20 موضوع جذاب و بحث‌برانگیز برای لکچر
فهرست مطالب
Facebook
Twitter
LinkedIn

20 موضوع جذاب و بحث‌برانگیز برای لکچر

تسلط به زبان انگلیسی اگرچه در سال‌های گذشته یک امتیاز بود اما امروزه یک نیاز اساسی به شمار می‌رود و یادگیری زبان آن به کسب فرصت‌های شغلی بهتر، پیشرفت تحصیلی، تقویت مغز و حافظه، یادگیری زبان‌های دیگر، افزایش اعتمادبه‌نفس، ارتباطات و تعامل بیشتر، آشنایی فرهنگ‌های جدید، تقویت انواع مهارت‌های تصمیم‌گیری و ارتباطی و… کمک کند. مهارت‌های زبان شامل micro-skills و macro-skills هستند که مهارت‌های micro-skills مواردی مانند grammar، vocabulary و pronunciation را شامل شده و مهارت‌های macro-skills شامل چهار مهارت اصلی listening، reading، speaking و writing هستند. اسپیکینگ و سخنوری می‌تواند تأثیر و نقش بسیار پررنگی در تسلط افراد بر روی زبان داشته باشد به همین دلیل کلاس‌های فری دیسکاشن می‌توانند اهمیت بالایی در تقویت این مهارت‌ها داشته باشند. در ادامه مطلب به بررسی و معرفی 20 موضوع بحث‌ برانگیز برای لکچر پرداخته خواهد شد.

منظور از لکچر چیست؟

لکچر (Lecture ) در واقع همان Speaking است که در لغت به معنای ارائه اطلاعات مشخص جهت تدریس یک درس یا دادن اطلاعات خاص درباره یک موضوع مشخص است. لکچر می‌تواند تفاوت‌هایی با Speaking و در حقیقت ارائه شفاهی در مورد موضوعات مختلف است که می‌تواند از 5 دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

جذاب‌ترین موضوعات برای لکچر

استفاده از لکچر و موضوعات فری دیسکاشن (Free Discussion) در آموزشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به عنوان یکی از موثرترین و کارآمدترین شیوه‌های آموزش زبان شناخته می‌شود و می‌تواند نقش بزرگی در افزایش اعتمادبه‌نفس، بهبود مهارت‌های مکالمه و … داشته باشد. در اصل می‌توان از موضوعات مختلفی همچون موضوعات عمومی، علمی، محیط زیستی، هنری، شهرها و کشورها، سلامتی، تکنولوژی، روان‌شناسی، حیوانات، گردشگری، خوراکی‌ها، اجتماع، ورزش، فرهنگ، مد و فشن و … در لکچرها استفاده کرد. از جمله جذاب‌ترین موضوعات لکچر می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

جذاب‌ترین موضوعات برای لکچر

 • عادات و سرگرمی‌ها (Hobbies)

سرگرمی‌ها می‌تواند یک موضوع بحث‌ برانگیز برای لکچر باشد چرا که همه افراد سلایق، علایق و سرگرمی‌های مختلفی دارند. در حقیقت اولین موضوعی که در جمع‌های دوستان مطرح می‌شود، سرگرمی‌ها، تفریحات و مباحث مورد علاقه افراد است. در یادگیری زبان انگلیسی نیز صحبت کردن در مورد علایق و سلایق می‌تواند تأثیر زیادی در آموزش و یادگیری داشته باشد. از جمله مهم‌ترین سوالاتی که در موضوع عادات و سرگرمی‌ها می‌توان استفاده کرد شامل موارد زیر هستند:

What are your hobbies?

Why do you like your hobbies so much?

What hobbies did you used to have, but now do not?

Is it important to have hobbies? Why/why not?

How often do you do these hobbies?

How long have you been doing these hobbies, and how did you get started?

 • عشق و دوست داشتن (Love)

تقریباً تمام افراد در طول دوران زندگی خود تجربه‌های مختلفی از عشق و دوست داشتن داشته‌اند و همواره تمایل دارند که در مورد آن‌ها صحبت کنند. عشق یک بحث و موضوع جهانی است که می‌توان ساعت‌ها در مورد آن به بحث و گفتگو پرداخت. عشق می‌تواند جنبه‌های متعددی همچون عشق خانوادگی، عشق الهی، عشق والدین و فرزندان، عشق زن و مرد و … داشته باشد و به عنوان یک بحث آزاد می‌توان سوالات متعددی در مورد آن پرسید.

What is love?

Who/what do you love?

What good/bad experiences have you had with love?

Can you be too young to be in love? Why/why not?

How do you feel about love?

 • اهداف (Goals)

همه افراد می‌توانند اهداف متعددی داشته باشند و می‌توانند در مورد آن‌ها صحبت کنند. در اصل صحبت کردن در مورد اهداف می‌تواند یک انگیزه قوی باشد و به اشتراک گذاشتن اهداف نیز می‌تواند نقش زیادی در اجرایی شدن آن‌ها داشته باشد. از رایج‌ترین سوالاتی که در مورد اهداف می‌تواند در لکچر پرسید می‌توان موارد زیر را عنوان کرد

What are your current goals in life?

How do you plan to reach your goals?

How often do you set goals for yourself?

What goals have you set and achieved in the past?

How do you feel when you reach your goals?

 • جرم و جنایت (Crime)

جرم و جنایت نیز می‌تواند یک موضوع بحث‌ برانگیز برای لکچر باشد هرچند که این موضوع مورد علاقه اکثریت افراد نیست اما جزئی از واقعیات جوامع کنونی است. صحبت کردن در مورد جرم و جنایت می‌تواند به تجربیات افراد افزوده و اطلاعات مفیدی در اختیار آن‌ها قرار دهد. از رایج‌ترین سوالاتی که در این مبحث می‌توان پرسید می‌توان موارد زیر را عنوان کرد.

Is crime a big problem in your city/country?
Have you ever been a victim of crime?
What crime is common in your city/country?
What would you do if you noticed a crime being committed?
How is the law enforcement in your city/country?

 • ثروت و پول (Money)

قطعاً در دنیای امروزی هیچ موضوعی جذاب‌تر از پول و ثروت نیست. همه افراد از اعماق وجود خود تمایل دارند در مورد پول، ثروت و راه‌های به دست آوردن و افزایش آن صحبت کنند. تقریباً تمام نظام‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، ورزشی و … بر پایه پول بنا شده‌اند و موضوع بسیار جذابی برای لکچر است.

How well do you manage your money?
Why do some people have money problems?
What are some good ways to make money?
What would you do if I gave you $20/$2,000/$2,000,000?
How often do you save money? Why?

 • کتاب (Books)

موضوع مطالعه و کتاب نیز همواره از جذابیت بالایی برای افراد برخوردار بوده است و افراد مختلف از سبک‌های مختلفی از کتاب‌ها لذت می‌برند. در اصل ذهن انسان پر از تصاویر، احساسات، ایده‌ها و افکاری است که بیشتر آن‌ها را از کتاب‌ها دریافت کرده‌اند. در بحث کتاب به عنوان یک موضوع بحث‌ برانگیز برای لکچر می‌توان سوالات متعددی مطرح کرد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

Do you like books/reading? Why/why not?
What kind of books do/did you like?
What is your favorite book? Why?
What was the last book you read?
Do you believe reading books/literature is more important than reading stuff online? Why/why not?

 

 •  ورزش (Sport)

ورزش نیز می‌تواند به عنوان یک موضوع جذاب برای لکچر انتخاب شود چرا که همه افراد حداقل به چند ورزش خاص انفرادی و تیمی علاقه دارند. ورزش می‌تواند یکی از مهم‌ترین موضوعات کلاس‌ های آیلتس نیز باشد. از جمله مهم‌ترین سوالاتی که می‌توان در حوزه ورزش و در قالب مباحث لکچر مطرح کرد می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

Do you like sports? Why/why not?
How often do you exercise/play sports?
Did you play any sports as a child?
What sport/physical activity is popular in your country?
What is your opinion on professional sports?

منظور از لکچر چیست؟

 • زندگی (Life)

بحث در مورد زندگی و روزمرگی‌های آن نیز همواره موضوع جالب و جذابی برای گفتگو است و این مباحث در تمامی زبان‌ها از جمله زبان انگلیسی رواج بالایی دارد. هر کس می‌تواند دیدگاه، نظرات و عقاید مختلفی در مورد جنبه‌های مختلف زندگی داشته باشد و به اشتراک گذاشتن این عقاید و دیدگاه‌ها می‌تواند تجارب زیادی به افراد اضافه کند. رایج‌ترین سوالات لکچر در این حوزه به شرح زیر هستند

What is the meaning of life?
How is your life going up to this point?
What do you think happens after life?
What important life lessons have you learned?
If tomorrow was your last day to live, what would you do?

 • کامپیوتر (Computer)

کامپیوتر و دنیای الکترونیک و دیجیتال جز جدایی‌ناپذیر زندگی مدرن امروزی است و قاعدتاً در تمامی محافل و نشست‌ها در مورد آن‌ها بحث و گفتگو خواهد بود. امروزه همه افراد مدت زمان مشخصی را در دنیای اینترنت گذرانده و از کامپیوتر استفاده می‌کنند و می‌توانند از ارتباطات جهانی بهره‌مند شوند. از مهم‌ترین سؤالات این حوزه به عنوان موضوع بحث‌ برانگیز برای لکچر می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

Describe your computer at home/work.
What do you usually use a computer for?
Do you like computers? Why/why not?
What was the first computer you ever had like?
What do you think will be the future of computers?

 • فیلم و تلویزیون (Movie & Television)

استفاده از تلویزیون و دیدن فیلم و سریال یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین سرگرمی‌های مردم در سراسر جهان است و این حوزه می‌تواند موضوعات مختلفی برای بحث و گفتگو داشته باشد. هر فردی به ژانر خاصی از فیلم‌ها علاقه دارد. همچنین با وجود همه‌گیری استفاده از گوشی تلفن، اینترنت و … تلویزیون همچنان جایگاه ثابت و ویژه‌ای در بین مردم دارد. از مهم‌ترین سؤالات این حوزه می‌توان موارد زیر را عنوان داشت:

How often do you watch TV?
Should everyone have a television in their home?
What is the best way to watch television: On a television set, computer, tablet or phone?
What television programs are popular in your country?
What do you think will be the future of television?
What is your opinion on television?
If you had your own TV show, what would it be like?

What was the last movie you saw? How was it?
What is your favorite movie? Why?
How are the movies in your country? What are the best ones?
How often do you watch movies in English?
If there were a movie about your life, what kind of movie would it be? Why?

 • خواب (sleeping)

دیگر موضوع بحث‌ برانگیز برای لکچر خواب است و کمتر کسی در دنیا وجود دارد که از استراحت و خوابیدن لذت نبرد. با افزایش سن، افراد بیش‌ازپیش قدر و ارزش خواب مناسب خصوصاً خواب شبانه را می‌دانند و همین موضوعات می‌توان بحث جذابی برای گفتگو در کلاس‌های فری دیسکاشن باشد. از مهم‌ترین سؤالات این حوزه می‌توان موارد زیر را عنوان داشت:

How much sleep do you usually get?
Why do some people sleep well while other people do not sleep well?
What do you do when you have trouble sleeping?
What time do you usually go to sleep? What time do you usually get up?
Have you ever slept in a strange place that was not a bed?

 • ریسک و ریسک‌پذیری (Risk & risk taking)

هر فردی می‌تواند احساس متفاوتی نسبت به ریسک داشته باشد. در حقیقت افراد از نظر ریسک‌پذیری به دو دسته ریسک‌گرا و ریسک‌گریز تقسیم می‌شوند. ریسک و ریسک‌پذیری می‌تواند یک موضوع بسیار جذاب و هیجان‌انگیزی برای گفتگو باشد. از مهم‌ترین سؤالات این حوزه می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

What is your definition of risk?
Are you a risk taker? Why/why not?
What are the advantages/disadvantages of taking risks?
What risks do you come across in your work/life?
What risks have you taken in your life?

 • انگیزه (Motivation)

حتی شرکت در کلاس‌های یادگیری زبان و دوره مکالمه فشرده می‌تواند دلیل بر داشتن انگیزه افراد برای رسیدن به اهداف مختلف باشد. در اصل انگیزه مهم‌ترین عامل تلاش، زحمت و صرف انرژی، زمان و پول در حوزه‌های مختلف است به همین دلیل می‌تواند یکی از جذاب‌ترین موضوعات لکچر باشد. مهم‌ترین سؤالات این حوزه به شرح زیر هستند:

How motivated are you in general?
What motivates you to do things?
What is the best motivator to succeed?
What do you do when you feel demotivated?
What is a good way to motivate others?

 • زیبایی (Beauty)

هر فردی می‌تواند دیدگاه و نظر متفاوتی در مورد زیبایی داشته باشد و از معیارها و ملاک‌های مختلفی برای تفسیر آن استفاده کند. در حقیقت مفهوم زیبایی در فرهنگ‌ها و جوامع مختلف متفاوت است و همین امر باعث می‌شود که یک موضوع جذاب و هیجان‌انگیز برای لکچر و فری دیسکاشن باشد. مهم‌ترین سؤالات این حوزه به شرح زیر هستند:

What is “beauty”?
What/who do you consider beautiful?
What does “inner beauty” mean to you?
Do you consider artificial beauty (cosmetic surgery) to still be beauty? Why/why not?
How do you feel about the emphasis that people put on beauty these days?
What would you tell your children about beauty?

 • غذا (Food)

شاید بتوان ادعا کرد که جهانی‌ترین موضوعی که می‌تواند در لکچرها و فری دیسکاشن ها بررسی شود، موضوع غذا است. همه افراد تمایل دارند که در مورد آنچه می‌خورند صحبت کرده و از تجربیات سایرین استفاده کنند. موضوع غذا می‌تواند برای زبان آموزان مبتدی، متوسط و پیشرفته بسیار جذاب باشد چرا که بسیار وسیع بوده و می‌تواند هیجان بالایی داشته باشد. از مهم‌ترین سؤالات این حوزه می‌توان به موارد زیر اشاره داشت

What is your favorite food? Why?
What food comes from your country?
How do you feel when you eat food?
What foods do you dislike? Why?
Where do you usually get food from?

 • کار و شغل (Work)

کار و شغل از مهم‌ترین چالش‌ها و معضلات در سراسر جهان به شمار می‌رود و افرادی که زمان مشخصی از روز را مشغول انجام کاری هستند، تمایل دارند که در مورد جزئیات و جوانب آن به گفتگو بپردازند. در اصل افراد به طور میانگین یک سوم از ساعات شبانه‌روز خود را در محیط کار می‌گذرانند و طبیعی است که یک موضوع جذابی و هیجان‌انگیز برای لکچر باشد. از مهم‌ترین سؤالات این حوزه می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

What work do/did you do?
How do/did you like the work?
What is your dream job?
What work is common in your city/area/country?
What is your general view about work? Why?

 • موسیقی (Music)

می‌توان گفت بیشتر از 95 درصد از مردم جهان به موسیقی علاقه داشته و سبک‌های مختلفی را دنبال می‌کنند. در حقیقت موسیقی می‌تواند ارتباط قوی و مؤثر با احساس و حال و هوای فرد در هرلحظه‌ای برقرار کند و به همین دلیل همه افراد تمایل دارند در مورد آن صحبت کنند. رایج‌ترین سؤالات این حوزه شامل موارد زیر هستند.

What types of music do you like/dislike?
How do certain kinds of music make you feel?
What types of music come from your country?
What’s your favorite song/album/artist?
What music is popular in your country right now?

 • خرید (Shopping)

یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهایی که هر فردی می‌تواند انجام دهد خرید است. خرید کردن می‌تواند شور و هیجان ویژه‌ای به فرد منتقل کند و به همین دلیل هر کسی تمایل دارد از تجربیات خود صحبت کند. خرید کردن برای هر فرد می‌تواند جوانب گسترده‌ای داشته باشد. از مهم‌ترین سؤالات این حوزه به عنوان یک موضوع بحث‌ برانگیز برای لکچر می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

Do you enjoy shopping? Why/why not?
What is your favorite shop? Why?
In your city, where is a good place to go shopping?
How do you feel about online shopping?
What do you think shopping will be like in the future?

 

 • آموزش و یادگیری (Teaching and learning)

آموزش و یادگیری همچون طبیعت در اطراف ما وجود دارد و در ضمیر ناخودآگاه ما وجود دارد. در حقیقت مغز انسان برای جذب، فیلتر و ذخیره اطلاعات ساخته شده است و بحث کردن در مورد یادگیری می‌تواند جذابیت و هیجان بالایی داشته باشد. در حوزه آموزش و یادگیری می‌توان سؤالات متعددی را در لکچرها و فری دیسکاشن ها مطرح کرد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند

How important is learning? Why?
Besides English, what are you currently learning?
What things are you good/bad at learning? Why?
What would you most like to learn?
What is the most difficult part of learning? Why?

 • مشکلات (Problems)

هرچند که همه توصیه می‌کنند که کمتر در مورد مشکلات صحبت شود اما ذات انسان به‌گونه‌ای است که تمایل دارد در مورد مشکلات و مسائل مختلف با دیگران صحبت کند. مشکلات نیز می‌توانند تنوع و گستردگی بالایی داشته باشند و هر کدام از آن‌ها راه‌حل‌های متفاوتی خواهند داشت. از مهم‌ترین سؤالات این حوزه می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

How do you deal with your problems?
What problems do you come across in your work or life?
Do you feel that problems are opportunities? Why or why not?
What was the last problem you solved and how did you do it?
“Problems don’t matter. Solutions do.” Do you agree or disagree?

علاوه بر موارد گفته شده می‌توان از مباحث دیگری همچون فصول سال، بیماری، روابط خانوادگی، فرهنگ، رویا، جنگ، صنایع مختلف، ازدواج، سرنوشت و … به عنوان موضوعات جذاب و هیجان‌انگیز لکچر استفاده کرد.

جمع‌بندی نهایی

استفاده از لکچر و فری دیسکاشن از جمله راهکارهای مؤثر برای یادگیری زبان و بهبود مهارت‌های Speaking و Conversation است و از موضوعات مختلفی می‌توان برای آن استفاده کرد. از جذاب‌ترین موضوع برای لکچر می‌توان به ورزش، زندگی، عشق، غذا، شغل، فیلم و تلویزیون، کتاب، عادات و سرگرمی‌ها، ریسک، خواب، انگیزی، جرم و جنایت و … اشاره کرد.

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما دراین زمینه می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

 

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30