دختری در حال گوش دادن
فهرست مطالب
Facebook
Twitter
LinkedIn

چگونه می­توان با رونویسی­ کردن در مهارت لیسنینگ آیلتس و تافل پیشرفت کرد؟

رونویسی از مواردی که می شنوید، بهترین روش برای پیشرفت در مهارت لیسنینگ به حساب می آید. رونویسی کردن به این معنی است که متن فایل صوتی ای را به طور کامل بنویسید.

ممکن است که به نظر شما این کار، دشوار و پرزحمت باشد ولی در انتها سختی کار جبران می شود.

زبان آموزان زبان انگلیسی با رونویسی کردن از صحبت هایی به این زبان می توانند مهارت لیسنینگ خود را ارتقا دهند.

این روش توسط پاسکال هامون، رییس علمی موسسۀ زبان انگیسی در دانشگاه ایالت میسوری، ابداع شد.

به گفتۀ او شاگردان اغلب مهارت گوش کردن و درک مطلب را کاری خسته کننده و دور از جذابیت می دانند.

با این حال، رونویسی کردن باعث ایجاد جذابیت در این کار شده و همچنین مهارت لیسنینگ فرد را نیز بهتر می کند.

چرا مهارت لیسنینگ مهم است؟

در یادگیری زبان انگیسی VOA، اغلب سوال هایی را که از زبان آموزان زبان انگلیسی دریافت می کنیم دربارۀ این موضوع است که چگونه می توانند مهارت لیسنینگ خود را بهتر کنند.

برخی از زبان آموزان تمایل دارند که مهارت زبان عمومی خود را تقویت کنند، در حالیکه برخی دیگر متعقد هستند که بهترین روش، شرکت در آزمون هایی است که شامل بخش لیسنینگ هستند.

در آزمون تافل شرکت کنید. برای مثال، شاگردانی که قصد تحصیل در کالج و یا دانشگاه آمریکایی را دارند باید حتماً در این آزمون سنجش زبان که به عنوان زبان خارجی است قبول شوند.

این آزمون شامل بخش لیسنینگ است که در این بخش از شاگرد خواسته می شود تا توانایی خود را از درک گفتگو های کوتاه و بلند انگلیسی نشان دهد.

همچنین این گفتگوها طوری طراحی شده اند که میزان درک فرد را از ساختارهای دستوری استفاده-شده در گفتار، واژه های رایج و اصطلاحات می سنجد.

چه شما بخواهید مهارت زبان عمومی خود را بهتر کنید و چه برای آزمون آماده شوید، توانایی درک گفتار انگلیسی برای شما واجب و ضروری است و فقط با تمرین کردن می توانید در این مهارت پیشرفت کنید.

پاسکال هامون می گوید که تمارین لیسنینگ باید زبان آموزان را وادار کند که بر روی تبدیل صدا به واژه هایی که می شنوند تمرکز کنند و سپس باید از ذهن خود برای تبدیل این واژه ها به پیغام استفاده کنند.

اکثر شاگردان تلاش می کنند که با انجام فعالیت های درک مطلب لیسنینگ، این مهارت را فرا بگیرند. هامون معتقد است که گرچه این فعالیت ها مفید هستند ولی هرگز شاگردان را به کشف صداهای مجزا مجبور نمی کند.

بدتر این است که متاسفانه برخی از زبان آموزان به برنامه-های تلویزیونی و رادیویی انگلیسی گوش می دهند ولی هرگز تلاش نمی کنند که طریقۀ گفتن این واژه ها و جملات را هم مانند بومی زبانان یاد بگیرند.

به گفتۀ هامون، تقویت مهارت لیسنینگ اصلاً کار خسته کننده ای نیست. سرگرمی ها و فعالیت های بازی مانندی وجود دارند که در تقویت این مهارت نقش مهمی را ایفا می کنند.

همچنین هامون می گوید: «رونویسی کردن از جمله این فعالیت ها به شمار می آید.»

رونویسی کردن چیست؟

رونویسی کردن یعنی نوشتن تمام واژه هایی که گفته می شوند.

هامون می گوید که زبان آموزان زبان انگلیسی باید از ویدیوها و فایل های صوتی که دارای رونوشت هستند برای شروع این کار استفاده کنند. سپس او افزود که آنها باید شروع به تمرین کنند.

همچنین او می گوید: «زبان آموزان زبان انگلیسی می توانند هر چند باری که لازم باشد به قطعه ای گوش دهند و سپس باید هر چیزی را که شنیدند بدون زیرنویس و بدون….. بنویسند و فقط باید تمرکز آنها روی مواردی باشد که می شنوند.

اگر در بخشی فکر کردند که به جای یک واژه، دو واژه را شنیده اند و یا فعل انتهای جمله یا فرم جمع و یا هر چیز دیگری را از دست داده اند، آنها می توانند با مقایسه با رونوشت اصلی متوجه شوند که چه قسمتی را درست و چه قسمتی را نادرست انجام داده اند.»

هامون می گوید که با این حال، شاگردان نباید از انجام تمرین رونویسی منصرف شوند زیرا آنها همواره از اشتباهات خود، مواردی را یاد می گیرند.

همچنین او اضافه می کند که شاگردان باید به این بیاندیشند که انجام چه کاری برای آنها بهتر است. با شناسایی مشکلات و تکرار تمارین، زبان-آموزان می توانند مهارت لیسنینگ خود را تقویت کنند.

 

شرایط برگزاری ماک تست آیلتس
شرایط برگزاری ماک تست آیلتس

توصیه می کنیم خواندن این مقاله بسیار کاربردی را از دست ندهید.
شرایط برگزاری ماک تست آیلتس خصوصی در مرکز تخصصی زبان هیراد

 

چه کاری می توانید انجام دهید؟

شما می توانید تمرین رونویسی را خودتان به تنهایی و با دنبال کردن مراحل زیر شروع کنید:

• ابتدا فایل صوتی ای را پیدا کنید که دارای رونوشت چاپی باشد ولی به واژه های آن نگاه نکنید.

همچنین باید فایل صوتی ای را انتخاب کنید که مناسب سطح زبان شما است. کاری که شما می توانید انجام دهید این است که داستانی را باز کنید و قبل از خواندن آن به فایل صوتی داستان گوش دهید.

تمامی داستان های ما دارای فایل صوتی هستند که در زیر عنوان همان داستان یافته می شوند.

• در مرحلۀ دوم، به بخش کوتاهی از همان فایل صوتی چندین بار گوش دهید و بعد از این کار سعی کنید هر چیزی را که می شنوید روی ورق کاغذ یادداشت کنید.

• در مرحۀ سوم، هر چیزی را که نوشته اید با رونوشت داستان مقایسه کنید.

• در نهایت، دربارۀ پیشنهاد هامون بیاندیشید.

مشکلات شما مربوط به چه بخشی می شود؟

از خودتان این سوال را بپرسید که برای پیشرفت به چه چیزی نیاز دارید؟

چه واژه ها و یا صداهایی را نشنیده اید؟

به خاطر داشته باشید هنگامیکه می خواهید از چیزی رونویسی کنید، همواره مجبور نیستید که داستان جدیدی را انتخاب کنید.

بلکه شما می توانید موسیقی و یا قسمتی از فیلم مورد علاقۀ خود را برای این کار اختصاص دهید، فقط به این شرط که گزینۀ انتخابی شما دارای رونوشت باشد تا شما بتوانید کار خود را با آن مقایسه کنید.

روش های خوبی برای انجام رونویسی و تمرین در مهارت لیسنینگ وجود دارند. به علاوه، می توانید برای این کار از مطالب رسمی آیلتس کمبریج استفاده کنید که اکثر آنها برای بخش آزمون لیسنینگ دارای رونوشت هستند.

بسیاری از شاگردان برای چک کردن پاسخ های خود و یافتن قسمت-هایی که دچار مشکل شده اند از رونوشت ها/نوشته های فایل صوتی استفاده می کنند.

این روش برای شناسایی نقاط ضعف شما و کشف الگوهای خاص آزمون لیسنینگ، فوق العاده است ولی شما همواره می توانید کارهای بیشتری را در این زمینه انجام دهید.

بنابراین در اینجا تمرین هایی در اختیار شما قرار گرفته-اند که به کمک آنها می توانید در مهارت لیسنینگ آیلتس پیشرفت کنید.

قبل از گوش کردن، متن را بخوانید

بله، باید متن را بخوانید. شما می توانید قبل از اینکه به سوال های لیسنینگ آزمون نگاهی بیاندازید متن رونوشت را مطالعه کنید. این روش به شما کمک می کند که واژه های خود را برای لیسنینگ گسترش دهید و به لهجه های مختلف عادت کنید.

همچنین به شما این امکان را می دهد که از رابطۀ بین سوال ها و پاسخ ها مطلع شوید و با دست یابی به تجربۀ بیشتر در بخش لیسنینگ می توانید از استرس آن رهایی پیدا کنید.

رونوشت را خودتان ضبط کنید

زمانیکه ما واژه های جدیدی را مطالعه می کنیم اغلب فکر می-کنیم که این واژه ها در ذهن ما چگونه به نظر می رسند و در اغلب موارد با چیزی که به نظر بومی زبانان می رسد، همخوانی ندارد.

بنابراین اگر شما رونوشت را خودتان با استفاده از تلفن و یا کامپیوتر ضبط کنید و سپس آنرا با ضبط آزمون مقایسه کنید، به طور ناخودآگاه و به آسانی خواهید توانست که بین واژۀ نوشتاری و گفتاری ارتباط برقرار کنید.

همزمان بخوانید و گوش دهید

برای انجام این تمرین، شما باید حداقل دو بار به فایل صوتی گوش دهید. اولین بار، فقط رونوشت را بخوانید و گوش دهید تا بتوانید با معنی واژه ها آشنا شوید.

سعی کنید تا جایی که امکان دارد مطالب بیشتری را فرا بگیرید. دومین بار، همزمان که پیش می روید سوال ها را بخوانید و پاسخ آنها را پیدا کنید. این روش به شما این امکان را می دهد که ترجیحاً تمرین لیسنینگ را برای درک معنی متن انجام دهید تا اینکه فقط بر یافتن پاسخ سوال ها تمرکز کنید.

اگر می خواهید که نهایت استفاده را از این فرصت بکنید شما می-توانید قبل از گوش کردن برای بار سوم، برخی از واژه های دشوار را یاد بگیرید.

از رونوشت برای تمرین املا استفاده کنید

در آزمون آیلتس، املای درست واژه ها خیلی مهم است به طوریکه ممکن است با اینکه شما پاسخ صحیح را پیدا کرده اید ولی نمرۀ آن بخش را از دست بدهید. برای تمرین املا از رونوشت، دو راه وجود دارد.

10 واژۀ کلیدی را از متن رونوشت انتخاب کنید (اگر مشتاق هستید واژه های بیشتری را انتخاب کنید) و درحالیکه آنها را می گویید صدا را ضبط کنید.

سپس چایی بنوشید و یا حواس خود را با گشتن در اینترنت پرت کنید. بعد از استراحت، فایل ضبط شده را برای خود پخش کنید و واژه ها را روی ورق کاغذ بنویسید. در نهایت، املای واژه ها را با رونوشت مقایسه کنید.

از طرف دیگر، شما می توانید رونوشت را در یک انتهای اتاق و کاغذ و خودکار را در انتهای دیگر بگذارید. سپس جمله ای از رونوشت را که شامل پاسخ است بخوانید.

از این طرف به آن طرف اتاق بروید و کل جمله را بنویسید. شما اجازه دارید هر چند باری که می خواهید به عقب برگردید.

زمانیکه مجموعه ای از سوال ها را انجام داده اید، جمله ها را دقیق با رونوشت اصلی مقایسه کنید و هر واژه ای را که اشتباه نوشته-اید، بررسی کنید. همچنین این تمرین به ضمیر ناخودآگاه شما یاد می دهد که از ساختار صحیح دستوری برای نوشتن جمله-ها استفاده کند.

جای واژه های دشوار را خالی بگذارید (لطفاً اگر از کتاب کتاب خانه استفاده می کنید هرگز این کار را انجام ندهید)

تمام واژه هایِ اصطلاحاتی را که نمی دانید با استفاده از ماژیک مشکی پررنگ و یا غلط گیر حذف کنید. سپس آزمون لیسنینگ را طبق معمول انجام دهید و تلاش کنید تا جاییکه برای شما امکان دارد به سوال ها جواب دهید.

این تمرین به شما کمک می کند تا آرام باشید و بپذیرید که دانستن تمام واژه های به کار رفته در آزمون لیسنینگ، بعید به نظر می-رسد. همچنین این روش به شما آموزش می دهد که همزمان با جلو رفتن لیسنینگ، آنرا دنبال کنید

به جای اینکه به خاطر نگرانی برای از دست دادن برخی از واژه ها از آن عقب بیافتید.

خودتان سوال مطرح کنید

در این تمرین، متن رونوشت را بخوانید و سوال های خود را بنویسید. این روش به شما کمک می کند که هم مانند ممتحن فکر کنید و همچنین نشان می دهد که باید به چه نوع اطلاعاتی بادقت گوش دهید. سپس سوال های خود را با سوال های آزمون مقایسه کنید و ببینید در کدام قسمت ها متفاوت هستند.

این روش به شما چیزهای زیادی دربارۀ انواع گوناگونی از سوالات و نحوۀ طراحی آزمون توسط ممتحن را آموزش می دهد.

با انجام تمارین بالا، شما می توانید روی مهارت لیسنینگ خود کار کنید درحالیکه استرس خود را برای دادن پاسخ هایی اشتباه کاهش می دهید.

با این حال، داشتن تمرینی منظم، با شرایطی مشابه با شرایط آزمون را هرگز فراموش نکنید زیرا با این کار خواهید توانست میزان پیشرفت خود را بسنجید.

خوشحال خواهیم شد این مقاله را از طریق دکمه زیر با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما دراین زمینه می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

 

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

تماس با آکادمی هیراد