آزمون SAT
فهرست مطالب
Facebook
Twitter
LinkedIn

آزمون SAT چیست ؟ هر آنچه که راجب آزمون SAT ترکیه باید بدانید

آزمون SAT چیست ؟ از چه بخش هایی تشکیل شده است ؟ کدام دانشگاه ها این آزمون را قبول دارند ؟ متقاضیان اصلی این آزمون چه کسانی هستند؟  ما به تک تک این سوالات در این مقاله پاسخ داده ایم.

آزمون SAT چیست ؟​

آزمون SAT (Scholastic Aptitude Test)، همانطور که از نام آن پیداست، یک آزمون استعداد تحصیلی است. این آزمون متشکل از دو بخش اصلی زبان انگلیسی و ریاضی و یک بخش اختیاری (انشا) است که با هدف سنجش و ارزیابی یکسان متقاضیان ورود به کالج و دانشگاه پس از اتمام دبیرستان برگزار می شود پس متقضیان اصلی آن دانش آموزان دوازدهم هستند اما شرکت در آن برای تمامی سنین مجاز است.

نمره آزمون SAT

نمره آزمون SAT برای ثبت نام دانشگاه های آمریکا، کانادا، استرالیا، نروژ، فنلاند، اتریش، ترکیه و …مورد استفاده است. نزدیک ترین محل برگزاری این آزمون برای ایرانیان در کشور ترکیه می باشد به همین دلیل این آزمون به آزمون SAT ترکیه نیز معروف است.

برگزاری آزمون SAT

آزمون SAT، برخلاف کنکور، بین 4 تا 7 بار در سال برگزار میشود و بدلیل محدود بودن مفاد آزمون، متقاضیان بیشتری دارد. موسسه تخصصی زبان هیراد دوره های مخصوصی برای آمادگی شرکت در این آزمون بصورت خصوصی برگزار میکند. بخش ریاضی آزمون SAT از سوالت ریاضی مطرح شده در کنکور سراسری آسان تر است و با چند ماه مطالعه مداوم میتوان نمره بالای 600 را در این بخش کسب کرد.

انواع سوالات رایتینگ تسک 2 (آکادمیک و جنرال ) ، سوالات بخش دوم رایتینگ

بخش های آزمون SAT

همانطور که گفته شد آزمون SAT از سه بخش اصلی تشکیل شده است. بخش زبان انگلیسی ، ریاضی و انشا

بخش زبان انگلیسی آزمون SAT

بخش اول (زبان انگلیسی) ابتدا شامل درک مطلب متشکل از 5 ریدینگ بوده که هرکدام حدود 10 تا 11 سوال دارند. در مجموع بخش درک مطلب حاوی 52 سوال با 65 دقیقه زمان پاسخگویی می باشد. سپس باید در مدت زمان 25 دقیقه به 44 سوال نگارش پاسخ دهید که سوالات این بخش به صورت ارجاع دهی به متن هستند. در  این بخش از آزمون انتظار می رود متقاضی بتواند بخواند، اشتباهات و ضعف های متن را دریابد و خطاها را برطرف کند. بخش زبان انگلیسی فاقد نمره منفی بوده و نمره آن از 200 تا 800 می باشد.

توجه: تمامی سوالات بخش اول بصورت چند گزینه ای هستند.

بخش ریاضی آزمون SAT

بخش دوم (ریاضی) غالبا از سوالات چند گزینه ای تشکیل شده است اما در تعدادی از سوالات خواسته می شود که راه و روش حل مسئله بصورت تشریحی نوشته شود. استفاده از ماشین حساب در برخی از سوالات مجاز بوده (20 سوال با زمان پاسخگویی 25 دقیقه) و در برخی دیگر مجاز نمی باشد(38 سوال با زمان پاسخگویی 55 دقیقه). در بخش ریاضی در مجموع به 58 سؤال (45 سوال چند گزینه‌ای و 13 سوال تشریحی) در مدت زمان حدودا 80 دقیقه پاسخ می دهید. هدف این بخش از آزمون سنجش مهارت حل سوالات جبری، توانایی حل مسئله و تجزیه و تحلیل اطلاعات و در مواردی حل سوالات هندسه و مثلثات است. نمره این بخش نیز از 200 تا 800 می باشد.

بخش انشا آزمون SAT

بخش سوم (انشا) یک بخش اختیاری بوده و برای تمامی دانشگاه ها ضروری نیست. بهتر است قبل از شرکت در آزمون کاملا از شرایط آزمون مورد تایید دانشگاه مقصدتان مطلع باشید. این بخش 50 دقیقه زمان دارد که باید در رابطه با پاراگراف ارائه شده تحلیل و استدلال های خود را در قالب یک انشا بنویسید. نمره این بخش همانند بخش های قبلی از 200 تا 800 خواهد بود و مجزا از دو بخش قبلی محاسبه و گزارش می شود.

نکات آزمون SAT

نمره نهایی آزمون بین 400 تا 1600 می باشد اما باید توجه داشت که حداقل نمره قبولی دانشگاه ها با یکدیگر متفاوت است و باید قبل از شرکت در آزمون با آگاهی از نمره مورد پذیرش دانشگاه مقصد برای دستیابی به نمره موردنیازتان هدف گذاری کنید.

برای ثبت نام در آزمون SAT باید به سایت collegeboard.org که طراح، ارائه دهنده و برگزار کننده آزمون است مراجعه کرده و پس از ایجاد پروفایل و تکمیل فرم ثبت نام نسبت به تعیین تاریخ و مکان آزمون اقدام کنید. پس از اتمام تمامی مراحل، با پرداخت هزینه آزمون که عموما 102 دلار می باشد (اما ممکن است هزینه های اضافه تری نیز دریافت شود) ثبت نام خود را نهایی می کنید.

نکات تکمیلی SAT Exam

  • اعتبار آزمون SAT در تمامی کشور ها 5 سال و در کشور ترکیه 2 سال می باشد.
  • ایرانیان برای شرکت در این آزمون باید به کشور دیگری مثل ترکیه، عراق، کانادا، آلمان و غیره مراجعه کرد.
  • بسیاری از دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت در سرتاسر جهان از طریق آزمون SAT دانشجو می پذیرند. در کشور ترکیه به جز دانشگاه استانبول بقیه دانشگاه های مورد تائید با آزمون اس ای تی پذیرش دارند.
  • عموما برای رشته های پزشکی و دندان پزشکی نمره بالای 1400 مورد نیاز می باشد. اما این نمره در دانشگاه های مختلف متفاوت است.

                           خوشحال خواهیم شد این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

 

 

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما دراین زمینه می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

 

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوران ما در مرکز زبان هیراد هم اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

ارتباط در واتس اپ: کارشناسان آنلاین

ساعت کاری این بخش: 9 الی 20:30