

از آنجا احتمالا می­توانید ببینید که آیا لازم است روی چیزی کار کنید، مشکل از تلفظتان است یا گرامر و یا انتخاب کلمات.

البته بعضی اوقات دستگاه­ها به بهترین شکل کار نمی­کنند، بنابراین اگر چیزی که گفته­ اید را به درستی متوجه نشده­اند، همیشه مشکل از شما نیست.

9- از اپلیکیشن­هایی استفاده کنید که از صداهای انگلیسی استفاده می­کنند

اپلیکیشن­ها کارآمد، فان و تعامل کننده هستند. به همین دلیل است که آنها برای ادامۀ مطالعات به زبان انگلیسی خوب هستند.

به سادگی می­توانید اپلیکیشنی را پیدا کنید که به شما اجازۀ تمرین مهارت مکالمۀ انگلیسی را می­دهد. آنها برای کمک به تقویت مهارت مکالمۀ کاربرانشان تولید شده­اند، حتی اگر فردی برای صحبت با شما درون خود نداشته باشند.

با این نوع اپلیکیشن­ها می­توانید لغات زیادی یاد بگیرید و تلفظ انگلیسی کلمات و عبارات را بشنوید. در برخی از آنها حتی امتحاناتی برای مرور و ابزاری برای ضبط کردن وجود دارد که می­تواند به شما برای پیگیری پیشرفتتان کمک کند.

همچنین می­توانید از انواعی از اپلیکیشن­های دیگر انگلیسی استفاده کنید. دیکشنری و یا اپلیکیشن­های ترجمه می­توانند معنی لغات را به شما بدهند، اما همیشه با کلیپ­های صوتی کوتاهی همراهند که نحول گفتنشان را نیز مشخص می­کند. اپلیکیشن فلش کارت انگلیسی با استفاده از مجموعه­ای از کارت­ها، به شما امکان یادآوری آسان کلمات را می­دهد و ممکن است کلیپ­های صوتی نیز داشته باشد..

در اینجا برخی از بهترین اپلیکیشن­های عالی را معرفی می­کنیم که می­توانید برای تمرین مکالمه از آنها استفاده کنید:

FluentU: iOS | اندروید

ELSA Speak: iOS | اندروید

Translate Now: iOS | اندروید

Say It: iOS | اندروید

Quizlet: iOS | اندروید

اپلیکیشن­های بسیار دیگری نیز وجود دارد.

اگر شما از آن دسته آدم­هایی هستید که همیشه گوشی دستشان است باید آن را با اپلیکیشن­های مفید یادگیری انگلیسی پر کنید. هر وقت خسته می­شوید و یا وقت اضافی دارید، می­توانید اپلیکیشنی را باز کرده و سریعا شروع به تمرین برخی تلفظ­های انگلیسی کنید.

گوینده خبر

گوینده خبر10- به گویندگان انگلیسی زبان نگاه کرده و کپی برداری کنید

وقتی کوچکتر بودیم عادت داشتیم تمام مدت آنچه دیگران می­گویند را تکرار کنیم تا آنها را اذیت کنیم. اما این تمرین یعنی تقلید واقعا روشی کلیدی برای یادگیری زبان خارجی است.

هر وقت چیزی می­بینید که در آن انگلیسی حرف می­زنند، سعی کنید آنچه گفته می­شود را بعد و در حین صحبت آنها تکرار کنید.

تمام سعی­تان را بکنید تا دقیقا چیزی که می­گویند را بگویید. حتی می­توانید نگاه کنید که چطور لب­هایشان را تکان می­دهند تا تلفظتان بهتر شود. اگر به طور اتفاقی در کنار افرادی قرار گرفتید که انگلیسی صحبت می­کردند، می­توانید سعی کنید جملات کاربردی که می­گویند را در ذهنتان و یا زیر زبانی تکرار کنید.

11- به اشتباهاتتان توجه کنید

وقتی در مکالمۀ انگلیسی اشتباهی می­کنید خجالت نکشید.

به جای آن اشتباهتان را بنویسید و به یاد داشته باشید که از تلفظتان بوده، از گرامر و یا از انتخاب کلمات بوده است.

مشخص کنید که چه اشتباهی شده و سپس جواب درست را پیدا کنید و خطاهایتان را بشناسید.

بسیاری از اشتباهاتی که می­کنید احتمالا قابل درک بوده و یا برای بسیاری از غیر انگلیسی زبان­ها پیش می­آید؛ بنابراین نباید هرگز آنها را مخفی کنید.آنالیز اشتباهات یکی از بهترین تمریناتی است که هر یادگیرنده­ای می­تواند انجام دهد تا واقعا مهارت­هایش و اعتماد به نفسش بیشتر شود.

حتی اگر هیچ کسی را ندارید که با او انگلیسی صحبت کنید، هنوز هم می­توانید به تنهایی اعتماد به نفس خود را حفظ کرده و روان صحبت کنید.

از بعضی جنبه­ها، انگلیسی صحبت کردن با خودتان حتی راحت­تر هم هست. حالا که می­دانید چطور مهارت مکالمه­تان را افزایش داده و اعتماد به نفس داشته باشید، دست به کار شوید.​

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما دراین زمینه می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

 

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30