فهرست مطالب
Facebook
Twitter
LinkedIn

6 نکته کاربردی که می تونه باعث پیشرفت ریدینگ شما بشه!

به نقل از آکادمی زبان هیراد 

آقای سیدیان یکی از مدرسین برتر آیلتس کشور عنوان کردند بخش ریدینگ آیلتس به ­خاطر طولانی بودن متن می­تواند نگران­ کننده باشد ولی اگر شما استراتژی­های صحیح و نکات پیشنهادی من را بدانید، این بخش می­تواند برای شما مانند آبِ خوردن شود.

در این مقاله 6 نکته کاربردی برا ریدینگ و 6 نکته هم برای لیسینیگ شما خواهم گفت.

 1. نکات مربوط به آزمون را بدانید

مانند تمام زبان­های بین­المللی، سیستم آزمون آیلتس نیز قالب مخصوص به خود را دارد، بنابراین پیشنهاد می­کنم که با تمام جزئیات مربوط به آن آشنا شوید. کار خود را با پاسخ­گویی به پرسش­های زیر شروع کنید:

 • آزمون چقدر زمان می­برد؟
 • قالب آن چگونه است؟
 • از چه تعداد متنی تشکیل شده­است؟
 • شامل چه نوع متن­هایی است؟
 • چه مهارت­هایی سنجیده می­شوند؟
 • چه نوع سوال­هایی پرسیده می­شوند؟
 • چه نوع مهارت­هایی برای پاسخ­گویی به سوال­ها لازم هستند؟
 • آیا شما زمان اضافی برای انتقال پاسخ­ها دارید؟

شما می­توانید با مراجعه به درس آنلاینی با عنوان جاده­ای به­سوی آیلتس[1]، برنامۀ آمادگی آیلتس[2] و همچنین بررسی صفحۀ آزمون آیلتس در شورای فرهنگی بریتانیا از تمام نکات لازم برای بخش ریدینگ آگاه شوید و به آزمون­های آزمایشی نیز دسترسی پیدا کنید.

 1. تمرین باعث پیشرفت می­شود

اگر به  بخش ریدنیگ علاقمند هستید، پس تمرین و پیشرفت در مهارت ریدینگ می­تواند تجربۀ لذت­بخشی برای شما باشد. همچنین شما می­توانید در قسمتی از خانه که احساس راحتی می­کنید بنشینید و مشغول خواندن کتاب شوید. در هر فرصتی از مطالعه دست نکشید. از رمان و وبلاگ گرفته تا روزنامه و مجله­های علمی، هر چه تنوع در مطالعۀ شما بیشتر باشد مفیدتر خواهد بود زیرا مطالعۀ زیاد به شما این امکان را می­دهد که واژه­های جدیدی را فرا بگیرید و سرعت خواندن خود را افزایش دهید.

اگر شما طرفدار ریدینگ نیستید پیشنهاد می­کنم که قبل از مطالعۀ متن­های علمی، ابتدا از عناوینی که مورد علاقۀ شما هستند شروع کنید.

علاوه بر آزمون­های آزمایشی ریدینگ آیلتس (رجوع به نکتۀ شمارۀ 1)، می­توانید انواع گوناگونی از منابع آنلاین را بیابید.

 1. روش­های خواندن خود را توسعه دهید.

به نظر اکثر داوطلبان، متن ریدنیگ به­خاطر طولانی بودنش خیلی چالش­برانگیز است. مشخص است که یک ساعت زمان برای خواندن سه متن طولانی با 2750 واژه و پاسخ­گویی به 40 سوال، زمان کافی­ای نیست. بنابراین یادگیری چندین روش­ ساده برای خواندن متن­ها می­تواند به شما در این امر کمک کند.

 • به­طور سطحی خواندن[3]

این روش به شما کمک می­کند که دیدگاه کلی­ای از متن داشته باشید. به عناوین نگاهی بیاندازید تا بتوانید از موضوع کلی متن مطلع شوید. در هر پاراگرف­، ایدۀ اصلی را می­توان در جملۀ عنوان پیدا کرد (معمولاً جملۀ عنوان، اولین جملۀ پاراگراف است). شناسایی و خط کشیدن زیرِ جملۀ عنوان به شما در پاسخ­گویی به سوال­ها کمک می­کند.

 • به­طور اجمالی مرور کردن[4]

از این روش برای تعیین محل واژه­های کلیدی و عبارت­های خاص استفاده می­شود. زمانیکه واژۀ کلیدی را یافتید می­توانید با خواندن متن اطراف آن و تمامی جزئیات به پاسخ مورد نظر دست یابید. مهارت در این روش­های پایه­ای می­تواند کلید موفقیت شما در آزمون آیلتس باشد.

 1. تمرکز روی واژه­های کلیدی

در متن­های ریدینگ آیلتس، تعداد زیادی از واژه­های جدید وجود دارد. ولی دلسرد نشوید زیرا لازم نیست که تمامی این واژه­ها را بدانید و شما می­توانید با یافتن سرنخ­هایی، معنی واژه­ای را که نمی­دانید حدس بزنید.

فقط واژه­های کلیدی اهمیت دارند.

سوال را بادقت بخوانید و زیر واژه­های کلیدی خط بکشید. واژه­ها یا عبارت­هایی را که به شما در شناسایی قسمت­های صحیح متن کمک می­کند پیدا کنید. فکر کنید که چگونه می­توانید این واژه­ها را به­طور دیگری بیان کنید.

مترادف و متضاد این واژه­ها چیست؟

تلاش کنید که آنها را تفسیر کنید. برای مثال، اگر در سوال از واژۀ «joint» صحبت می­شود، شما می­دانید که به معنی «با همدیگر» یا «مشترک» است ولی اگر در متن گفته می­شود که «فقط او برنده است» متوجه می­شوید که معنی این واژه در متن متفاوت است.

Focuss
Focuss
 1. دستورالعمل­ها را بادقت دنبال کنید.

اگر در دستورالعمل از شما خواسته شده­است که فقط از یک واژه استفاده کنید، هرگز نباید بیشتر از یک واژه را بنویسید. مسلماً شما نمی­خواهید که به­خاطر بی­دقتی در خواندن دستورالعمل­ها، نمرۀ خود را از دست بدهید.

برای سوال­هایی که باید جای خالی را با واژۀ مناسب پر کنید حتماً مطمئن شوید که واژۀ به کار برده شده از نظر دستوری صحیح باشد. مخصوصاً به شکل­های مفرد یا جمع واژه­ها، املا و نوشتن آنها با حروف بزرگ توجه کنید.

 1. نهایت استفاده را از زمان ببرید.

به یاد داشته باشید که برای پاسخ­گویی به 40 سوال فقط یک ساعت زمان دارید یعنی برای هر سوال فقط می­توانید یک دقیقه و نیم زمان صرف کنید. سوال­های دشوار را به آخر کار موکول کنید و می­توانید بعداً به آنها مراجعه کنید.

همچنان که پیش می­روید جواب­ها را در برگۀ پاسخ یادداشت کنید زیرا برخلاف بخش لیسنینگ به شما زمان اضافی برای انتقال جواب­ها به برگۀ پاسخ داده نمی­شود.

تصور کنید چقدر ناخوشایند است که شما تمام جواب­ها را داشته باشید ولی زمان کافی برای انتقال آنها به برگۀ پاسخ را نداشته باشید.

ابتدا به نوع سوال­ها توجه کنید و سپس استراتژی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

برای مثال آیا سوال چهار گزینه­ای است یا از شما خواسته شده که جملات را کامل کنید؟

گرچه با خواندن سوال­ها در ابتدا می­توانید زمان زیادی را برای خود ذخیره کنید ولی در شرایطی که مطابقت عناوین لازم باشد این روش، استراتژی خوبی نخواهد بود.

6 نکته بسیار کاربردی که باعث پیشرفتت در لیسینینگ میشه
6 نکته بسیار کاربردی که باعث پیشرفتت در لیسینینگ میشه

شش نکتۀ کاربردی برای افزایش نمرۀ لیسنینگ شما

 1. مجدداً تمام نکات آزمون را بدانید.

من همواره پیشنهاد می­کنم که قبل از شرکت در آزمون، به سوال­های زیر پاسخ دهید:

 • نوع سوال را مشخص کنید زیرا برای هر نوع سوال، استراتژی مجزایی وجود دارد.
 • قالب آن چگونه است؟
 • در هر قسمت از آزمون چه انتظاری از شما دارند؟
 • شما به چه مهارت­هایی نیاز دارید؟

به درس آنلاین با عنوان جاده­ای به­سوی آیلتس و برنامۀ آمادگی آیلتس مراجعه کنید.

 1. تمرین، تمرین و تمرین

زمانیکه شنوندۀ فعالی شدید، آنوقت می­توانید مهارت لیسنینگ خود را بهتر کنید. دیدن فیلم و سریال­های تلویزیونی جذاب است ولی با ادامه دادن این راه، شرایط متفاوت می­شود. به انواع گوناگونی از منابع زبان انگلیسی از قبیل فایل­های شنیداری، گزارش­های اخبار و برنامۀ سخنرانی Ted گوش کنید زیرا این منابع شامل تعداد زیادی واژه­های جدید و لهجه­های متفاوت است (احتمالاً شما در طی آزمون آیلتس تنها لهجۀ بریتانیایی را نمی­شنوید).

هدف این است که لیسنیگ را بخشی از زندگی روزمرۀ خود قرار دهید. شما می­توانید مطالب جالب زیادی را به­طور آنلاین پیدا کنید. بهتر است از عناوینی که برای شما جذاب هستند شروع کنید و سپس به مطالب علمی بپردازید.

همچنین اگر خود را به انگلیسی گوش­کردن عادت دهید، در روز آزمون با داشتن اعتماد به نفس کافی می­توانید بر استرس خود غلبه کنید.

 1. همه چیز دربارۀ واژه­ های کلیدی

در طی آزمون، صدا فقط یک بار پخش می­شود و قبل از شروع آن به شما فرصت داده می­شود که دستورالعمل­ها و سوال­ها را مطالعه کنید. هنگامیکه سوال­ها را می­خوانید حتماً زیر واژه­های کلیدی خط بکشید و سعی کنید مواردی از قبیل متنی که خواهید شنید، فردی که صحبت خواهد کرد و زمینۀ سخنرانی را پیش­بینی کنید.

هر چقدر از اهمیت واژه­های کلیدی بگویم کم گفته­ام. راجع به واژه­های دیگری که می­توانید جایگزین واژه­های کلیدی کنید فکر کنید زیرا مخصوصاً در سوال­های چهار گزینه­ای احتمالاً واژه­های کلیدی را در ضبط نخواهید شنید.

روی سوال­ها یا توضیحات تمرکز کنید و پیش­بینی کنید که به چه اطلاعاتی نیاز دارید. آیا اسم است؟ آیا فعل است؟ مطمئن شوید جمله­هایی را که می­نویسید از نظر دستوری صحیح هستند و همچنین شکل صحیحی از واژه­ها را به کار برده­اید.

 1. از عواملی که باعث حواس­پرتی شما می­شوند مطلع شوید

ممکن است چیزی که در ابتدا می­شنوید پاسخ صحیح نباشد، بنابراین مواظب عواملی که حواس شما را پرت می­کنند باشید. برای مثال ممکن است گوینده چیزی را می­گوید ولی در پاسخ، عکس آنرا می­خواهند. همچنین ممکن است که گوینده تمام گزینه­ها را با کمی تفاوت در معنی ذکر کند بنابراین به جزئیات توجه کنید.

 1. برای شنیدنِ پاسخ خیلی صبر نکنید

اگر شما احساس کردید که خیلی برای شنیدن پاسخ منتظر مانده­اید این بدین معنی است که آنرا از دست داده­اید. یکی از مزایای مهم آزمون لیسنینگ آیلتس در این است که لازم نیست برای پاسخ­گویی به سوال­ها عقب و جلو کنید زیرا آنها به ترتیب هستند و فقط باید آرام باشید.

Accuracy
Accuracy
 1. جواب­ها را بادقت به برگۀ پاسخ انتقال دهید

در انتهای آزمون کاغذی به شما 10 دقیقه زمان اضافی داده می­شود تا جواب­ها را به برگۀ پاسخ منتقل کنید. به املای واژه­ها و نوشتن آنها با حروف بزرگ توجه کنید.

اگر نسبت به نوشتن واژه­ها با حروف بزرگ اطمینان ندارید می­توانید پاسخ­های خود را با حروف بزرگ بنویسید.

در انتها پاسخ­ها را چک کنید تا مطمئن شوید که آیا از نظر دستوری صحیح هستند و تمام دستورالعمل­ها را دنبال کرده­اید.

به یاد داشته باشید در آزمون­هایی که توسط کامپیوتر گرفته می­شود به شما زمان اضافی برای انتقال پاسخ­ها داده نمی­شود و شما همچنان که پیش می­روید باید پاسخ­ها را در کامپیوتر وارد کنید.

[1] Road to IELTS online course

[2]  IELTS Prep App

[3]  Skimming

[4]  Scanning​

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما دراین زمینه می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

 

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30