تکنیک SHADOWING
Facebook
Twitter
LinkedIn

تکنیک شدویینگ shadowing در آیلتس

تکنیک SHADOWING برای تقویت speaking

Shadowing تکنیک یادگیری زبان است .

این تکنیک توسط یک زبان شناس معروف شکل گرفته است. تکنیک شدویینگ به این معنی است که هنگامی که فرد یاد گیرنده زبان به موضوعی گوش می کند همزمان آن جملات را تکرار کند.

تکنیک SHADOWING روی repetition تأکید زیادی دارد به عنوان مثال اگر یادگیرنده زبان به جمله و یا عبارتی گوش می کند باید بعد از 1 یا 2 ثانیه آن را تکرار کند .

 البته انجام این دو عمل همزمان کمی سخت است و نیاز به تمرین دارد . شدویینگ تکنیک توصیه می کند که یادگیرنده در حال راه رفتن این تکنیک را دنبال کند و جمله هارا دانه به دانه با صدای بلند و واضح تکرار کند تا در ذهنش بماند . بعضی از زبان آموزان اعتقاد دارند که تکرار همزمان جمله با صدای بلند ، لذت گوش کردن به موضوعی را از بین می برد اما خیلی ها تکنیک SHADOWING  را دنبال کرده و به تأثیر آن در ذهن باور دارند.

افراد می توانند در حین پیاده روی و دویدن این تکنیک را دنبال کنند . هر فردی برای یادگیری باید تکنیکی که برایش راحت تر است و بازدهی بیشتری دارد را دنبال کند که از آن لذت ببرد .
 دنبال کردن تکنیک shadowing روی تلفظ تأثیر زیادی دارد . در حقیقت ، یادگیری زبان به این نکته که چه مدت یک فرد با آن زبان در تماس است بستگی دارد .

شما با دنبال کردن تکنیک shadowing هم در حال تقویت مهارت  listening و هم در حال تقویت مهارت speaking هستید . مسلماٌ ، شما در تکرار جملات و عبارات اشتباه گرامری ، ساختاری و حتی تلفظی انجام می دهید اما مسئله مهمی نیست . توصیه می گردد حتی صدای خودتان را ضبط کنید و به آن دوباره گوش کنید . ممکن است دچار mumbling یعنی لکنت زبان شوید که اصلا مسئله مهمی نیست . مسلماٌ شما نمی توانید با سرعت speaker پیش بروید و عقب می مانید اما با تمرین مداوم این مشکل کم کم حل می شود.

در تکنیک shadowing بهتر است 5 مرحله را دنبال کنید

ابتدا  listening ( گوش کنید ) ، repeat (تکرار کنید ) ، record ( صدای خود را ضبط  کنید ) ، compare  ( جمله خودتان را با جمله اصلی مقایسه کنید ) و در نهایت دوباره  ( تکرار کنید ) repetition  .

 قبل از شروع تکنیک  shadowing در speaking  سعی کنید صداهای انگلیسی را تمرین و خوب یاد بگیرید تا بتوانید لغات را با صداهای درست تکرار کنید . اسم دیگر shadowing، imitation technique می باشد.

شما باید فردی را که به عنوان الگو و مدل انتخاب می کنید ، فردی قوی در تلفظ بدون استرس و اضطراب باشد.
افراد
   native speaker  برای الگو برداری عالی هستند . پیروی از تکنیک shadowing کار خیلی ساده ای نیست اما باید ابتدا به فایل های صوتی ، فیلم و پادکستهایی گوش کنید که ساده تر و با صدای شفاف تری بیان می شوند و با لهجه خوب و شمرده صحبت می کنند و قدم به قدم شما باید به موضوعات سخت تری گوش کنید .

هیچ مدرک و نشانه علمی وجود ندارد که تکنیک shadowing می تواند خیلی موثر باشد اما تعداد کثیری از افراد با پیروی از این تکنیک مهارت speaking را ارتقاء داده اند بنابراین اگر فردی این تکنیک را مداوم و با دقت دنبال کند ، نتیجه مطلوبی را کسب خواهد کرد .

تقویت مهارت اسپیکینگ در آیلتس

shadowing  تکنیک یعنی زبان آموز یک تیکه از فایل صوتی انگلیسی را به دقت گوش کند و سپس کلمات آنها را تک به تک تکرار کند. این کار برای تقویت مهارت اسپیکینگ در آیلتس خیلی ضروری می باشد. شایان ذکر است که وقتی شما آهنگ های مورد علاقه تان را با خواننده های آنها همخوانی می کنید در حقیقت عمل شدویینگ انجام داده اید. 

البته شبیه به این کار هم به دفعات در کلاسهای درس انجام داده اید. متد شدویینگ برای افراد مبتدی که قصد تقویت زبان انگلیسی خود را دارند می تواند خیلی موثر و کارآمد باشد. لازم به ذکر است که تکنیک شدویینگ به طور قابل ملاحظه ای به تقویت تلفظ شما کمک می کند.

این روش ریتم و آهنگ تلفظ شما را خیلی بهتر و تاثیر گذارتر می کند. در این روش شما باید هر چه سریعتر کلمات و عباراتی را که می شنوید تکرار کنید در حقیقت به طور همزمان باید کلمات و عبارات را تکرار کنید نباید تحت هیچ شرایطی مکث کنید.

می توانید تکنیک شدویینگ را در رابطه با هر محتوای انگلیسی پیاده سازی کنید.اصلا نگران فهمیدن معانی کلمات و عبارات نباشید فقط سریعا آنها را تکرار کنید. اگر محتوایی که برای انجام این کار انتخاب کردید خیلی تند است از محتواهایی با سرعت کمتر استفاده کنید.

توصیه می شود محتوای انگلیسی که از آن برای تکنیک شدویینگ استفاده می کنید خیلی جالب ، با معنی و مفهوم باشد.

تکنیک شدویینگ بهترین روش روان صحبت کردن در امتحان اسپیکینگ آیلتس می باشد.
با استفاده از این متد به راحتی می توانید لهجه انگلیسی خود را تقویت کنید و درست و دقیق انگلیسی صحبت کنید و در نتیجه در 
مهارت اسپیکینگ آیلتس نمره بالایی کسب کنید و در نتیجه به اهداف اصلی تان به راحتی دست یابید.

( دپارتمان آیلتس مرکز زبان هیراد )

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما دراین زمینه می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

 

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

تماس با آکادمی هیراد