مقایسه آزمون های IELTS و PTE
فهرست مطالب
Facebook
Twitter
LinkedIn

مقایسه آزمون های IELTS و PTE | کدام برایتان مناسب تر است؟

تفاوت PTE و آیلتس در فرمت آزمون است. آیلتس در دو نوع کاغذی و کامپیوتری برگزار می‌شود، در حالی که PTE فقط مبتنی بر کامپیوتر است. هر دو آزمون مهارت‌های اساسی زبان انگلیسی یعنی خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن داوطلب را ارزیابی می‌کنند، اما به صورت‌های کاملا متفاوت. 

تفاوت آزمون PTE و آیلتس

تفاوت آزمون PTE و آیلتس

جدول زیر تفاوت PTE و آیلتس را در مهارت‌های مختلف نشان می‌دهد:

مهارت  آزمون PTE آزمون آیلتس
شنیداری  در این بخش مدت زمان آزمون بین 45 تا 57 دقیقه متغیر است و به یک سری سوالات بر اساس کلیپ‌های صوتی و تصویری پاسخ می‌دهید. بخش شنیداری شامل هشت نوع سوال یا هشت زیربخش است که حداقل دو مهارت را آزمایش می‌کند. هر بخش ممکن است شامل دو تا سه سوال باشد. زیربخش‌های این مهارت شامل خلاصه‌سازی متن، سوالات چهار گزینه‌ای، دیکته و پر کردن جاهای خالی است.  داوطلبان به چهار قطعه ضبط‌شده، از جمله مونولوگ و دیالوگ گوش می‌دهند و باید به 40 سوال در 30 دقیقه پاسخ دهند.
خواندن در این بخش شرکت‌کنندگان باید تمرین‌های عینی مانند سوالات چهار گزینه‌ای، پر کردن جاهای خالی و ترتیب بندی پاراگراف‌های متن را در 32 تا 40 دقیقه کامل کنند. این بخش مهارت‌های مستقل و یکپارچه داوطلب را آزمایش می‌کند. در این بخش به داوطلبان سه متن طولانی داده می‌شود و باید در مدت 30 دقیقه به 40 سوال پاسخ دهند. این سوالات به‌منظور شناسایی ایده اصلی متن، درک استدلال‌های منطقی و شناخت نگرش و نظرات نویسنده طراحی شده است. بخش ریدینگ آیلتس 60 دقیقه طول می‌کشد.
صحبت کردن برای سنجش این مهارت، داوطلبان باید تکالیف مختلفی مانند خواندن متن با صدای بلند و توصیف تصاویر را انجام دهند.

اگر آزمون‌دهنده بیش از سه ثانیه ساکت باشد، میکروفون به‌طور خودکار خاموش می‌شود. توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که در آزمون PTE، بخش گفتاری همزمان با سایر مهارت‌ها برگزار می‌شود.

مهارت صحبت‌کردن شامل سه بخش مقدمه و مصاحبه، صحبت طولانی در مورد یک موضوع معین و بحث است که حدود 11 تا 14 دقیقه طول می‌کشد.
نوشتن بخش رایتینگ توانایی داوطلب را در نوشتن پاسخ‌ها به زبان آکادمیک مناسب همراه با دستور زبان و املای مناسب آزمایش می‌کند. مدت زمان سنجش مهارت نوشتاری و صحبت کردن جمعا 77-93 دقیقه است. در این بخش دو تکلیف نوشتاری که باید در 60 دقیقه تکمیل شود به آزمون دهندگان داده می‌شود. در تکلیف اول، دانش‌آموزان باید یک نمودار و یا جدول را توصیف کنند یا در پاسخ به یک استدلال یا مشکل مقاله‌ای بنویسند. علاوه‌بر این، ممکن است از داوطلبین خواسته شود که نامه‌ای به یک ارگان یا شخص خاصی بنویسند.

کدام آزمون آسان‌تر است؟

کدام آزمون آسان‌تر است؟

نمی‌توان گفت کدام آزمون آسان‌تر است، زیرا هر آزمون فرمت متفاوتی دارد، مدت زمان آزمون آیلتس 160 دقیقه است و آزمون PTE سه ساعت طول می‌کشد. به‌طور کلی، آزمون آیلتس که به استانداردهای دقیق خود معروف است، در هر بخش چالش‌هایی را به‌همراه دارد و در نتیجه مستلزم مهارت‌های زبانی جامع، واژگان گسترده و درک گرامری پیشرفته است. آزمون PTE، آزمونی ساده‌تر از آیلتس و به استفاده از زبان واقعی تمرکز می‌کند. 

شرکت در دوره آیلتس و PTE

در این خصوص نیز باید به تفاوت PTE و آیلتس توجه کرد. اگر اهل خودآموزی هستید و می‌توانید در خانه وقت مناسبی برای خواندن زبان کنار بگذارید، دوره PTE برای شما مناسب‌تر خواهد بود؛ چراکه این آزمون به‌صورت کلی آسان‌تر است و با داشتن الگوهایی خاص در بخش‌های مختلف، برای فراگیری به آمادگی کمتری نیاز دارد. 

در آیلتس، سطح مهارت گرامری و استفاده از واژگان کاربردی و متنوع بسیار مهم است و در ارائه محتوا باید ریزترین نکات نگارشی را در نظر بگیرید. شما نمی‌توانید با تکرار ایده‌ها در آیلتس نمره‌ خوبی به‌دست بیاورید ولی در PTE قضیه فرق می‌کند.

متقاضیانی که مایل هستند با شرکت در کلاس‌ برای این آزمون آماده شوند، می‌توانند در دوره‌های PTE و دوره آیلتس در آموزشگاه‌های مختلف شرکت کنند.

 

آزمونهای آزمایشی

ماک آیلتس نمونه‌ای شبیه‌سازی شده از آزمون اصلی است که مطابق با شرایط آزمون آیلتس و با سؤالات استاندارد هر چهار مهارت اصلی و به‌صورت حضوری برگزار می‌شود.

ترتیب در آزموندهی

برخلاف PTE، در آیلتس کاغذی و کامپیوتری، شما مجاز هستید از سؤالات صرف‌نظر کنید و بعدا به آنها جواب دهید تا زمان تلف نشود. اما با توجه‌به تفاوت PTE و آیلتس، در آزمون PTE، قبل از رفتن به سوال بعدی، باید به سوال قبلی پاسخ داده باشید.

انصاف در نمرهدهی

برخلاف PTE، ارزیابان آیلتس، مهارت‌ها را با رعایت استانداردهای جهانی ارزیابی می‌کنند. این امر انصاف در نمره‌دهی را برای تمامی شرکت کنندگان در آزمون تضمین می‌کند تا بهترین شانس را برای مهاجرت داشته باشند.

نحوه نمرهدهی

نمره‌دهی آزمون آیلتس بر اساس مقیاس صفر تا 9 است. حداکثر نمره‌ای که آزمون دهندگان می‌توانند کسب کنند 9 است. حداقل نمره تعیین شده توسط اکثر موسسات، دانشگاه‌ها، سازمان‌های دولتی و شرکتی 6.5 – 7.5 است و در آزمون PTE، الگوی امتیازدهی از مقیاس جهانی زبان انگلیسی استفاده می‌کند که بین 10 تا 90 امتیاز دارد.

داوطلبان می‌توانند حداکثر 90 امتیاز کسب کنند. حداقل امتیاز برای اخذ پذیرش در اکثر دانشگاه‌ها 65 تا 73 است. تفاوت PTE و آیلتس در این است که امتحانات آیلتس توسط نیروهای انسانی برگزار می‌شوند.

بنابراین احتمال دارد که نمرات شما تحت‌تاثیر عوامل مختلفی صرف‌نظر از مهارت‌های زبانی شما درنظر گرفته شود، اما نمره‌ 10 در PTE از طریق ماشین انجام می شود، بنابراین نمره گرفتن به فاکتورهای انسانی بستگی ندارد.

پارامترهای موفقیت در آزمون PTE و ایلتس

پارامترهای موفقیت در آزمون PTE و ایلتس

در بالا ذکر شد که فرمت آزمون PTE فقط به‌صورت کامپیوتری است و شرکت‌کنندگانی با سرعت تایپ بالا و البته بدون غلط املایی موفق‌تر خواهند بود. افرادی که می‌توانند روان صحبت کنند اما در تلفظ کلمات اشتباه دارند، نمره خوبی از آزمون PTE دریافت نمی‌کنند. 

عمده سوالات آزمون PTE مرتبط با اخبار و اتفاقات روزمره است که برای موفقیت در این آزمون باید ارتباط خوبی با اخبار روز داشته باشید. 

اما در قسمت ریدینگ آزمون آیلتس، لازم است در بازه زمانی یک ساعته متنی مابین ۴۰۰ تا ۹۰۰ کلمه را بخوانید و به ۴۰ سؤال پاسخ دهید که از جمله تفاوت PTE و آیلتس است. بنابراین داوطلبی که عادت به خواندن متن‌های طولانی و کتابی نداشته باشد، نمی‌تواند در آزمون ایلتس موفق عمل کند. 

ضمن اینکه فقط یک خواننده خوب متن خلاقانه‌ای با کمترین اشتباهات دستوری می‌نویسد. به‌همین دلیل، داشتن اطلاعات عمومی و مطالعه کافی برای موفقیت در آزمون آیلتس ضروری است.

نتایج آزمون و اعتبار

نتایج آزمون آیلتس پس از 13 روز منتشر می‌شود و به مدت 28 روز از تاریخ اعلام آنلاین خواهد بود. نمره آیلتس صرف نظر از آزمون آکادمیک یا جنرال به مدت دو سال معتبر بوده و از آنجایی که PTE یک آزمون کامپیوتری است، نتایج ظرف پنج روز کاری اعلام خواهد شد. نتایج PTE برای دو سال معتبر است. امتیاز آن نیز پس از مدت دو سال در وب سایت رسمی PTE در دسترس خواهد بود. 

زمان برگزاری آزمون‌ها

آزمون آیلتس جنرال حدود 24 بار در سال برگزار می‌شود، در حالی که آزمون آیلتس آکادمیک برای 48 بار در سال برنامه‌ریزی شده است. مراکز آزمون آیلتس در 140 کشور در سراسر جهان مستقر هستند. تست‌های PTE در 50 کشور در طول سال برگزار می‌شوند.

دیگر تفاوت PTE و آیلتس در این است که بیش از 11500 سازمان در سراسر جهان به ارزیابی مهارت‌های زبان انگلیسی توسط آزمون آیلتس اعتماد دارند. از سوی دیگر، PTE در بیش از 3 هزار سازمان پذیرفته شده است.

جمعبندی

آزمون‌های IELTS و PTE برای اندازه‌گیری صلاحیت کلی زبان انگلیسی طراحی شده‌اند. تفاوت PTE و آیلتس در این است که آیلتس در نوع کاغذی و آزمون کامپیوتری ارائه می‌شود، در حالی‌که PTE فقط یک آزمون کامپیوتری است و نمره‌دهی آن توسط کامپیوتر انجام می‌شود. در آزمون اسپیکینگ آیلتس داوطلبان رو در رو با ممتحن صحبت می‌کنند اما در PTE باید با کامپیوتر گفتگو داشته باشند. 

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما دراین زمینه می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

 

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30