10 اشتباه رایج و هولناک در اسپیکینگ آیلتس
فهرست مطالب
Facebook
Twitter
LinkedIn

10 اشتباه رایج و هولناک در اسپیکینگ آیلتس

رایج ترین اشتباهات اسپیکینگ آیلتس

1- سکوت

فرهنگ‌های مختف نگرش‌های متفاوتی به مسئله سکوت دارند، اما نگرش انگلیسی زبانان در این مورد هیچ‌گونه صبر و تحملی را شامل نمی‌شود. اگر پیش از سخن گفتن و یا در هنگام اظهار عقاید مختلف، برای چند ثانیه مکث و تردید کنیم ایرادی به آن وارد نیست، اما سکوت هایی طولانی تر از پنج ثانیه به طور بدی به آنها واکنش نشان داده می‌شود. خوشبختانه راه‌حلی برای این مشکل وجود دارد  و آن می تواند یادگیری برخی عبارات پر‌کننده مثل «سوال دشواری ست» یا «بگذارید ببینم» باشد.

2- پاسخ‌های حفظ‌‌ شده

این بسیار محتمل است که ممتحن متوجه این موضوع شود که شما در تلاش برای به خاطر آوردن مطلبی از حافظه‌ی خود هستید، و برای این موضوع جریمه ای نیز در نظر گرفته شده است. علائمی که یک پاسخ حفظ شده را آشکار می‌کنند شامل: صحبت کردن با یک سبک «نوشتاری» در انگلیسی، تلفظ غیرطبیعی، و تلاش داوطلب برای بازگو کردن سوال به نحوی که دلخواه خودش باشد، می‌شود. این بسیار غیرمحتمل است که هر سوالی که پاسخ هایی را برای آن حفظ کرده اید، پرسیده شود، بنابراین اینکه قبل از دادن امتحان به تمرین مهارت های گفتاری خود در دامنه وسیعی از موضوعات بپردازیم، بسیار موثر خواهد بود.

3- استفاده بیش از حد از لغات ربط

استفاده از برخی کلمات راهنما مانند «اولا»، «برای مثال»، و یا «از سویی دیگر» مفید است. اما اگر در گفتار خود از این نوع کلمات زیاد استفاده کنید، ممکن است که در عمل به نمره خود آسیب وارد کنید. طبیعی به نظر رسیدن و مانند یک ربات راهنما نبودن، باید هدف شما در بخش گفتاری آزمون آیلتس باشد. همچنین کلمات دیگری نیز وجود دارند که مشخصات نوشتار رسمی را دارند. کلماتی مانند: «افزون بر این»، «بعلاوه»، و «ضمنا» که به ندرت در گفتار مورد استفاده واقع می‌شوند و گفتن آنها عملا می‌تواند باعث شود گفتار شما کمتر طبیعی به نظر برسد.

4-  طوطی وار تکرار کردن سوال

در طبیعت، طوطی پرنده‌ایست که می‌تواند گفتار انسان را تقلید کند اما آن را نمی‌فهمد. در آزمون آیلتس، طوطی داوطلبی‌ست که متن سوال را در حالتی خبری دوباره تکرار می کند. سوال: ورزش موردعلاقه شما برای تماشا از طریق تلویزیون کدام است؟ پاسخ: ورزش موردعلاقه‌ی من برای تماشا از طریق تلویزیون فوتبال است. از آنجاییکه معیارهای نمره دهی آزمون آیلتس به داوطلبانی که گفتار خود را تنوع می‌بخشند پاداش سنگینی می‌دهد، بازنویسی کردن کلمات و ساختار سوال به بیانی دیگر سریع ترین راه برای رسیدن به نمرات بالاتر است: من همیشه فوتبال را از تلویزیون تماشا می‌کنم.

5- پاسخ دادن به سوال اشتباه

شما بخشی از نمره ارتباط زبانی را از دست می‌دهید اگر پاسخ‌تان نتواند سوال را به طور کامل مورد خطاب قرار دهد. قبل از اینکه شروع به صحبت کردن بکنید از خود بپرسید که آیا مطمئن هستید که سوال را فهمیده اید یا نه، و از اینکه از ممتحن کمک بخواهید واهمه‌ای نداشته باشید. اما مطمئن شوید که امتناع کرده اید از…

10 اشتباه رایج و هولناک در اسپیکینگ آیلتس
10 اشتباه رایج و هولناک در اسپیکینگ آیلتس

6-  گفتن «متوجه نمی‌شوم‌»

راه های خیلی بهتری برای بررسی کردن معنی وجود دارد، پس آنها را یاد بگیرید. شما می‌توانید از یک درخواست رک و بی‌پرده مانند «لطفا می‌توانید دوباره آن را بگویید؟» و یا سوالی مثل «منظورتان این است که…؟» استفاده کنید. این سوالات نمایانگر این هستند که شما حداقل بخشی از سوال اصلی را متوجه شده اید.

7- بیش از حد زیاد یا کم گفتن

اگر بسیار کم صحبت کنید، فرصت خود برای نشان دادن توانایی‌هایتان را از دست می‌د‌هید. اگر بیش از حد صحبت کنید، خود را در معرض خطر غیرمنسجم بنظر رسیدن گفتار و یا مرتکب شدن اشتباهات متعدد قرار می‌دهید. به عنوان یک راهنمایی کلی می‌توان گفت که پاسخ‌هایی با دو تا چهار جمله برای بخش اول آزمون مناسب هستند. دستورالعمل‌های مشخصی برای طول زمان بخش گفتاری آزمون وجود دارد. و برای هر سوال در بخش سوم باید سعی کنید پاسخی بین سه تا شش جمله ارائه کنید.  

8- تلفظ ضعیف

ایده‌های بزرگ بی‌ارزش هستند‌ اگر شنونده نتواند کلمات شما را بفهمد. دلیل خوبی برای اینکه تلفظ حدود بیست و پنج درصد از نمره‌ی بخش گفتاری آزمون آیلتس را شامل می‌شود، وجود دارد، و این دلیل اینست که تلفظ برای ارتباط گفتاری بسیار اساسی‌ست. قبل از برگزاری آزمون آیلتس، شما باید فرصت اینکه با کسانی که کاربران بومی یا در سطح بومی آن زبان هستند را بیابید و ارزیابی دقیقی از تلفظ خود داشته باشید. اگر آنها در شنیدن کلمات شما دچار مشکل شوند، به احتمال زیاد در مورد ممتحن نیز به همین صورت خواهد بود.

9- تنِ صدای یکنواخت

حتی اگر کلمات را به طرز واضحی تلفظ کنید، تنِ صدای یکنواخت دنبال کردن صحبت‌های شما را دشوار می‌کند. ما تنِ صدا، زیر و بمی آن، درجه بلندی‌اش و همچنین سرعت صحبت کردن خود را به‌منظور حفظ علاقه‌ی شنونده و توجه مستقیمش به ایده‌های مهم خود، تنوع می‌بخشیم. حتی ممتحن‌های آزمون آیلتس که آموزش دیده‌اند تا هر چیزی را که یک داوطلب می‌گوید، بشنوند نیز پاسخی را که تنِ صدای آن یکنواخت باشد را به سختی می‌توانند دنبال کنند و متعاقبا پاسخ شما در زمینه‌ی تلفظ و انسجام نمره‌ی پایینی دریافت خواهد کرد.

10- پرسیدن عقیده‌ی ممتحن

شما آنجا هستید تا اینکه سوالات را پاسخ دهید، نه اینکه سوال بپرسید. اگر بخواهید با گفتن «نمی‌دانم» یا «شما چه فکر می‌کنید؟» برای خود وقت بخرید، ممتحن مودبانه سوال را دوباره از شما خواهد پرسید. اگر واقعا هیچ ایده‌ای در مورد سوال ندارید، فقط بگوید «متاسفانه چیزی در مورد این موضوع نمی‌دانم» و منتظر سوال بعدی بمانید.​

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما دراین زمینه می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

 

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30