صفحه اصلی ورود کاربران همکاری با هیراد درخواست نمایندگی تماس با ما وبلاگ گالری تصاویر سایت قدیمی هیراد دیکشنری آنلاین لینک های مفید

مقاله نویسی علمی


ضمن عرض سلام و آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون برای داوطلبین گرامی، به اطلاع می رساند مرکز تخصصی زبان هیراد پس از چندین ماه برنامه مطالعاتی به همراه گروهی از اساتید برجسته حوزه مقاله نویسی علمی که خود عضو هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری هستند و از نظر تعداد مقالات ISIنیز بسیار شاخص می باشند،‌ چهارچوب علمی و آموزشی دوره ویژه آموزش تخصصی مقاله نوسی علمی ISI LAB را نهایی و از این پس به صورت 100 درصد عملی و کاربردی این دوره را اجرا می نماید.

دوره ویژه آموزش تخصصی مقاله نویسی علمی(ISI LAB)،‌ در دو بخش به شکل زیر اجرا می گردد:

جلسات 90 دقیقه ای طراحی شده اند و در دوره های اول و دوم هر یک در 15 جلسه 90 دقیقه ای برابر با 22 ساعت آموزشی برگزار می گردند.

وب سایت های بسیار مفید در زمینه مقالات

وزارت علوم تحقیقات و فناوری (فهرست نشریات معتبر خارجی(

وزارت علوم تحقیقات و فناوری )مرکز برنامه ریزی و سیاست گذاری پژوهشی(

سامانه ارزشیابی

کمیسیون بررسی نشریات علمی 

لیست مجلات ISI - جستجوی مقاله و ژورنال

وزارت علوم تحقیقات و فناوری (فهرست نشریات نامعتبر خارجی(

 

در این دوره اصول اولیه ی مورد نیاز برای نگارش مقالات علمی تعلیم داده می شود و فرد با محتوای کلی و ساختار مقاله های علمی، سرفصل ها و چیدمان مطالب، نحوه ی برخورد با نظریه ها و طبقه بندی آنها، اصول بنیادین برای تفسیر نتایج و بحث پیرامون آنها آشنا می گردد. همچنین مبانی اولیه ی نوشتاری در زبان انگلیسی که می بایستی در نگارش رعایت شود تعلیم داده خواهد شد.


در این بخش اصول و مهارت های تخصصی در بوجود آوردن یک مقاله ی حرفه ای و نیز مهارت های نوشتاری مورد نیاز در تدوین ساختار جمله ها و بدنه ی اصلی مقاله آموزش داده می شود. این دوره با رویکرد کارگاه اما در کلاس های هفتگی تدریس می گردد. در این دوره نوشتن مقاله ی به صورت کار در کلاس و عملی اجرا می شود.

دوره ی مقدماتی

DEVELOPING LEVEL

آشنایی با اصول بنیادی در مقاله نویسیISI و جهت گیری ذهنی

  1. آشنایی با مبانی و اصول اولیه در نوشتن مقالات علمی (2 جلسه)
  2. شیوه های مناسب جستجو در منابع علمی موجود و شکل دادن هسته ی اولیه برای طراحی مقاله (2 جلسه)
  3. تدوین سناریو و بیان مسأله (2 جلسه)
  4. الگوهای مناسب برای ارائه ی نتایج و بحث (4 جلسه)
  5. اصول اولیه ی جامع مورد نیاز جهت نوشتن مقاله به زبان انگلیسی (جمله سازی حرفه ای انگلیسی) (5 جلسه)

    شیوه ی مناسب استفاده از زمان ها در نگارش مقاله و استفاده از جملات مجهول             

    adjective clause, reduction and dangling sentences               

    ادامه ی مورد قبل به انضمام advanced relative pronouns                 

    Adverb clause and reduction               

    Noun clause                 

دوره ی پیشرفته

EXPANDING LEVEL

مهارت های تخصصی در نوشتن مقاله یISI و دست به کار شدن به صورت عملی

طراحی و ترسیم  مثلث (عنوان-چکیده-هدف)  (2 جلسه)

آموزش اصول پیشرفته در نگارش مقاله به زبان انگلیسی (5 جلسه)

  • Connecting words                                                                                                    
  • Punctuations                                                                                                              
  • quantifiers and believe                                                                                              
  • inversion and subjunctive mood

عبارت ها و اصلاحات کلیدی که داورها را مجذوب خود می سازد!

نگارش مقدمه ی مقاله بر مبنای عنوان و هدف از پیش تعیین شده (2 جلسه)

نگارش بخش نظری یا آزمایشگاهی و شرح مواد، فرایند ها و روش های شناسایی (2 جلسه)

آموزش شیوه ی بیان و نگارش نتایج، نتیجه گیری نهایی و بودجه بندی در ارائه ی مراجع (4 جلسه)

 

کلاس های دوره ویژه آموزش تخصصی مقاله نویسی(ISI LAB) در آموزشگاه زبان انگلیسی هیراد به شکل زیر برگزار می گردد.


اجرای دوره به صورت 100 درصد کاربردی و عملی اعطای گواهینامه پایان دوره معتبر

 (TRAINING CERTIFICATE) به افرادیکه دوره کامل آموزشی را با موفقیت سپری کرده باشند.

  تصحیح مقاله نهایی شده داوطلبین ظرف 2 هفته از پایان دوره از نظر ساختار نوشتاری ( بر مبنای شاخص علمی بودن و شاخص زبان انگلیسی)

  برگزاری دوره در 2 گروه آموزشی با حضور اساتید نخبه و متخصص در زمینه نگارش مقالات علمی و همچنین اساتید نخبه آموزش زبان انگلیسی


Institute for Scientific Information


The Institute for Scientific Information (ISI) was founded by Eugene Garfield in 1960. It was acquired by Thomson Scientific & Healthcare in 1992,and becameknown asThomson ISI. It is now is part of the Intellectual Property & Science business of Thomson Reuters.

ISI offered bibliographic database services. Its specialty: citation indexing and analysis, a field pioneered by Garfield. It maintains citation databases covering thousands of academic journals, including a continuation of its longtime print-based indexing service the Science Citation Index (SCI), as well as the Social Sciences Citation Index (SSCI), and the Arts and Humanities Citation Index (AHCI). All of these are available via ISI's Web of Knowledge database service. This database allows a researcher to identify which articles have been cited most frequently, and who has cited them. The database provides some measure of the academic impact of the papers indexed in it, and may increase their impact by making them more visible and providing them with a quality label. Some anecdotal evidence suggests that appearing in this database can double the number of citations received by a given paper.

The ISI also publishes the annual Journal Citation Reports which list an impact factor for each of the journals that it tracks. Within the scientific community, journal impact factors play a large but controversial role in determining the kudos attached to a scientist's published research record.[citation needed]

A list of over 14,000 journals is maintained by the ISI. The list includes some 1100 arts and humanities journals as well as scientific journals. Listing is based on published selection criteria and is an indicator of journal quality and impact

ISI publishes Science Watch, a newsletter which identifies every two months one paper published in the previous two years as a "fast breaking paper" in each of 22 broad fields of science, such as Mathematics (including Statistics), Engineering, Biology, Chemistry, and Physics.[citation needed] The designations are based on the number of citations and the largest increase from one bimonthly update to the next. Articles about the papers often include comments by the authors.

The ISI also publishes a list of highly cited researchers, one of the factors included in the Academic Ranking of World Universities published by Shanghai Jiao Tong University.

The categories are as follows:

Agricultural Sciences
Biology & Biochemistry
Chemistry
Clinical Medicine
Computer Science
Ecology/Environment
Economics/Business
Engineering
Geosciences
Immunology
Materials Science
Mathematics
Microbiology
Molecular Biology & Genetics
Neuroscience
Pharmacology
Physics
Plant & Animal Science
Psychology/Psychiatry
Social Sciences - General
Space Sciences
The publication list and biographical details supplied by the researchers are freely available online, although general access to the ISI citation database is by subscription.

مؤسسه اطلاعات علمی (ISI)

موسسه اطلاعات علمی یا ISI (به انگلیسی: Institute for Scientific Information) مؤسسه‌ای با تمرکز بر علم‌سنجی و انتشارات علمی است که در سال ۱۹۶۰ توسط یوجین گارفیلد تأسیس شد. این مؤسسه توسط مؤسسهٔ علمی تامسون در سال ۱۹۹۲ خریداری و به‌عنوان Thomson ISI شناخته شد و اکنون نیز با نام Thomson Scientific شناخته می‌شود. این مؤسسه بخشی از شرکت Thomson Reuters است.

مؤسسهٔ ISI خدمات مربوط به پایگاه‌های دادهٔ فهرست کتاب‌ها و مقالات را ارائه می‌دهد. به‌طور اختصاصی این خدمات نمایه‌سازی نقل‌قول‌ها و تحلیل آنها است که توسط خود گارفیلد پایه‌گذاری شده‌است. این خدمات شامل نگهداری داده‌های نقل‌قول‌های مقالات هزاران نشریهٔ دانشگاهی است. این خدمات از طریق سرویس پایگاه دادهٔ ISI's Web of Knowledge در دسترس است. این پایگاه داده به پژوهشگران این امکان را می‌دهد که بدانند کدام مقاله‌ها بیشتر مورد ارجاع قرار گرفته و چه مقالاتی از این مقاله مطلبی را نقل‌قول کرده‌اند.

آی‌اِس‌آی، سالانه گزارشی را تحت عنوان گزارش استنادی مجلات علمی که با سرواژه جِی‌سی‌آر (به انگلیسی: Journal Citation Reports) معروف است ارائه می‌کند که در آن، مجلات نمایه‌شده در بانک اطلاعاتی خود را بر اساس شاخصی با عنوان ضریب تاثیرگذاری رتبه‌بندی می‌کند. در حال حاضر ضریب تاثیرگذاری یکی از شاخص‌های اصلی برای اعتبار علمی مجلات علمی محسوب می‌شود.

ضریب تاثیر یاImpact factor چیست؟

ایمپکت فاکتور impact factor اغلب به صورت مخفف IF نشان داده میشود به صورت میانگین تعداد دفعاتی که مقالات یک مجله در دو سال قبل از آن رفرنس داده می شود تعریف می شود. ایمپکت فاکتور به وسیله Eugene Garfield بیانگذار موسسه تامسون ISI که بخشی از تامسون رویترز است) بنیان گذاری شد. ارزش یک مقاله بر مبنای میزان تاثیر آن بر مقالات بعدی تعیین می شود. براساس تحقیقات انجام شده ، مقالاتی که در حوزه خود موثرتر بوده اند به دفعات بیشتری مورد استناد قرار گرفته اند.

عامل تاثیر حاصل نسبت تعداد استنادها به تعداد مقالات چاپ شده در 2سال قبل است که معرف این تاثیر است. در واقع عامل تاثیر میزان مراجعه در سالهای بعد به مقاله را نشان می دهد.  این عامل همه ساله توسط ISI برمبنای ارجاعات به هر یک از مجلات علمی آن محاسبه می شود و نتیجه در گزارشات ارجاع مجله یا  Journal Citation Reports یا به اختصار JCR ، منتشر   می شود. این ضریب، نه برای مقاله یا نویسنده، بلکه برای مجله محاسبه می شود. محاسبه برمبنای یک دوره سه ساله صورت می گیرد. فرضا اگر در سال ۸۴ جمعا ۴۰ ارجاع به یک مجله صورت گرفته باشد و در آن مجله در سال ۸۲ تعداد ۲۶ مقاله و در سال ۸۳ تعداد ۲۴ مقاله چاپ شده باشد، ضریب ارجاع آن مجله، از تقسیم ۴۰ بر ۵۰ به دست می آید که ۸/۰ است. یعنی به طور متوسط، هر مقاله آن نشریه ۸/۰ مرتبه مورد استناد مقالات دیگر قرار گرفته است.

از دیگر شاخصهای ارزیابی نشریات در "شاخص آنی" است. این شاخص چه تفاوتی با عامل تاثیر دارد؟

برای محاسبه شاخص آنی (Immediacy index) هر نشریه ، تعداد ارجاعات در هر سال به تعداد مقالات چاپ شده در همان سال تقسیم می شود. در حالی که عامل تاثیر مراجعه در 2سال بعد را نشان می دهد.

شاخص آنی میزان مراجعه در همان سال چاپ مقاله را گزارش می کند که نشان دهنده آن است که مقاله خیلی سریع مورد توجه دیگر محققان قرار گرفته است. لازم به ذکر است که ISI برای انتخاب نشریات شرایط زیادی دارد که نشریات کمی می توانند آن را احراز کنند و یکی از مهمترین شرایط، چاپ بموقع نشریات است در حالی که یکی از مشکلات اکثر نشریات کشور عدم موقع چاپ به موقع آنهاست.

ایمپکت فاکتور چگونه محاسبه میشود؟

ایمپکت فاکتور مجلات هر ساله برای مجلاتی که در لیست مجلات تامسون رویترز قرار دارند تعیین می شود. در پایان هر سال، مجله های تحت پوشش فهرست نویسی ISI که در فهرست وبگاه علم (Web of Science=WOB) قرار گرفته اند، ارزیابی می شوند. این موسسه هر سال در ماه ژوئن (ماه 6 میلادی) ایمپکت فاکتورهای مجلات در سال قبل را منتشر میکند که البته دستیابی به این ایمپکت فاکتورها هم رایگان نیست. مثلا در ماه جون 2013 ایمپکت فاکتورهای مجلات در سال 2012 انتشار پیدا کرد و این ایمپکت فاکتور به مدت یکسال هم معتبر است یعنی تا انتشار ایمپکت فاکتور سال بعد..... این شاخص مهمترین و در عین حال کاربردی ترین شاخص ارزیابی مجله ها از نظر ISI است.

نحوه محاسبه ایمپکت فاکتور(impact factor) یک مجله:

فرضا اگر در سال 2012 جمعاً 40 ارجاع به یک مجله صورت گرفته باشد و در آن مجله در سال 2010 تعداد 26 مقاله و در سال 2011 تعداد 24 مقاله چاپ شده باشد، ضریب تاثیر یا ایمپکت فاکتور آن مجله از تقسیم 40 بر 50 به دست می‌آید که 0.80 است. یعنی به طور متوسط هر مقالهٔ آن نشریه 0.80 مرتبه مورد استناد مقالات دیگر قرار گرفته است. بنابراین ایمپکت فاکتور تابع یک دوره سه ساله است که دو سال آن برای چاپ مقاله ها و سال سوم مربوط به ارجاعات به مقالات دو سال قبل است.

Immediacy index

 Immediacy index  که به آن شاخص آنی نیز گفته می شود مربوط به همان سال است و سالهای قبل در آن تاثیری ندارد. بعنوان مثال ضریب آنی برای مجله ای در سال 2012 از تقسیم تعداد ارجاعات به مقالات سال 2012 آن مجله به تعداد کل مقالاتی که مجله مذبور در سال 2012 چاپ کرده است.

Cited Half-Life

شاخص نیمه عمر استناد (Cited Half-Life) نیمه عمر ارجاعات یا نیمه عمر استناد است و به صورت تعداد سال هایی است که از سال ارزیابی باید به عقب برگشت تا شاهد پنجاه درصد کل ارجاعات به مجله در سال مورد ارزیابی باشیم. به عبارت دیگر، این شاخص مدت زمانی که نیمی از کل استنادات به آن مجله صورت پذیرفته باشد را نشان می دهد و در حقیقت سرعت کاهش میزان ارجاعات به مجله را بیان می کند
بدیهی است که وقتی مقاله های یک مجله ارزش خود را برای ارجاعات، زود از دست بدهند (مقاله ها سطحی باشند و خیلی زود بی ارزش شوند)، تنها به مقاله های جدید مجله ارجاع داده می شود
این موضوع باعث می شود که نیمه عمر ارجاعات به مجله کاهش یابد. بنابراین هر چه نیمه عمر ارجاعات به مجله بیشتر باشد، نشان می دهد که ارزش مقاله های مجله در طول زمان بیشتر حفظ شده است و هنوز مورد ارجاع قرار می گیرند
در مجموع هرچه نیمه عمرارجاعات به یک مجله بیشتر باشد، ارزش مجله بالاتر می رود.

 ISC چيست؟

ISC يا همان پايگاه استنادي علوم جديد و تکنولوژي که همانند ISI داراي مقالات دانشمندان است که خوشبختانه در ايران نيز چنين پايگاهي تاسيس شده است وهم اکنون به فعاليت مي پردازد.

معيار اصلي ورود مجلات به نمايه هاي سه گانهISI چيست؟

بر اساس قانون تجمع گارفيلد متون هسته براي تمامي رشته هاي علمي بيش از 1000 مجله نيست. همچنين مطالعه اي از سوي گارفيلد بر روي پايگاه اطلاعاتي اس.سي.آي (Inbex Citation Science) نشان داده است که %75 ارجاعات  در کمتر از   1000عنوان مجله شناسايي شدند.    

حال اگر لازم نباشد كه يك نمايه استنادي چند رشته اي جامع بيشتر از چندهزار مجله را پوشش دهد، اين مجلات را چگونه بايد برگزيد؟

هر چند برخي شائبه تاثير پذيري اين امر از سياست و ... را مطرح مي كنند ولي نظر ISI Thomson چيز ديگري است. يعني هزينه- كارآيي. گارفيلد خود مي گويد: چون مساله پوشش، وجهي عملا اقتصادي دارد، معيار براي آنچه انتخاب مي شود، هزينه-كارايي است. هدف هزينه كارآمدي يك نمايه به حداقل رسانيدن هزينه در ازاي شناسايي يك مدرك مفيد و به حداكثر رسانيدن احتمال دستيابي به يك مدرك مفيد منتشره است. يك نمايه هزينه- كارآمد بايد پوشش دهي خود را تا حد امكان محدود به آن مداركي نمايد كه ممكن است افراد مفيدشان بدانند.

به زبان ساده ISI Thomson مجلاتي را نمايه مي كند كه احتمال استناد به آنها بيشتر باشد.ولي چه شاخصي مي تواند صلاحيت ورود ديگر مجلات به جمع مجلات منبع ISI Thomson را تاييد كند. جواب بسيار ساده است: فراواني استناد به مجلات در منابعي كه پيشتر در اين نمايه وارد شده اند.اگر دانشگاهها مي خواهند مجلات خود را در نمايه هاي سه گانه ISI Thomson وارد كنند، علاوه بر رعايت ضوابط عمومي مانند وضعيت نشر، كيفيت مقالات، تركيب سردبيري و تحريريه و ... بايد در جستجوي راهكارهايي باشند كه به مجلات آنها از سوي مجلات منبع ISI Thomson، استناد شود. شايد يكي از راهها تشويق محققان دانشگاه در استناد به مدارك مجلات داخلي، در مقالات ارسالي به مجلات تحت پوشش نمايه هاي سه گانه ISI Thomson باشد.