تکنیک‌های تقویت ریدینگ تافل
فهرست مطالب
Facebook
Twitter
LinkedIn

تکنیک‌های تقویت ریدینگ تافل

زبان انگلیسی به عنوان زبانی بین المللی در سرتاسر جهان شناخته می‌شود. وجود زبانی مشترک بین مردم کشورهای مختلف، برقراری ارتباط را آسان‌تر می‌کند. یادگیری این زبان برای سفر به کشورهای خارجی یکی از ملزومات به حساب می‌آید. شرکت در آزمون‌های مختلف زبان انگیسی مانند آزمون تافل یکی از مراحل اصلی جهت اخذ پذیرش از کشورهای خارجی است.
شما برای دستیابی به نمره خوب در این تست‌ها، باید با بخش‌های مختلف آزمون تافل به طور کامل آشنایی داشته باشید. البته ناگفته نماند که در آموزشگاه زبان هیراد، همه‌تلاش متخصصین صرف موفقیت متقاضیان در این مرحله می‌شود. یکی از قسمت‌های اصلی این آزمون به بخش ریدینگ است. در این مقاله قصد داریم شما را با تکنیک‌های تقویت ریدینگ تافل آشنا کنیم.

ریدینگ در آزمون تافل

آزمون تافل مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language و یکی از معتبرترین آزمون‌ها در سرتاسر دنیا محسوب می‌شود. این آزمون در اغلب کشورهای جهان اعتبار دارد. کسب نمره خوب در این تست مبنایی برای پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌های معتبر سطح جهان است. این آزمون به مدت دو سال اعتبار دارد و شما برای کسب نمره خوب در آن باید با ساختار آن آشنایی داشته باشید.
آزمون TOEFL از چهار بخش Reading – Listening – Speaking – Writing تشکیل شده است. این تست نمره رد یا پذیرش ندارد و در نهایت امتیاز شما بین ۰ تا ۱۲۰ گزارش می‌شود. شما با استفاده از شرکت در یک دوره چهار مهارت تافل خوب و یا تکنیک‌های تقویت ریدینگ تافل می‌توانید نمره خود را افزایش دهید. مسلما هرچه نمره شما بهتر باشد؛ شانس شما در پذیرش دانشگاه‌های بهتر دنیا، بالاتر می‌رود.
برای کسب امتیازی عالی، توجه کافی داشتن به همه بخش‌های آزمون به همه زبان آموزان توصیه می‌شود. یکی از بخش‌های مهم و تاثیر گذار در نمره نهایی، بخش ریدینگ آزمون تافل است.
در ریدینگ تافل شما با ۳ یا ۴ متن رو به رو می‌شوید. با توجه به تعداد متون موجود در آزمون، تعداد سوالات نیز از ۳۶ تا ۵۴ متغیرند. تعداد سوالات بسته به محتوای هر متن هم می‌تواند کم و زیاد شود. مدت زمانی که برای پاسخگویی به این بخش اختصاص داده می‌شود بین ۶۰ تا ۸۰ دقیقه است.
با توجه به آزمون‌هایی که طی سالیان اخیر برگزار شده است می‌توان گفت در ریدینگ تافل تقریبا ۱۰ سبک سوالی وجود دارد. شما با شناخت دقیق هر یک از این انواع سوالات به راحتی می‌توانید به آن‌ها پاسخ دهید. با استفاده از تکنیک‌های تقویت ریدینگ تافل، سرعت پاسخگویی شما نیز بالاتر می‌رود.
خوب و درست خواندن متون انگلیسی مهارتی است که نیاز به تمرین زیادی دارد. صرفا با چندین روز تمرین مکرر نمی‌توان به پیشرفت مد نظر دست یافت. خواندن متن‌های مختلف همیشه هم نمی‌تواند جوابگو باشد و یادگیری ترفند و تکنیک‌های تقویت ریدینگ تافل، در این شرایط کاربردی است.

راهکار‌های تقویت مهارت ریدینگ تافل

راهکار‌های تقویت مهارت ریدینگ تافل

شما برای تقویت مهارت خواندن متن‌های انگلیسی‌ می‌توانید اقدامات مختلفی انجام دهید. از جمله تکنیک‌های تقویت ریدینگ تافل‌ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

● افرایش دامنه لغات

شاید این اتفاق برای شما هم پیش آمده باشد که به دلیل این‌که چند کلمه نا آشنا در متن وجود دارد؛ کلا از خواندن آن صرف نظر کنید. یادگیری لغت تاثیر شگرفی در پیشرفت نمره شما در ریدینگ تافل دارد. شما با افرایش دامنه لغات خود‌ می‌توانید متن‌های انگلیسی را به راحتی متوجه شوید. این اقدام یکی از تکنیک‌های تقویت ریدینگ تافل به حساب می‌آید.

با انجام این کار سرعت خواندن متون انگلیسی شما نیز افزایش می‌یابد. این عامل باعث‌ می‌شود شما در آزمون تافل زمان کمی را صرف خواندن و در عوض سوالات را بهتر جواب دهید. با استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف‌ می‌توانید به صورت روزانه واژه‌ها را به زبان انگلیسی مرور کنید. یادگیری مثال و جمله برای هر واژه نیز به شما کمک می‌کند تا در متن‌های انگیسی نقش هر واژه را به راحتی تشخیص بدهید.

یکی از تکنیک‌های تقویت ریدینگ تافل، مرور لغات پرکاربرد در این آزمون است. امروزه در بازار طیف وسیعی از کتاب‌های آموزشی وجود دارد که لغات پرتکرار تافل را گردآوری کرده‌اند. شما با تمرکز بر روی این لغات‌ می‌توانید میزان درک خود را از متن‌های ریدینگ تافل افزایش دهید.

● لغات مترادف و متضاد

حین خواندن یک متن ممکن است شما با کلمات جدیدی رو به رو شوید. در صورتی که واژه آموزی را به صورت موضوعی پیش ببرید؛ خیلی راحت‌ می‌توانید با این چالش مقابله کنید. یادگیری لغات مشابه و در یک موضوع یکسان به شما کمک می‌کند معنی لغات را از روی سایر کلمات جمله دریابید. تمرین واژه‌ها همراه با یادگیری متضاد و مترادف آن‌ها به شما در افزایش مهارت ریدینگ کمک بسیاری‌ می‌کند.

این کار یکی از تکنیک‌های تقویت ریدینگ تافل است. برای این‌که مترداف و متضاد‌های یک لغت به خوبی در ذهنتان باقی بماند؛ برای آنها جمله بسازید. نوشتن یک جمله واحد و تغییر اجزای آن با قرار گیری مترادف یا متضاد واژه در آن، یک روش کاربردی است.

● مطالعه در موضوعات مختلف

همان‌طورکه اشاره شد؛ از موضوعات مختلفی در ریدینگ ازمون تافل سوال طرح‌ می‌شود. شما با مطالعه داشتن در مورد موضوعات مختلف‌ می‌توانید مهارت خود را در ریدینگ افزایش دهید. برای انجام این کار توصیه‌ می‌شود روزانه متن انگلیسی بخوانید. برای این‌که بتوانید به موضوعات مختلف دسترسی داشته باشید، خواندن روزنامه و مجله به شما کمک‌ می‌کند.

بعد از گذشت مدتی سعی کنید این تمرین را به همراه تایمر انجام دهید. این کار یکی از ضروری‌ترین تکنیک‌های تقویت ریدینگ تافل به حساب‌ می‌آید. این موضوع زیاد پیش‌ می‌آید که فرد‌ نمی‌تواند زمان خود را به درستی مدیریت کند. در نهایت‌ نمی‌تواند به متن آخر و سوال‌های آن پاسخ بدهد و نمره زیادی را از دست‌ می‌دهد. زماندار خواندن متن‌های طولانی سرعت شما را افزایش‌ می‌دهد. بعد از مدتی به وضوح خودتان متوجه این موضوع و تاثیر آن بر روی بالاتر رفتن نمره ریدینگ‌ می‌شوید. ​

روش های افزایش سرعت خواندن

● افزایش سرعت

تافل نه تنها مهارت‌های مختلف شما در زبان انگلیسی، بلکه سرعت العمل شما را نیز محک‌ می‌زند. شما مدت زمان محدودی برای پاسخگویی به بخش ریدینگ دارید. یکی از تکنیک‌های تقویت ریدینگ تافل مربوط به افزایش سرعت شما‌ می‌شود. راهکار‌های مختلفی را برای افزایش سرعت‌ می‌توانید انجام دهید. همانطور که اشاره شد، استفاده از تایمر حین خواندن متن‌های انگلیسی یکی از راه‌های آن است.

برای افزایش سرعت در آزمون تافل باید در مدت زمان کوتاه به سوالات هم پاسخ دهید. به طور معمول شما برای خواندن هر متن 5 دقیقه و برای پاسخگویی به هر سوال یک دقیقه زمان دارید. درجه سختی سوالات باهم فرق دارند و با تمرین زیاد‌ می‌توانید زمان کلی سوالات را به درستی بین آن‌ها پخش کنید. شما با شرکت در آزمون‌های آزمایشی‌ می‌توانید این کار را چندین بار قبل از آزمون تافل امتحان کنید.

چند هفته یک‌بار شرکت در این تست‌ها به شما کمک‌ می‌کند به دید درستی از میزان پیشرفت خود برسید. ممکن است حتی به این نتیجه برسید که برخی از سوالات را برای جلوگیری از وقت کشی به سادگی در همان اول کار حذف کنید. همه این موارد با تکرار و سنجش هر یک به خوبی نتیجه‌ می‌دهد. کسب مهارت در کنار گذاشتن سوالات وقت گیر یکی از تکنیک‌های تقویت ریدینگ تافل به حساب می‌آید.

● کمک گرفتن از فردی دیگر

شاید در حین کسب آمادگی برای آزمون تافل متوجه شوید که تلاش‌های شما نتیجه‌ نمی‌دهد. برای اینکه با این مسئله مقابله کنید؛‌ می‌توانید روش یادگیری خود را تغییر دهید. برای مثال شرکت در دوره‌های آموزشی یکی از تکنیک‌های تقویت ریدینگ تافل است. مشورت گرفتن از یک مدرس زبان انگلیسی، راهکاری کاربردی است که اشکالات شما را نیز نشان‌ می‌دهد.

امروزه موسسات آموزش زبان انگلیسی دوره‌های مختلفی برای آمادگی آزمون تافل برگزار‌ می‌کنند. برخی از این دوره‌ها به طور تخصصی تنها یک مهارت مثل ریدینگ را مد نظر قرار‌ می‌دهند. شما با توجه به شرایط خود‌ می‌توانید در دوره‌های آنلاین یا حضوری شرکت کنید.

همکاری با افراد دیگر هم‌ می‌تواند به شما در این مسیر یاری برساند. رفع اشکال و هماهنگی در برنامه با یک شریک درسی، انگیزه شما را بیشتر‌ می‌کند.

● پیدا کردن کلمات کلیدی

برای پاسخ گویی به هر سوال شما باید منظور طراح سوال را درک کنید. ممکن است با سوالی طولانی مواجه شوید که با پیدا کردن کلمه کلیدی به سرعت پاسخ صحیح را می‌یابید. این کار یکی از تکنیک‌های تقویت ریدینگ تافل است. برای پیدا کردن واژه کلیدی در هر سوال باید با ویژگی این لغات آشنا شوید. از مهم‌ترین مشخصه‌های این کلمات‌ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کلمات کلیدی همواره اسم، صفت یا فعل هستند.
  • واژه کلیدی‌ نمی‌تواند حرف اضافه مثل under, in, on,… باشد.
  • اسامی خاص که در متن هم آمده اند؛ اغلب کلمه کلیدی هستند.

برای پیدا کردن کلمه کلیدی‌ می‌توانید ابتدا با حذف بخش‌های اضافه جمله شروع کنید. اطلاعات اضافی که در جمله وجود دارد را خط بزنید و تمرکز خود را بر روی کلمات مهم باقی مانده بگذارید.​

شناخت انواع سوالات مطرح شده در ریدینگ تافل

شناخت انواع سوالات مطرح شده در ریدینگ تافل

در آزمون تافل، بخش ریدینگ تنها به خواندن متن محدود‌ نمی‌شود و شما باید به سوالات مربوط به هر متن پاسخ دهید. در واقع دادن پاسخ درست به هر سوال باعث کسب یک نمره مثبت‌ می‌شود. برخی از تکنیک‌های تقویت ریدینگ تافل به نحوه پاسخگویی به سوالات مربوط است. سوالات مطرح شده در بخش ریدینگ آزمون تافل را‌ می‌توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

● معنی واژگان

این نوع سوال که درصد تکرار بالایی دارند و معنی یک واژه سوال‌ می‌شود. گزینه‌ها هم همگی شامل لغتی هستند که از بین آن‌ها یکی نزدیک‌ترین معنا را به روی سوال دارد. در صورتی که مفهوم جمله و لغت مورد نظر را متوجه شده باشید؛ پاسخگویی به این سوالات ساده است. عباراتی که معمولا روی سوال مطرح‌ می‌شوند به صورت زیر است:

… the word … in paragraph 2 is closest in meaning to

کلمه … در پاراگراف 2 از نظر معنایی نزدیک است به ….​

● جزئیات

این نوع سوالات دقت شما را‌ می‌آزمایند و سوال در مورد جزئیات متن است. در این دسته از پرسش‌ها یا به صورت محدود یک پاراگراف را در نظر‌ می‌گیرند و اسم پاراگراف نیز در متن بیان‌ می‌شود. نمونه سوالاتی که در این دسته بندی پرسیده‌ می‌شوند به شرح زیر است:​

… according to paragraph 4, what

بر اساس پاراگراف 4، کدام…

… which of the following

کدام یک از موارد زیر…

… It is stated in paragraph 4 that

در بند 4 آمده است که ….

در برخی موارد که تکرار کمتری دارند، ممکن است این جزئیات مد نظر به طور منفی سوال شود. در این صورت شما باید درستی سه گزینه و نادرستی گزینه‌ای دیگر را بررسی کنید. نمونه سوالاتی که در این حالت بیان‌ می‌شود مانند زیر است:

… All of the following are mentioned in paragraph 3 EXCEPT

تمام موارد زیر در بند 3 ذکر شده است به جز …

… Which of the following is NOT mentioned in paragraph 2

کدام یک از موارد زیر در بند 2 ذکر نشده است…

مهمترین بخش در ریدینگ تافل تمرین

● نتیجه گیری و استتناج

این دسته از سوالات طیف متنوعی را در بر می‌گیرند که به طور مستقیم پاسخ آن در متن مشخص نیست. در این سوالات فهم دقیق کل متن و درک آن اهیمت پیدا‌ می‌کند. در حالت کلی این نوع سوالات را در سه حالت کلی زیر‌ می‌توان در آزمون تافل دید.

o هدف نویسنده

 … In paragraph 6, the author discusses  — in order 2

در پاراگراف ۶ نویسنده …. را به منظور…. مورد بحث قرار داده است؟

 ? why does information in the highlighted sentences in paragraph 4

چرا اطلاعات در جملات برجسته در پاراگراف 4 وجود دارد؟

o استتنتاج غیر مستقیم از متن

… what can be inferred from paragraph 5 about

از پاراگراف ۵ در مورد …. استنباط‌ می‌شود که:

 … paragraph 5 implies that

از پاراگراف ۵ این گونه بر‌ می‌آید که …

… paragraph 5 suggest 

پاراگراف ۵ پیشنهاد‌ می‌کند که ….

o تفسیر

which of the sentences below best expresses the essential information in the highlighted sentence in paragraph 4​

کدام یک از جملات زیر، اطلاعات ضروری در جمله مشخص شده در پاراگراف 4 را بهتر بیان‌ می‌کند؟

o مرجع ضمیر

این نوع سوالات معمولا در یکی از متن‌ها مطرح می‌شوند. منظور از این سوال این است که شما به درستی اشارات به اسامی و فاعل را متوجه شده باشید. در این دسته از پرسش‌ها ضمیر مورد نظر در روی متن مشخص شده و سوال به صورت زیر مطرح می‌شود.

… the word … in paragraph 1 refers to

کلمه … در بند 1 اشاره می‌کند به…

جمع‌بندی و سخن پایانی

کسب نمره بالا در آزمون تافل، شانس پذیرش شما از دانشگاه‌های معتبر سطح جهان را افزایش می‌دهد. با استفاده از تکنیک‌های تقویت ریدینگ تافل می‌توانید امتیاز خود را از بخش ریدینگ ارتقا دهید. اقدامات مختلفی مثل خواندن زمان دار متن، آشنایی با انواع سوالات پر تکرار و یادگیری لغات پرکاربرد؛ جزء تکنیک‌های تقویت ریدینگ تافل به حساب می‌آیند.    ​

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما دراین زمینه می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

 

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30