آزمون gre برای چه رشته هایی است؟ [میزان شرکت متقاضیان]
فهرست مطالب
Facebook
Twitter
LinkedIn

آزمون gre برای چه رشته هایی است؟ [میزان شرکت متقاضیان]

آزمون gre یکی از انواع امتحانات بین‌المللی است که برای پذیرش دانشجویان در برخی از رشته‌های خاص در خارج از کشور برگزار می‌شود. هم‌اکنون نیز دوره‌های مختلفی با عنوان دوره GRE به‌فروش می‌رسند که میزان مهارت‌هایتان را برای شرکت در این آزمون افزایش می‌دهند. 

با شرکت در آزمون gre می‌توانید شانس پذیرش آن را در دانشگاه‌های خارج از کشور بالا ببرید؛ البته این امتحان فقط برای برخی رشته‌ها مسیر را هموار می‌کند و مناسب همه نیست! بنابراین با آگاهی از این موضوع می‌توانید برای ثبت‌نام در آن اقدام کنید. 

آزمون gre برای چه رشته هایی است؟ از طریق این آزمون در رشته‌های تحصیلی می‌توانید در دانشگاه‌های خارج از کشور وارد دانشگاه‌های حرفه‌ای شد؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از افراد را به‌خود درگیر می‌کند و قبل از ثبت‌نام باید حتماً پاسخ آن را بدانید. 

آزمون gre چیست؟ 

آزمون gre یا Graduate Record Examination به‌عنوان یک امتحان استاندارد بین‌المللی توسط شرکت ETS یا Educational Testing Service برگزار می‌شود و هر ساله دانشجویان زیادی از طریق آن وارد دانشگاه‌های موردعلاقه‌شان می‌شوند. شما به‌واسطه این امتحان می‌توانید شرایط اپلای در دانشگاه‌های خارجی را برای خود به‌وجود‌آورید و به‌راحتی به کشور‌هایی مثل آلمان برای ادامه تحصیل مهاجرت کنید. 

آشنایی با انواع آزمون gre

آزمون جی آر ای به 2 روش مختلف برگزار می‌شود که شامل general و subject هستند که کارشناس‌ها جنرال را به‌عنوان آزمون اصلی و سابجکت را نیز به‌عنوان آزمون جانبی می‌شناسند. شما برای شرکت در هر یک از این امتحانات باید به یک حوزه خاص مراجعه کنید. 

gre subject

شما به‌واسطه این امتحان می‌توانید در برخی از رشته‌های تحصیلی خاص نقاط قوت خود را برجسته کنید و بین خود و سایر دانشجو‌ها نیز تمایز به‌وجود‌آورید. به‌واسطه کسب نمره قابل‌قبول از gre subject حتی شرایط ورودتان به دانشگاه‌های خارجی نیز ساده‌تر می‌شود. این آزمون کاملاً اختیاری بوده و دانشجو می‌تواند برای افزایش درصد قبولی خود در دانشگاه مورد نظر در آن شرکت کند. 

متقاضیان رشته‌های ادبیات انگلیسی، زیست‌شناسی، فیزیک، روانشناسی، شیمی و ریاضی امکان شرکت در gre subject را دارند. 

gre general

gre general آزمون اصلی است که توسط شرکت ETS به‌صورت هفتگی برگزار می‌شود. شما به‌صورت سیستمی در این امتحان شرکت می‌کنید و مهارت‌هایتان را می‌سنجید. امکان تعیین زمان و مکان شرکت در امتحان نیز کاملاً توسط دانشجو تعیین می‌شود. 

آزمون gre برای چه رشته هایی است؟ 

آزمون gre برای چه رشته هایی است؟ 

دانشجویان رشته‌های خاص که می‌خواهند در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکتری در دانشگاه‌های خارج از کشور تحصیل داشته باشند، می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. هم‌اکنون نمره gre توسط بسیاری از مدارس کسب‌و‌کار در آمریکا و بسیاری از کشور‌های دیگر مورد پذیرش واقع می‌شود. 

اگر در رشته‌های هنر، علوم پایه، انسانی و مهندسی مشغول به تحصیل هستید، این امتحان به‌کارتان می‌آید و نمره آن برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های خارجی تأثیرگذار است. این آزمون برای داوطلب‌های رشته‌های حقوق و علوم پزشکی مناسب نیست و آنها باید در آزمون‌هایی مثل LSAT و MCAT شرکت کنند. 

اطلاعات تکمیلی آزمون gre

میانگین سطح تحصیلات شرکت‌کنندگان: 

درصد شرکت‌کنندگان در آزمون GRE سطح آموزشی فعلی
۱ درصد سال دوم دانشگاه
۵ درصد سال اول دانشگاه
۳۳ درصد سال آخر دانشگاه
۳۳ درصد فارغ التحصیل
۳ درصد دانشجوی سال اول تحصیلات تکمیلی
۳ درصد دانشجوی سال دوم تحصیلات تکمیلی
۱۴ درصد فارغ التحصیل ارشد
۸ درصد سایر

مقاطع تحصیلات تکمیلی مورد نظر برای داوطلبین: 

درصد شرکت متقاضیان مقطع تحصیلی
۴۲ درصد Master’s (M. A. , M. S. , M. Ed. )
۳ درصد MBA
۲۸ درصد Doctorate (Ph. D. , Ed. D. )
۱ درصد Postdoctoral Study
۲۶ درصد سایر

کشور‌های برگزارکننده آزمون: 

چه کشور‌هایی اقدام به برگزاری آزمون gre برای داوطلبین می‌کنند؟ درصد تعداد شرکت‌کنندگان در این آزمون‌ها چقدر است؟ 

درصد شرکت‌کنندگان در آزمون GRE منطقه/کشور
۶۶ درصد ایالات متحده
۱۱ درصد هند
۹ درصد چین
۳ درصد اروپا
۱۱ درصد سایر مناطق/کشور‌ها

میانگین سنی شرکت‌کنندگان: 

درصد شرکت‌کنندگان در آزمون GRE سن
۴۵ درصد زیر 23 سال
۲۷ درصد 23-25
۱۷ درصد 26-30
۹ درصد 31-40
۲ درصد بالای 40 سال

بررسی ساختار آزمون gre

بررسی ساختار آزمون gre

این امتحان از لحاظ ساختاربندی به 3 بخش مختلف تقسیم می‌شود. در بخش اول داوطلبین باید به سوالات مربوط به ریاضیات پاسخ دهند که برای آن 35 دقیقه زمان دارند. در بخش بعد نیز مهارت‌های واژگان و نوشتاری شما مورد بررسی قرار می‌گیرند که بخش واژگان 30 دقیقه و بخش نوشتاری نیز 60 دقیقه به طول می‌انجامد. به‌طورکلی برای پاسخ به سوالات 3 بخش به شما 125 دقیقه فرصت داده می‌شود. 

امتحان نوشتاری به 2 بخش مختلف تقسیم می‌شود که برای هر کدام نیم ساعت زمان دارید و باید طی بازه زمانی ذکر‌شده اقدام به نگارش مقاله‌ای با کیفیت بالا کنید. 

تفاوت آیلتس و تافل با gre

بسیاری از افراد gre را کاملاً شبیه به آزمون تافل و آیلتس می‌دانند، در‌صورتی‌که اینطور نیست و این امتحانات با یکدیگر فرق می‌کنند. در واقع آزمون gre فقط برای افرادی برگزار می‌شود که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را دارند، در‌صورتی‌که در تافل و آیلتس هیچ تفاوتی وجود ندارد و همه می‌توانند در امتحانات شرکت کنند. 

مهمترین تفاوت gre با آیلتس نیز در هدف شرکت در آنهاست که در آیلتس معمولاً برای اهداف شغلی، دریافت اقامت و … نیز در امتحان شرکت می‌کنند، در‌صورتی‌که جی آر ای فقط برای تحصیل در دانشگاه‌های موردنظر برگزار می‌شود. 

منابع آزمون gre

شما می‌توانید با استفاده از برخی منابع gre میزان مهارت‌هایتان را در این آزمون بالا ببرید و شانس موفقیتتان را بیشتر کنید. در صورت استفاده مداوم از این منابع آگاهی‌تان افزایش پیدا می‌کند و شانس موفقیتتان بیشتر خواهد شد. 

بهترین منابع آزمون جی آر ای عبارت هستند از: 

  • دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی که به‌صورت آنلاین یا حضوری برگزار می‌شوند. 
  • نرم‌افزار Magoosh GRE Vocabulary Flashcards
  • کتاب 800 بارونز یا نرم‌افزار تولید شده آن
  • انواع فلش کارت‌های Manhattan
  • کتاب The Official Guide to the GRE General Test و تمامی زیر مجموعه‌های آن

نحوه ارزیابی خود برای شرکت در آزمون gre

قبل از شرکت در آزمون باید خود را ارزیابی کنید تا متوجه تطابق یا عدم تطابق این امتحان با مسیر پیش‌روی‌تان شوید: 

برنامه های مورد علاقه تان را بسنجید

شما ابتدا باید برنامه تحصیلی خود را مشخص کنید و سپس با بررسی آزمون gre متوجه تطابق آن با برنامه‌هایتان شوید. در واقع برخی افراد برنامه‌های تحصیلی خاصی دارند که هیچ تطابقی با اهداف برگزاری جی آر ای ندارد، بنابراین برای آنها لزومی جهت شرکت در این امتحان نیست. البته هم‌اکنون بسیاری از مدارس کسب‌و‌کار به‌جای GMAT از داوطلبان مدارک آزمون gre را درخواست می‌کنند که این نشان از محبوبیت بالای آن دارد. 

بررسی میزان اعتبار دانشگاه موردنظر

حتماً دانشگاه موردنظر را بررسی کنید و میزان امکانات و خدمات آن را بسنجید. شما باید با اطلاع کامل یک دانشگاه را برای تحصیل در نظر گرفته و برای پیشرفت در رشته تحصیلی‌تان وارد آن شوید. 

بررسی میزان اطمینان از شرکت در آزمون

آیا تحمل سختی‌های آمادگی برای شرکت در آزمون gre را دارید؟ آیا اصلاً می‌خواهید ادامه تحصیل دهید؟! پاسخ هر کدام از این سوال‌ها کمکتان می‌کنند تا شرایط‌تان بهتر ارزیابی شوند. 

هزینه آزمون gre

قطعاً شرکت در gre برخی هزینه‌ها نیز برایتان در پی دارد؛ شما قبل از شرکت در آزمون باید بسنجید و متوجه امکان یا عدم امکان پرداخت هزینه‌ها توسط خود شوید. 

برای شرکت در بخش جنرال باید 205 دلار و برای شرکت در بخش سابجکت نیز باید 150 دلار بپردازید. 

نکته های مهم شرکت در آزمون gre

نکته های مهم شرکت در آزمون gre

بعد‌از‌اینکه متوجه شدید آزمون gre برای چه رشته‌هایی است، توصیه می‌کنیم حتماً به‌برخی فاکتور‌ها و مؤلفه‌های مهم توجه داشته باشید تا در مسیر شرکت در این امتحان مشکلی برایتان به‌وجود نیاید: 

  • شما باید برای پرداخت هزینه‌های آزمون به‌واسطه ووچر از وب‌سایت‌های معتبر استفاده کنید. 
  • در آن آزمون هیچ نمره منفی وجود ندارد. 
  • نتایج امتحان به‌مدت 5 سال اعتبار دارند. 
  • در صورت نیاز به انصراف حتماً از 4 روز قبل اقدام کنید تا سیستم 50 درصد از مبلغ واریزی‌تان را به حسابتان برگرداند. 
  • شما می‌توانید مکان و زمان این امتحان را با پرداخت هزینه اضافه تغییر دهید. 

آزمون gre، امتحانی پرکاربرد و مناسب

آزمون gre یکی از انواع امتحانات پرکاربرد و مناسب مثل آیلتس و تافل است که برای برخی اهداف تحصیلی خاص استفاده می‌شود. خوشبختانه تعداد دانشگاه‌های پذیرنده مدرک این امتحان روز‌به‌روز بیشتر می‌شوند، بنابراین از طریق آن می‌توانید به بسیاری از دانشگاه‌ کشور‌های خارجی بروید و ادامه تحصیل داشته باشید. در این زمینه توصیه می‌کنیم حتماً درباره دانشگاه‌های پذیرنده این مدرک اطلاعاتی به‌دست‌آورید. 

با اطلاع از اینکه آزمون gre برای چه رشته هایی است، توصیه می‌کنیم در صورت تطابق این امتحان با رشته تحصیلی‌تان حتماً در دوره‌های آموزشی شرکت کنید و به‌سراغ منابع آموزشی نیز بروید و با استفاده از آنها میزان دانش و مهارت تان را افزایش دهید. هرچه میزان مهارت‌هایتان بیشتر باشد، شانس موفقیتتان در امتحان نیز تا چندین‌برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما دراین زمینه می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

 

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30