آموزش زبان آلمانی
فهرست مطالب
Facebook
Twitter
LinkedIn

اصطلاحات آلمانی( با اصطلاحات آلمانی در سفر و تعطیلات آشنا شویم.)

اصطلاحات آلمانی جزو کاربردی ترین بخش  یادگیری زبان آلمانی است. یادگیری بخش های کاربردی یک زبان از اهمیت بالایی برخوردار است. شاید احساس کنید که در اوایل یادگیری زبان هیچ استفاده کاربردی نمی توانید از دانسته های خود بکنید. به همین دلیل است که برخی از آموزگاران زبان، روزهای تعطیل را به زبان آموزان یاد می‌دهند.

در کل سال دلایل زیادی برای جشن گرفتن وجود دارد و همین باعث میشود که بتوانید از همان ابتدای یادگیری از این اصطلاحات آلمانی استفاده کنید. برای اینکه متوجه شوید چه میگویید لازم نیست که قواعد را به طور کامل بلد باشید. جشن گرفتن یک تعطیلات باعث میشود که مفهوم و احساسات پشت کلمات را بهتر متوجه شوید.

این مقاله انواع اصطلاحات آلمانی که قطعا در اولین سال یادگیری از آن استفاده می‌کنید را پوشش می‌دهد. از تولد و سالگرد گرفته تا تعطیلات. و همچنین شما می‌توانید پس از یادگیری این لغات هر سال از آنها استفاده کنید. سالها بعد حتی اگر بقیه لغات را فراموش کنید اینها اصطلاحاتی هستند که هیچگاه از یاد نمی‌برید.

اصطلاحات آلمانی برای جشن ها و مراسمات آلمانی

بسیاری از تعطیلاتی که شما جشن می‌گیرید در آلمان نیز وجود دارند. اما یک سری از تعطیلات نیز مخصوص خود آلمانی هاست. در جدول زیر لیستی از اصطلاحات آلمانی بزرگترین جشن ها و تعطیلات در آلمان را مشاهده می‌کنید.

تعطیلات انگلیسی تعطیلات آلمانی
تولدها Geburtstag
سالگردها Hochzeitstag یا Jubiläum
روز سنت نیکلاس Nikolaustag
میلاد عیسی مسیح
شب پیش از کریسمس Heiligabend
کریسمس Weihnachten
روز دوم کریسمس Zweiter Weihnachten
شب سال نو Silvester
سال نو Neujahr
ظهور و تجلی عیسی(یک جشن بزرگ دیگر در آلمان) Heilige Drei Könige
روز موش خرما(روز دوم فوریه) Candlemas
روز عشق(ولنتاین) Valentinstag
ماردی گرا(روز پیش از چهارشنبه ی توبه که روز رژه و جشن است) Fashing or Karneval
روز دروغ آوریل Erster April
عید پاک Ostern
روز مادر و روز پدر Muttertag and Vattertag
عید مایکل ماس(جشن فرشته میکائیل) Michaelis der Michaelistag
جشنواره آبجو در ماه اکتبر
جشن شکرگزاری(این جشن با شکرگزاری که در آمریکا برگزار میشود متفاوت است و در ماه سپتامبر برگزار میشود) Erntedankfest
روز یادبود و روز جانباز روز ملی عزاداری(میتوان آن را معادل روز یادبود و روز جانباز در نظر گرفت)
روز وحدت آلمان Tag der Deutschen Einheit
هالووینروز همه مقدسینو روز یادبود مردگان Halloween, Allerheiligen, Allerseelen

 

با نگاه کوتاهی به این لیست از اصطلاحات آلمانی متوجه می‌شوید که تعطیلات آنها شباهت بسیاری با ما دارد. بسیاری از کشورهای اروپایی و کشورهایی که تاثیر زیادی از اروپایی ها پذیرفته اند(مثل آمریکا و کانادا) تعطیلات مشابه و اغلب، رسومات یکسانی دارند.

اصطلاحات آلمانی برای تعطیلات مخصوص آلمان

بسیاری از تعطیلات آنها مربوط به دین مسیحیت است و تاریخ آنها نیز یکسان است. در تمام جهان روز کریسمس و سال نو در یک تاریخ خاص برگزار میشوند. تعطیلاتی که تاریخ ثابتی ندارند مثل عید پاک و روز مادر، در تقویم کشورهای انگلیسی زبان و آلمان در یک روز قرار میگیرند. با اینکه رسومات آنها متفاوت است اما قصد و هدف و معنی این تعطیلات مشابه بقیه کشورها است.

البته که امروزه اکثر مردم با جشن های ماه اکتبر آشنا هستند زیرا بسیاری از کشورها عاشق جشن های پائیزه آلمانی ها شده اند. همچنین این یکی از اندک مواردی است که میبینید کشورهای انگلیسی زبان کاملا یک اسم آلمانی را استفاده کرده اند. به این صورت میتوانید تفاوت بین املای کلمه اکتبر در انگلیسی (October) و در آلمانی(Oktober) را به ذهن بسپارید.

اندکی درباره سنت های تعطیلات و اصطلاحات آلمانی

از زمان سقوط رم، کشورهای اروپایی سنت های تعطیلات را از یکدیگر وام میگیرند. بسیاری از رسومات آشنای کریسمس از کشور آلمان آمده اند مثل درخت کریمس. روز سنت نیکلاس در آلمان باشکوه تر از آمریکا برگزار میشود زیرا سنت نیکلاس در جایی نزدیک آلمان متولد شد. او در پاتارا(لیسیا) یعنی ترکیه کنونی، متولد شد ، که بسیار به آلمان نزدیک است.

در کشورهای آلمان زبان، کریسمس مثل یک فصل است که با میلاد مسیح آغاز میشود. هر روزی که تقویم را باز  میکنید روزشمار کریسمس را میبینید. ماه دسامبر پر از جشن و شادی است، به همین دلیل است که آنها برای رسیدن به کریسمس روزشماری میکنند. علاوه بر این، روز مخصوص سنت نیکلاس هم هست.

وقتی زمان بازکردن هدایا میرسد لازم نیست بچه ها تا صبح  روز بعد برای باز کردن  آنها صبر کنند و میتوانند شب کریسمس (Heiligabend)  کادوهای خود را ببینند. بعد از آن، دو روز کامل را جشن میگیرند. جشن ها تا 6 ژانویه که عید تجلی عیسی (Heilige Drei König)است به پایان نمیرسند. در این روز مدارس و ادارات اتریش و چندین بخش بزرگ آلمان تعطیل هستند.

هالووین در کشورهای آلمان زبان آنچنان جدی برگزار نمیشود، اما در یکی دو دهه گذشته بر محبوبیت آن افزوده شده است.

جشن های ماه اکتبر در آلمان با کشورهای انگلیسی زبان متفاوت بوده و از زمان آغازش متحمل تغییرات بسیاری شده است. در ابتدا این جشن ها را کارگران بعد از برداشت محصولات برگزار میکردند. در سال 2010 که 200 امین سال برگزاری این جشن ها بود تغییرات قابل توجهی در آن مشاهده میشد.

امروزه این جشن ها برای بزرگداشت تاریخ و فرهنگ آلمان برگزار میشود و فرصتی را در اختیار مردم میگذارد تا پیش از شروع زمستان، در کنار یکدیگر باشند و آبجوی خاصی را امتحان کنند.

نگاهی به چند اصطلاحات پرکاربرد

اصطلاحات آلمانی بسیاری برای انواع تعطیلات وجود دارد. اما بیشتر آنها معادل انگلیسی نیز دارند که یادگیری آنها را راحتتر و سریعتر میکند.

  • تولدت مبارک!   Herzlichen Glückwunsch zum Geburtstag! یا Alles Gute zum Geburtstag!
  • سالگرد ازدواجتان مبارک! Alles Gute zum Hochzeitstag!
  • سالگردتان مبارک!(مخصوص سالگردهای خاص کاری یا شخصی و نه سالگرد ازدواج) Alles Gute zum Jubiläum
  • تعطیلات زمستانی فوق العاده ای داشته باشی! Schönen Winterurlab!
  • تعطیلات مبارک! یا تبریک مربوط به فصل اعیاد: Frohe Feiertage! یا Frohe Festtage!
  • کریسمس مبارک! Frohe Weihnachten!
  • سال بعد میبینمت! Bis zum nächsten Jahr!
  • با آرزوی بهترین ها در سال نو! Die besten Wünsche für das neue Jahr!
  • سال نو مبارک! Herzlichen Glückliches Neues Jahr!

احتمالا این لیست اصطلاحات آلمانی در تعطیلات بزرگ سال به شما کمک می‌کند. همچنین فرصت دارید که چندین بار در سال از آنها استفاده کنید. مخصوصا نزدیک فصل تعطیلات زمستانی.

چگونه اصطلاحات آلمانی را کاملا طبیعی بیان کنیم؟

برای اینکه بهتر بتوانید از اصطلاحات آلمانی استفاده کنید ویدیوهایی که در یوتیوب و دیگر برنامه ها وجود دارد را نگاه کنید سپس قبل از اینکه در واقعیت از آنها استفاده کنید کمی هم تمرین کنید. البته اگر دوست آلمانی ای دارید که میتواند به شما کمک کند خیلی بهتر است. به علاوه میتوانید به صورت آنلاین یا حضوری در کلاس زبان آلمانی و کلاس آلمانی آنلاین به دنبال یک معلم یا شریک تبادل زبان بگردید تا برای بهتر صحبت کردن با دیگران، به شما کمک کنند.

اینستاگرام مرکز زبان هیراد

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما دراین زمینه می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

 

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30