فهرست مطالب
Facebook
Twitter
LinkedIn

محاسن و معایب آیلتس کامپیوتری

تقریباً برای سه دهه، آزمون آیلتس فقط یک مقاله بوده است. اما با ظهور فناوری رایانه و استفاده روزافزون از فناوری در آموزش، نحوه برگزاری آزمون آیلتس نیز تغییر کرده است. امروزه علاوه بر روش کاغذی (Paper-based tests: PBT)، آزمون های کامپیوتری (CBT) نیز در کشورهای مختلف انجام می شود. مزایا و معایب آن چنین تستی دارد.

در ابتدا لازم به ذکر است که متقاضیان می توانند هر دو روش CBT و PBT را انتخاب کنند. ساختار و روش کلی آیلتس کامپیوتری تغییر نکرده است. در این روش به جای برگه های آزمون کاغذی از فرم های کامپیوتری استفاده می شود و می توان جلسات متعدد آزمون را در یک روز برگزار کرد و نتایج را سریعتر اعلام کرد.

این احتمال وجود دارد که با پیشرفت تکنولوژی در سراسر جهان، تمایل به شرکت در آیلتس مبتنی بر کامپیوتر افزایش یابد و روش های بهتر، ساده تر و دقیق تری برای ارزیابی متقاضیان ابداع شود. همچنین این احتمال وجود دارد که در آینده تنها یک روش وجود داشته باشد، ترکیبی از روش های کامپیوتری و کاغذی. بنابراین، داشتن آمادگی و مهارت لازم برای شرکت در آیلتس کامپیوتر بسیار مهم است. برای آیلتس کامپیوتر، لطفا به نکات کلیدی زیر توجه کنید.

نحوه شرکت در آزمون آیلتس کامپیوتری

ترتیب انجام قسمت های مختلف آیلتس کامپیوتر با روش کاغذی کمی متفاوت است. این آزمون از بخش شنیداری شروع می شود و به ترتیب با بخش خواندن و نوشتن ادامه می یابد. در نهایت قسمت صحبت کردن به صورت چهره به چهره از طریق مصاحبه کننده انجام می شود. اگرچه به داوطلبان ده دقیقه بیشتر در بخش شنیداری آزمون کاغذی داده شد، آیلتس مبتنی بر کامپیوتر این را به طور کامل حذف کرد.

به داوطلبان زمان داده می شود تا پاسخ های خود را در حین و بین قسمت های امتحان بررسی کنند، اما در پایان آزمون زمان اضافی وجود ندارد. در این آزمون به هر شرکت کننده مکانی مجهز به کامپیوتر و هدفون اختصاص داده شد.

با کلیک بر روی دکمه “شروع تست” در صفحه ورود، به بخش سوالات هدایت می شوید. در بالای صفحه یک ساعت وجود دارد که زمان باقی مانده تا شروع قسمت بعدی آزمون را نشان می دهد. با ده دقیقه تا پنج دقیقه باقی مانده از هر بخش، ساعت دو بار قرمز شده و چشمک می زند و در پایان آزمون به طور خودکار خاموش می شود.

دستورالعمل های مربوط به هر بخش آزمایشی در یک کادر جداگانه در بالای صفحه نمایش داده می شود. می توانید از نوار پیمایش در پایین صفحه برای انتقال از یک سوال به سوال دیگر استفاده کنید. یا می توانید شماره ای را وارد کنید تا مستقیماً به سؤال مورد نظر خود بروید. برای رفتن به آخرین سوال روی فلش عقب کلیک کنید. پس از پاسخ به سوال شما، یک خط زیر سوال در نوار پیمایش در پایین صفحه ظاهر می شود. اگر در صحت پاسخ سوالی شک دارید،

می‌توانید روی «بازبینی» در نوار پایین کلیک کنید و به آن سؤال بازگردید. برای دسترسی آسان، یک دایره در اطراف شماره سوالات انتخاب شده برای بررسی ظاهر می شود. می توانید قبل از پایان آزمون پاسخ های خود را بررسی و تغییر دهید. همچنین گزینه‌ای برای برجسته کردن متن و مخفی کردن صفحه وجود دارد که می‌توانید در زمان خروج از اتاق امتحان از آن استفاده کنید.

مزایای آزمون آیلتس کامپیوتری

ویرایش آسان

بزرگترین مزیت آیلتس کامپیوتری بخش رایتینگ است. زیرا لازم نیست مطالب را به صورت دستی بنویسید و می توانید پاسخ های خود را به راحتی و سریع تایپ کنید. به این ترتیب می توانید به راحتی جملات را تغییر دهید یا بازنویسی کنید.

کلمات متقابل

در این روش یک شمارنده روی صفحه وجود دارد که تعداد کلمات نوشته شده را نشان می دهد، نیازی نیست خودتان آن را بشمارید. بنابراین می توانید روی پاسخ به این سوالات تمرکز کنید.

مرکز آزمون ساکت است

مراکز آزمون آیلتس کامپیوتری اغلب ساکت تر و سازماندهی شده تر از مراکز آزمون کاغذی هستند. به این ترتیب با گروه کمتری وارد آزمون خواهید شد و صدای کمتری خواهید داشت در سایت تست ساخته خواهد شد و بیشتر مورد توجه شما قرار خواهد گرفت. می تواند استرس شما را کاهش دهد.

نوع دست خط مهم نیست

اگر رایتینگ خوبی ندارید و نگران هستید که خواننده در خواندن رایتینگ شما دچار مشکل شود، بهترین راه حل برای شما شرکت در آزمون کامپیوتر آیلتس است.

معایب آزمون کامپیوتری آیلتس

عدم دسترسی به کاغذ و خودکار برای یادداشت برداری

اگر تمایل دارید در طول آزمون یادداشت برداری کنید یا زیر نکات مهم خط بکشید، ممکن است این روش را خیلی دوست نداشته باشید.

صدای تایپ می آید

برخی از افراد از صدای کلیکی که در حین تست می شنوند شکایت دارند و تمرکز آنها را مختل می کند.

خستگی چشم هنگام نگاه کردن به صفحه نمایش

همچنین برخی از افراد به دلیل تماشای طولانی مدت صفحه نمایش از چشم و سردرد شکایت دارند.

سوالات متداول درباره آزمون آیلتس کامپیوتری

آزمون پایه اینترنت آیلتس شامل چه قسمت هایی است؟

آیلتس مبتنی بر کامپیوتر شامل بخش های شنیداری، خواندن و نوشتن است. به گزارش وب سایت آیلتس، جنبه های مختلف آزمون آیلتس مبتنی بر کامپیوتر مانند نوع سوال، محتوا، زمان بندی و نمره گذاری مشابه آزمون آیلتس کاغذی است. بخش اسپیکینگ به صورت رو در رو به صورت کاغذی انجام می شود و مهارت های گفتاری شما را ارزیابی می کند.

مدت زمان انتشار نتایج آزمون آیلتس مبتنی بر کامپیوتر چقدر است؟

نتیجه آزمون بعد از 5 تا 7 روز اعلام می شود

آیا شرکت در آزمون کامپیوتری بر عملکرد و نمره آیلتس من تأثیر می گذارد؟

نه با توجه به بررسی های انجام شده توسط کارشناسان مختلف، هیچ تفاوتی در عملکرد شما با این دو روش وجود ندارد. این مطالعه نشان داد که تفاوت زیادی بین نمرات داده شده توسط دو ارزیاب مختلف به یک متقاضی در آزمون های کامپیوتری و کاغذی وجود ندارد. علاوه بر این، سطح مهارت یک فرد در رایانه تأثیر زیادی بر عملکرد او در آیلتس مبتنی بر رایانه ندارد.​

برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در دوره آیلتس به کارشناسان هیراد با شماره تلفن های 26413563 و 26412912 تماس حاصل فرمایید.

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما دراین زمینه می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

 

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30