صفحه اصلی ورود کاربران همکاری با هیراد تماس با ما وبلاگ گالری تصاویر سایت قدیمی هیراد دیکشنری آنلاین لینک های مفید
img

مدرسه علوم سیاسی پاریس

Sciences Po: کارخانه نخست وزیر سازی

موسسه مطالعات سیاسی پاریس (Institut d’études politiques de Paris) که از آن به مدرسه علوم سیاسی پاریس نیز یاد می‌شود یکی از برترین موسسات آموزشی در زمینه علوم سیاسی و مطالعات بین‌الملل می‌باشد. این موسسه به همت برخی روشنفکران، رجال سیاسی و تجار سرشناس فرانسوی که توسط امیل بوتمی گرد هم آمده بودند در سال 1872 بنیان نهاده شد. هدف اصلی آنان تغییر وضع حاصل پس از شکست سال 1870 و دوران پس از ناپلئون بود که فرانسه را به ملتی شکست خورده در اروپا بدل ساخته بود.

هدف آنان تربیت وزرا، سیاستمدارن و تجار برخوردار از دانش به روز در حیطه علوم انسانی بود تا شکست‌های گذشته در آینده تکرار نشود. در سال 1394 رشته‌های بیشتری در زمینه‌هایی همچون روابط بین‌الملل، حقوق بین‌الملل، اقتصاد سیاسی و سیاست تطبیقی نیز به چهارچوب آموزشی این موسسه افزوده شد تا آموزش وسیع‌تری را در اختیار آیندگان سیاسی فرانسه قرار دهد.

نتیجه این تلاش‌ها پس از بیش از 140 سال تربیت 28 رئیس دولت، رئیس جمهور و یا نخست وزیر از جمله 13 نخست وزیر فرانسه بوده است. جالب است بدانید چهار نخست وزیر آخر فرانسه یعنی فرانسوا اولاند، نیکلا سازکوزی (البته وی موفق به فارغ التحصیلی نشد)، ژاک شیراک و فرانسوا میتران همگی از تربیت شدگان این موسسه آموزشی هستند. البته فارغ التحصیلان این دانشگاه به سیاسیون ختم نشده و طیف وسیعی از افراد تاثیر گذار از ژان کلود تریچت (رئیس کل بانک مرکزی اروپا) تا کریستین دیور (طراح مد سرشناس) را نیز در بر می‌گیرد. همچنین شاید تحصیل در این دانشگاه کمی خسته کننده و ملال آور به نظر می‌رسید، اگر مارسل پروست (نویسنده شهیر فرانسوی) دوران تحصیل در این دانشگاه را به عنوان عامل اصلی نوشتن رمان عظیمدر جستجوی زمان از دست رفتهمعرفی می‌نمود! همچنین محمد مصدق، نخست وزیر فقید ایران نیز از فارغ التحصیلان این دانشگاه محسوب می‌شود.

این دانشگاه شامل 7 پردیس در فرانسه است که دوره کارشناسی یکسان 3 ساله‌ای در همه پردیس‌ها و دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا تنها در پردیس پاریس ارائه می‌شود.

 

برخی فارغ التحصیلان سرشناس این دانشگاه:

(فرانسوا اولاند (رئیس جمهور فرانسه

(نیکولا سارکوزی (رئیس جمهور سابق فرانسه

(ژاک شیراک (رئیس جمهور اسبق فرانسه

(فرانسوا میتران (رئیس جمهور اسبق فرانسه

(لوران فابیوس (وزیر امور خارجه فرانسه

(پیر ترودو (نخست وزیر اسبق کانادا

(محمد مصدق (نخست وزیر اسبق ایران

(پطرس غالی (دبیر کل اسبق سازمان ملل متحد

(آستن چمبرلن (سیاستمدار بریتانیایی و برنده جایزه صلح نوبل

(رمون آرون (فیسلوف فرانسوی

(مارسل پروست (نویسنده و رمان نویس شهیر فرانسوی

 


4/16/2016 2:08:25 PM | no-comments
If time is money you've made me a wealihter woman. :
If time is money you've made me a wealihter woman.
Reply
Well done ariclte that. I'll make sure to use it wisely. http://ovmvhkokhc.com [url=http://akgsahgx.com]akgsahgx[/url] [link=http://axhbthjuqrr.com]axhbthjuqrr[/link] :
Well done ariclte that. I'll make sure to use it wisely. http://ovmvhkokhc.com [url=http://akgsahgx.com]akgsahgx[/url] [link=http://axhbthjuqrr.com]axhbthjuqrr[/link]
Reply
نظر دهید نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند
نام :
ایمیل :
وبلاگ :
دیدگاه :