تحصیل پزشکی بدون مدرک زبان در اروپا
فهرست مطالب
Facebook
Twitter
LinkedIn

تحصیل پزشکی بدون مدرک زبان در اروپا

تحصیل پزشکی بدون مدرک زبان در اروپا شاید از نظر بسیاری یک رویا باشد، اما حقیقتی انکارناپذیر است و شما می‌توانید بدون گذراندن دوره OET و شرکت در این آزمون، وارد برخی دانشگاه‌ها شوید و تحصیلاتتان را ادامه دهید. هرچند این اتفاق خوشایند بوده و قطعاً خوشحالتان می‌کند، اما برخی عیب‌ها نیز دارد که نباید از آنها چشم‌پوشی کرد.

تحصیل در دانشگاه‌های خارجی به خصوص قاره اروپا برای بسیاری از دانشجویان پزشکی در اقصی نقاط دنیا یک آرزوی بزرگ است. آنها با شرکت در دوره ماک OET آگاهی خود را افزایش می‌دهند تا بتوانند در بهترین دانشگاه‌ها پذیرش بگیرند. در نقطه مقابل دانشگاه‌های پذیرنده مدرک OET، برخی مؤسسه‌های آموزشی هیچ مدرکی از شما درخواست نخواهند کرد.

اگر می‌خواهید بدون مدرک زبان به کشور‌های خارجی بروید و در دانشگاه‌های آنها رشته‌های پزشکی‌تان را ادامه دهید، از قبل باید در مورد برخی نکته‌های خاص اطلاعات کافی داشته باشید تا مبادا در بین مسیر از انتخابتان پشیمان شوید.

آیا تحصیل پزشکی بدون مدرک زبان در اروپا امکان پذیر است؟

آیا تحصیل پزشکی بدون مدرک زبان در اروپا امکان پذیر است؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم بله، امکان‌پذیر است، منتهی شرایط و کیفیت هر یک از مؤسسه‌های آموزشی در کشور‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است؛ بنابراین شما ابتدا باید در مورد دانشگاه موردنظرتان تحقیق کنید و سپس بدون دریافت مدرک زبان به کشور مقصد برای ادامه تحصیل بروید. در واقع حتی برخی دانشگاه‌های خارج از اتحادیه و EEA متأسفانه اعتبار کافی ندارند، بنابراین تحصیل در آنها حتی می‌تواند شرایطی بدتر از تحصیل در مؤسسه‌های داخلی را برایتان به‌وجود بیاورد.

هرچند نیازی به گرفتن مدرک زبان نیست، اما از آنجا که در اغلب دانشگاه‌های اروپایی رشته پزشکی به‌صورت کاملاً تخصصی آموزش داده می‌شود، بنابراین دانشجویان باید کاملاً به زبان رسمی دانشگاه مسلط باشند تا بتوانند مطالب آموزشی را بیاموزند و از آنها استفاده کنند. هرگونه عدم تسلط به زبان قطعاً در فرآیند یادگیری‌تان مشکلاتی به‌وجود می‌آورد.

خوشبختانه با وجود عدم اعتبار برخی مؤسسه‌ها، برخی دیگر از اعتبار کافی برخوردارند و دانشکده‌های پزشکی (WDOMS)، شورای پزشکی عمومی (GMC) و شورای دندانپزشکی عمومی (GDC) عنوان کرده‌اند که دانشجویان بعد از تحصیل امکان برگشت به کشور خود و ارائه خدمات را دارد.

در‌صورتی‌که بدون مدرک وارد دانشگاه‌های پزشکی اروپایی شوید، در ابتدا باید یک دوره تحصیلی 5 ساله را پشت سر بگذارید. بعد از انجام این کار نوبت به گذراندن دوره 2 ساله FY1 و FY2 می‌رسد. بعد از گذراندن هر 2 این دوره‌ها امکان دریافت مدرک و اشتغال به کار را خواهید داشت.

معرفی دوره های آموزشی پزشکی در خارج از کشور

در صورت تمایل برای گذراند نتحصیل پزشکی بدون مدرک زبان در خارج از کشور باید با دوره‌های آموزشی پزشکی برگزار شده در آنجا نیز آشنا باشید:

 1. دوره پیش بالینی: طی این دوره 2 ساله دانشجو درباره مفاهیم علوم زیستی و پزشکی مطالب پایه‌ای را می‌آموزد. بعد از دوره پیش بالینی اولین آزمایش مجوز پزشکی نیز انجام خواهد شد.
 2. دوره بالینی دوم: این دوره بخش‌های مختلفی از جمله سمینار، دوره‌های عملی، سخنرانی و … دارد و در طی 6 ترم یا 3 سال برگزار می‌شود.
 3. مرحله عملی: طی این دوره شما با جنبه‌های عملی جراحی، پزشکی داخلی و … آشنا می‌شوید و تمام آموزه‌هایتان را تجربه خواهید کرد.
 4. آزمون دولتی: در‌صورتی‌که همچنان به شرکت در دوره‌های آموزشی مؤسسه‌های اروپایی تمایل داشته باشید، باید به‌منظور تکمیل‌کردن مدارک پزشکی‌تان در آزمون دولتی شرکت کرده و بعد از دریافت نتیجه معتبر به‌عنوان یک پزشک در اروپا مشغول به‌کار شوید.

بهترین دانشگاه های اروپا برای رشته های پزشکی

برخی از دانشگاه‌ها بهترین مؤسسه‌ها برای یادگیری علوم پزشکی در سراسر دنیا هستند؛ اما آیا این دانشگاه‌ها را می‌شناسید؟

 • دانشگاه تورورگاتا در ایتالیا
 • دانشگاه سملوایز در مجارستان
 • دانشگاه سگد در مجارستان
 • پاول جوزف سافاریک در اسلواکی

​بهترین کشورها برای تحصیل پزشکی بدون مدرک زبان

​بهترین کشورها برای تحصیل پزشکی بدون مدرک زبان

همانطور که متوجه شدید متأسفانه مدارک برخی دانشگاه‌ها در کشور‌های خارجی خیلی معتبر نیستند و با وجود عدم نیاز به مدرک زبان پیشنهاد نمی‌شود که در آنها نام‌نویسی کنید. آیا شما بهترین کشور‌ها برای ثبت‌نام در دانشگاه‌ها را می‌شناسید؟

چین

اگر قصد دارید که در رشته‌های داروسازی، پزشکی و دندانپزشکی در کشور‌های خارج مشغول به تحصیل شوید، ما چین را پیشنهاد می‌دهیم که برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های آنجا نیازی به مدرک ندارید. این مؤسسه‌ها حتی آزمون ورودی نیز نمی‌گیرند، بنابراین مسیر ورودتان به آنها بسیار هموار خواهد بود. آموزشگاه‌های چینی به زبان انگلیسی مطالب را تدریس می‌کنند و مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیز هستند. با این ویژگی‌ها فرصت مهیا می‌شود تا به چین بروید و به ادامه تحصیل بپردازید.

روسیه

روسیه نیز در لیست بهترین کشور‌های برای تحصیل پزشکی بدون مدرک زبان است که مطالب را به 2 زبان انگلیسی و روسی تدریس می‌کند. در‌صورتی‌که تمایل به شرکت در کلاس‌هایی به زبان روسی داشته باشید، باید در دوره پادفک شرکت کنید که طی آن دروسی به زبان روسی تدریس خواهند شد. اگر روسیه را برای تحصیل انتخاب کردید، نیازی به گذراندن دوره پیش پزشکی نداره و یک سال از سال‌های تحصیلی‌تان کمتر خواهد شد.

گرجستان

دانشگاه‌های گرجستان نیز بدون نیاز به هیچ مدرک زبان و آزمون ورودی شرایط ثبت‌نامتان را به‌وجود آورده‌اند و شما می‌توانید در رشته‌های مختلف پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی وارد مؤسسه‌های این کشور شوید. شما باید در کلاس‌های آموزشی حداقل به یکی از زبان‌های روسی، گرجی یا انگلیسی تا حدودی مسلط باشید تا بدون هیچ مشکلی دوره‌ها را پشت سر بگذارید.

ارمنستان

شرایط ثبت‌نام در دانشگاه‌های ارمنستانی تقریباً مشابه گرجستان بوده و بیشتر دانشکده‌ها به زبان انگلیسی مطالب را آموزش می‌دهند. برای ثبت‌نام در این مؤسسه‌ها تنها مدارک لازم، مدارک تحصیلی‌تان هستند.

آذربایجان و بلغارستان

آذربایجان و بلغارستان کشور‌های دیگری هستند که نیازتان را به مدارک پزشکی از بین برده‌اند و شما به‌راحتی می‌توانید وارد دانشگاه‌های این کشور‌ها شوید. البته برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های آذربایجان نیازی به شرکت در آزمون ورودی نخواهید داشت، در صورتی که در بلغارستان حتماً باید ابتدا در آزمون‌های ورودی شرکت کرده و سپس برای ثبت‌نام اقدام کنید.

ایتالیا

به‌منظور اپلای‌کردن زبان در کشور ایتالیا هیچ نیازی به مدرک نخواهد بود. با وجود اینکه ایتالیا نیاز افراد را به مدارک زبان از بین برده است، اما به‌دلیل هزینه‌های بالای تحصیلی جزء گزینه‌های چندم برخی از دانشجویان برای تحصیل قرار می‌گیرد. در واقع اگر از لحاظ شرایط مالی مشکلی ندارید، ایتالیا شرایط تحصیلی خیلی خوبی را برایتان فراهم می‌کند.

ترکیه

ترکیه نیز شرایط مهاجرت را برایتان ساده کرده است و نیاز به آزمون زبان را از بین برده، اما باید برای تحصیل در دانشگاه‌های معمولی آنجا به زبان ترکی مسلط باشید. البته در برخی دانشگاه‌های خصوصی این کشور مطالب درسی به انگلیسی آموزش داده می‌شوند، بنابراین مشکلی از بابت زبان تدریس در برخی موارد برایتان به‌وجود نمی‌آید.

لهستان

اگر می‌خواهید به معتبرترین دانشگاه‌ها بروید، لهستان را برای تحصیل انتخاب کنید که مدرک زبان انگلیسی نیاز ندارند. در این کشور کلاس‌ها به زبان انگلیسی نیز برگزار می‌شوند، بنابراین مشکل کمی در ارتباط با دیگران خواهید داشت.

چک

هرچند نام کشور جمهوری چک در لیست بهترین کشور‌های اروپایی برای تحصیل پزشکی بدون نیاز به مدرک زبان قرار دارد، اما به‌منظور تحصیل در دانشگاه‌های آنجا به زبان انگلیسی باید هزینه‌ای بپردازید.

بررسی شرایط لازم برای تحصیل پزشکی در اروپا بدون مدرک زبان

بررسی شرایط لازم برای تحصیل پزشکی در اروپا بدون مدرک زبان

برای تحصیل پزشکی در اروپا بدون مدرک زبان باید از برخی شرایط خاص برخوردار باشید که عبارت هستند از:

 • اهل کشور‌های انگلیسی زبان باشید.
 • مدارک آموزشی مقاطع قبلی‌تان به زبان انگلیسی باشند.
 • توانایی مکالمه بدون مشکل را به این زبان داشته باشید.

تحصیل پزشکی در اروپا بدون مدرک زبان، راهکاری عالی برای مهاجرت تحصیلی

تحصیل پزشکی در اروپا بدون مدرک زبان فرصتی را به‌وجود آورده است که بسیاری از دانشجویان بدون نیاز به شرکت در دوره‌های OET و صرف زمان و هزینه اضافه، به کشور مقصد شان بروند و در دانشگاه موردعلاقه‌شان ثبت‌نام کنند و سپس با شرکت در کلاس‌های آموزشی برای آینده‌شان مسیری هموار بسازند. هرچند این دانشگاه‌ها نیازی به مدرک ندارند، اما توصیه می‌کنیم که قبل از مهاجرت حتماً مهارت کافی در زبان انگلیسی را فرا بگیرید تا بدون هیچ مشکلی با دیگران ارتباط برقرار کرده و با تحصیل در رشته موردعلاقه‌تان به سوی آینده‌ای روشن قدم بردارید.

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما دراین زمینه می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

 

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30